Fotografie v dubnu

Na poslední FOTOpivo přinesl Ladislav Viszoczky nalezený poklad – brněnský fotografický měsíčník FOTO – UNIVERSUM z roku 1925. Pohled na tehdy zveřejňované články byl z části úsměvný, z části uklidňující (ano, i tehdy se řešily defacto stejné problémy, jako dneska). Přinášíme vám na ukázku aktuální téma – jak na focení v dubnu.

Číst dál

Syl Arena: Blesky Speedlite

Máte ve své fotografické brašně některý z řady blesků Speedlite a stále se vám nedaří z něj dostat to pravé světlo, které potřebujete pro svůj záběr? Vzdali jste již své pokusy s nastavováním? Nebo vše funguje jak má, ale chcete z blesku vymáčknout ještě nějaké to procento navíc? Tak přesně pro vás je určena kniha Blesky Speedlite od Syla Areny.

Číst dál

Temnokomorník je mrtev, ať žije Temnokomorník!

Dva roky se věnoval fotografii tak trochu jinak, poslední osmé číslo časopisu Temnokomorník vyšlo letos v lednu a Limitovaná edice k osmému číslu vychází právě nyní. Projekt časopisu bez reklam a podpory z grantů byl od začátku utopie, ale stálo za to tím žít. Tento článek chápejte jako retrospektivní epitaf, protože si myslím, že některé věci možná nevíte, ale vědět byste měli.

Číst dál

Jan Pohribný – Kreativní světlo ve fotografii

Můžete mít sebelepší vybavení, perfektní řemeslné schopnosti a detailní znalost kompozice obrazu, ale bez světla vám to nebude k ničemu – světlo je pro fotografii naprosto klíčové a je tedy důležité se o něm něco dozvědět. Tato recenze se vám pokusí odpovědět na otázku, jestli je tím správným zdrojem informací kniha Jana Pohribného Kreativní světlo ve fotografii z produkce nakladatelství Zoner Press.

Číst dál

První čtení

Příchod školního roku nutí k rozjímání o učebních pomůckách. Jakou knihu by měl fotograf-amatér vzít do rukou mezi prvními? Návod k fotoaparátu? Manuál k Photoshopu? Anebo rovnou Sudkovu Prahu panoramatickou? Zmíněné publikace jsou potřebné, ale opravdovým základem by mělo být cosi jako fotografický Slabikář.

Číst dál

Michael Freeman: Myslete jako fotograf

Zoner Press nám představil další knihu z kategorie fotografických učebnic, kterou napsal špičkový fotograf Michael Freeman a jak již název dává tušit, nechá nás Michael nahlédnout do svého nitra, otevře nám svoje myšlenkové pochody a bude nás inspirovat mnoha svými fotografiemi, na kterých nám vysvětlí, proč a jak tyto působivé záběry vznikaly.

Číst dál