motivhledej v článcích

Kolik snímků vydrží (digitální) kompakt?

3.7.2018 - Tobík - Recenze a testy
Životnost zrcadlovek, představovaná především životností závěrky, je velmi sledovaným údajem. Vzhledem k jejich cenám není divu. Co ale takový spotřební kompakt?

Nejnamáhanějšími částmi zrcadlovek jsou sklápění zrcadla a štěrbinová závěrka. Kompakt zrcadlo nemá a závěrku má centrální. Ta je vestavěna v objektivu, je menší, lehčí a díky jednodušším a omezenější pohybům na ní působí mnohem menší síly. To ji dává šanci na vysokou životnost i v případě, že její provedení není zrovna na vysoké úrovni.

Sám mám možnost přesvědčit se o tom u svého kompaktu, kterým je Panasonic Lumix FZ-7. Ve chvíli, kdy odevzdávám tento článek, je jeho počítadlo na hodnotě 278654. Skutečné číslo je ještě o několik tisíc větší, párkrát se mi stalo, že přístroj si po úplném vybití baterie (externí), neuložil číslo poslední fotografie z aktuální série a přístě opět pokračoval od předchozí fotoseance. K tomu ještě zvládnul absolvovat několik pádů a karambolů, ze kterých bych u zrcadlovky musel dostat trojitý odpíchnutý infarkt. Jediným viditelným dopadem tohoto opotřebení je poněkud menší vyrovnanost expozic (v manuálním režimu).

Bystří čtenáři si rychle spočítají, že počet fotografií na den je podezřele vysoký. Odpověď je jednoduchá, fotoaparát mi slouží na pořizování časosběrných videí. Na jednu sérii (tzn. co 2GB karta pojme) pořídím obvykle až 2000 barevných či 3500 černobílých snímků. Jednou se podařilo nafotil dokonce deset tisíc záběrů za den.

A protože nejsem jediný, kdo se této bláhové činnosti věnuje (a především nijak zvlášť aktivně), našlo by se jistě dosti kompaktů ba i zrcadlovek, u kterých je toto číslo mnohem větší.

P.S. V mém případě se zároveň jedná o počet zmáčknutí, které vydrží tlačítko spouště. Přístroj totiž nemá funkci pro časosběr a tak spoušť mačká modelářské servo řízené malým mikroprocesorem.

Tobík
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace