motiv

Gerald a Lee Durrelovi: Amatérský přírodovědec

Recenze knihy, která souvisí s fotografií daleko více, než by se na první pohled zdálo

Amatérský přírodovědec 1 Britský přírodovědec Gerald Durell je v České republice poměrně dobře známý zejména svými humoristicky laděnými knihami jako například "Ptáci, zvířata a moji příbuzní", které byly do češtiny přeloženy již před rokem 1989. K mému překvapení jsem ale zjistil, že řada lidí tyto knihy četla, ale zdaleka ne všichni z nich tuší, čím se vlastně autor zabýval. Málokdo ví více o jeho nadaci pro záchranu ohrožených druhů či o zoo na ostrově Jersey, která již od roku 1959 snaží zaměřit právě na vytváření chovných skupin ověřených zvířat a následnou snahu o jejich navrácení zpět do přírody. Po roce 1989 sice vyšla v češtině i řada knih tohoto autora zaměřená na tuto oblast, nicméně ty již tolik do povědomí čtenářů nepřešly.

Kniha "Amatérský přírodovědec", která v anglickém originále vyšla poprvé pravděpodobně v roce 1982 je pro změnu ukázkou aktivit pana Durella v oblasti popularizace. Z prakticky všech jeho knih jasně vyzařuje snaha lidi více přivést k zájmu o jevy v přírodě. Patrně to vychází z přesvědčení (se kterým osobně na 100% souhlasím), že bez zájmu a nejlépe i přímého zapojení běžných obyvatel není účinná ochrana přírody možná. Neodpustím si poznámku, že to hodně kontrastuje s chováním řady současných aktivistů, kteří výrazně přeferují metody vyloženě byrokratické a lidem by nejraději zakázali vůbec vycházet ven...

Ale nyní již přímo ke knize. Jejím podtitulem je "Všestranný praktický průvodce světem přírody", který podstatu dobře vystihuje. Logika je poměrně prostá - kniha je členěna do kapitol podle jednotlivých biotopů jako například "Na domácí půdě", "Jehličnaté lesy", "Rybníky a potoky" nebo třeba "Pouště". Každá kapitola obsahuje obecnou charakteristiku daného biotopu, ukázky typických živočichů a rostlin, se kterými se tam můžeme setkat a především řadu praktických námětů pro "amatérského přírodovědce". Jde o různé metody odchytu, sběru a nejčastěji pouhého a přírodě neškodícího pozorování. Vše je jak je u Durella obvyklé psáno mimořádně čtivým a dobře stravitelným stylem a docela věřím, že tato kniha je opravdu schopná leckoho inspirovat k hlubšímu zájmu o přírodu. Kniha je samozřejmě psána z celosvětového hlediska, nicméně u řady biotopů jsou informace bezprostředně použitelné i v českých podmínkách (rybníky, lesy či třeba louky).

Amatérský přírodovědec 2 Nyní bude patrně následovat dotaz, jak toto vše souvisí s fotografickým serverem. Podle mě poměrně hodně a to minimálně ve třech ohledech. V první řadě se o fotografování hovoří na řadě míst přímo v knize. Vydání pochází ještě z "předdigitální" doby, takže se informace vztahují především k běžným 35mm zrcadlovkám, nicméně řada z nich je bez problému použitelných i dnes. Druhým důvodem jsou fotografie v knize - každá kapitola je uvedena kvalitně vytištěnou celostránkovou fotografií vztahující se k danému tématu a řada z nich je skutečně skvělá. Například fotka krtka vylézajícího z krtiny mě skutečně nadchla. Srovnám-li fotografie v této knize s tím, co je předkládáno jako vzor pro inspiraci v různých dnes vydávaných knihách ve stylu "digitálně snadno rychle a bez namáčení :-)", tak vlastně není co srovnávat, fotky v "Amatérském přírodovědci" jsou zhruba o 3 ligy výše.

Nejdůležitější je ale třetí věc. Jako člověk, který věnuje focení ptáků, zvířat a hmyzu opravdu hodně času mohu zodpovědně prohlásit, že věnovat se soustavně těmto oborům bez snahy o rozšíření znalostí o fotografovaných objektech prostě nejde. A právě v tomto směru mohou být informace z této knihy minimálně dobrou inspirací. Asi nejvíce bych ji doporučoval zájemcům o makrofotografii, námětů k nalezení či nalákání hmyzu najdete opravdu hodně. Myslím si, že jejího přečtení žádný fotograf s tímto zaměřením litovat nebude.

Okolo knihy vidím jen dvě smutné věci. První se týká knihy samotné - v ČR vyšla již v roce 1997 a dnes ji asi seženete jen v antikvariátech (moje je také získaná tímto způsobem ). Ještě smutnější je ale fakt, že případné další vydání již nebude redigovat Gerald Durell, který zemřel v lednu 1995. Jeho žena Lee v práci nadace pokračuje a v loňském roce mimo jiné navštívila i plzeňskou zoo.

Amatérský přírodovědec
Autor: Gerald a Lee Durrelovi
Vydavatel: Dorling Kindersley - Slovart
Rok vydání: 1997
Vazba: Tvrdá vazba
Rozsah: 320 stran
ISBN: 80-7209-030-5

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace