motivhledej v článcích

FOTOpivník 2020 - pravidla a témata

4.12.2019 - Jakub Kencl - x-pozice

Jak probíhá FOTOpivo s FOTOpivníkem

Pro ročník 2020 máme pro vás pár změn, které jsou v textu uvedeny tučně. FOTOpiva budou probíhat stejně jako dosud, na místě konání bude vždy připravena šňůra a kolíčky (popřípadě jiný vhodný systém), na který autor své fotografie vystaví – maximální počet soutěžních fotografií je 1 ks (nebo série fotografií do 3 ks). Autor své fotky pověsí na šňůru, bez komentáře a názvu fotografie, nebo série. Porota následně hlasováním rozhodne, zda fotografie odpovídají tématu, nebo budou hodnoceny mimo téma. Pak autor své dílo představit a popřípadě bude obhajovat svůj záměr před lidovou porotou. Tady již může proběhnout i příběh, vtipná historka z fotografování... Podle počtu vystavovatelů bude předem stanoven časový limit pro každého autora, tak abychom vše stihli v rozumné době, ale abychom mohli u fotografií i rozumně diskutovat.

Nová bonusová soutěž

Vzhledem k tématům, které jsme pro vás připravili na jednotlivé měsíce, jsme se rozhodli vyhlásit bonus pro pilné fotografy. Na konci roku - ještě bude včas upřesněno zda v prosinci 2020, nebo až v lednu 2021 může každý autor, který se osobně zúčastnil alespoň jednoho kola, přinést sérii fotografií s tématy roku 2020. Fotografie musí být shodné s fotografiemi prezentovanými v jednotlivých kolech. Porota rozhodne o vhodnosti udělení bonusu za sérii. Je tedy důležité abyste již od ledna přemýšleli o tvorbě na celý rok a série byla opravdu konzistentní a nebyl to jen shluk jednotlivých fotografií. Tento bonus bude následně přičten k bodům za celkové pořadí. Pokud bude série kompletní (12 fotografií - pokud v jednotlivých kolech prezentoval také série, vybere vždy jen jednu z daného kola a tu zařadí do série) získá autor 15 bonusových bodů. Pokud bude série nekompletní (minimálně však 3 fotografie), získá autor tolik bodů, kolik přinese fotografií v sérii. Pokud by se někdo zúčastnil pouze některých kol, může samozřejmě přinést na konci sérii kompletní a bude na ni i tak pohlíženo.
Pokud by nebylo něco jasné, tak vše podrobně vysvětlíme v prosinci, lednu... na FOTOpivech

Autor po jednotlivých kolech vždy do 5 dnů odešle fotografie na mail fotopivnik@paladix.cz. Velkost fotografií ideálně 1600 bodů na delší straně. Fotografie pak mohou být prezentovány ve vyhodnoceních jednotlivých kol.

Jak se bude hodnotit

 • Zvýhodnění budou autoři fotografií na zadaná témata v jednotlivých kolech.
 • Prezentovat se však mohou i fotografie mimo tato témata.
 • Nelze vystavovat kombinaci fotografií na téma a mimo téma.
 • Nejen autoři fotografií, ale i účastníci každého FOTOpiva mají možnost získat body.
 • Témata budou vyhlášena vždy minimálně měsíc dopředu.
 • Maximální možný počet získaných bodů za jedno FOTOpivo je tedy 12 bodů (foto na téma, vítěz a ještě mám něco zajímavého ze světa fotografie, co uzná porota k ocenění)
 • Prezentované fotografie hodnotí všichni, kteří jsou přítomní na FOTOpivu na všechny prezentace tak, že oznámí svých pět favoritů a přidělí jim 5, 4, 3, 2 a 1 bod (nejvíce bodů nejlepšímu).
 • Prostým součtem hlasů se pak určí pořadí jednotlivých kol.
 • Body z jednotlivých FOTOpiv se pak sčítají do celoročního vyhodnocení.
 • Bonusové body za celoroční sérii se přičítají k celkovému hodnocení.
 • Průběžné výsledky budeme vždy po jednotlivých kolech zveřejňovat zde, na našich stránkách.

Hodnocení:

Donesené fotografie na volné téma 2 body
Donesené fotografie na zadané téma 4 body
Vítěz jednotlivého kola6 bodů
Druhý v pořadí jednotlivého kola4 body
Třetí v pořadí jednotlivého kola3 body
Čtvrtý v pořadí jednotlivého kola2 body
Pátý v pořadí jednotlivého kola1 bod
Mimořádný příspěvek na FOTOpivo (kniha, technika, kalendář, ale nově fotografie k libovolnému, soukromému, dlouhodobému projektu pro rok 2020….)2 body
(Přiděluje X-pozice)
Bonusové body za sérii 2020….)3 - 15 bodů
(Přiděluje X-pozice)

Doporučení

Vzhledem k tomu, že jsme si tento formát již dostatečně vyzkoušeli, můžeme doporučit následující:
 • Vybírejte fotografie již doma, nikoli až na místě
 • Přineste fotografie dostačujícího formátu – minimálně 15x21, lépe A4, či větší
 • Adjustace fotografií udělá hodně
 • Stejně tak hodně udělá i vlastní prezentace
 • Prostě buďte připraveni na vše

V případě sporů, či protestů, které budou řešeny přímo na místě a nebudou-li okamžitě „smeteny ze stolu“, má vždycky pravdu náčelník, tedy člen X-Pozice. Těmto případům však budeme předcházet poctivou zákulisní a temnou politikou, neb jde především o zábavu :-)

Cena pro celkového vítěze:

Autor, který v průběhu roku získá největší počet bodů má právo hrdě nosit titul FOTOpivník a může po ostatních účastnících vyžadovat toto oslovení při příchodu na FOTOpivo. Předpoklad je, že vyžadovat nebude muset a přítomné osazenstvo samo vzdá hold mistru FOTOpivníkovi. Členové X-pozice se soutěže mohou zúčastnit, mohou ji i vyhrát a honosit se pak titulem. Pokud se tak však stane, případné hmotné ceny budou postoupeny prvnímu neX-pozičníkovi v pořadí.

Témata pro 3. ročník FOTOpivníka 2020:

Leden 1 (Jedna, jeden, jedno...)
Únor 2 (dva...)
Březen 3 (tři...)
Duben 4 (čtyři...)
Květen 5 (pět...)
Červen 6 (šest...)
Červenec7 (sedm...)
Srpen 8 (osm...)
Září 9 (devět...)
Říjen 10 (deset...)
Listopad 11 (jedenáct...)
Prosinec12 (dvanáct...)

Nic se nemění na tom, že můžete přinést jakékoli fotografie v jakémkoli množství. Ty si pak můžeme prohlédnout po všech odprezentovaných fotografiích do soutěže. Doufáme, že tato soutěž přinese opět něco nového na naše pravidelná setkání a užijeme si spoustu zábavy s fotografií u dobrého moku.

Jakub Kencl
http://kencl.zonerama.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
PK9.12.2019, 13:32odpověď
Jakub Kencl15.12.2019, 20:15odpověď
PK15.12.2019, 22:26odpověď
Božská10.12.2019, 21:33odpověď
Jakub Kencl15.12.2019, 20:17odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


bazar nabízí

Další zdroje

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace