motiv

Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě...

24.9.2004 - radka - Fotocvičení
Vyhodnocení letního fotoúkolu.
anketa
VladHosch (1)33,8%
Oto Hejmala35,2%
Vítězslav Platoš8,5%
Jan Hrubý3,5%
Tomáš Plutnar2,8%
VladHosch (2)13,4%
Petr Ježek0%
Hynek Beran1,4%
Jakub Kencl1,4%
Pavel Pola0%
Hlasujících celkem: 142

Právě jsem začala skenovat mé letní snímky z vandru, po deseti letech...stále u nich brečím, všechno bylo tak pěkný...že bych nejradši zůstala spát v lese celý rok...tak tedy příště...příště vám je ukážu...

Veselá Gabriela
komentář pod zadáním letního fotoúkolu

Venku se citelně ochladilo, stromy začínají nezadržitelně žloutnout, vítr honí po zemi první spadané listy i kalendář nesmlouvavě ukazuje, že nastal podzim. Letošní léto zůstává už jen ve vzpomínkách. Těch, které nosíme v hlavě, které si žijí svým vlastním životem a nezávisle na naší vůli postupem času blednou či naopak se různě přibarvují, ale i těch, které ať už na film či digitálně zachytily naše fotoaparáty.

Fotografie jsou dnes všude kolem nás a bereme jako něco naprosto běžného a samozřejmého. Nad mnohými i pohrdlivě krčíme nosem. Jen málokdy si uvědomíme, jak úžasný a magický vynález fotografie je. Dokáže zachytit skutečnost, zmrazit prchavé momenty, které se již nikdy nebudou opakovat, přenést diváka v čase i prostoru.

V dobách svého vzniku, a ještě i poměrně dlouho potom, bylo fotografování technicky i finančně náročné a bylo tak výsadou hrstky těch, se s těmito obtížemi byli schopni vypořádat. Postupem času, s tím jak technika kráčela kupředu a fotografování se stávalo snazším i finančně dostupnějším, fotografie pronikala do stále širších vrstev. Podařilo se jí úspěšně vysemenit v umělěckých kruzích a posléze se stala i velmi rozšířeným koníčkem. Běžným do té míry, že se většinou v okolí celkem snadno našel amatérský fotograf, který byl schopen to či ono vyfotit.

S plně automatickými přístroji vybavenými autofokusem a vestavěným expozimetrem se pak zrodila zcela nová, velice početná třída fotografů, která zapálené fotoamatéry nesmírně irituje tím, že její příslušníci si klidně vesele fotí, ačkoli nemají ani nejmenší ponětí o tom, co je to clona a k čemu je dobrá, ani co to je zlatý řez a že umístit hlavní subjekt doprostřed záběru je přísně zakázáno a trestá se umístěním na pranýř a veřejným lynčováním, podobně jako dotek objektu s krajem fotky. Ačkoli typický člen této skupiny nezřídka má Vánoce a část letní dovolené na stejném filmu, jako celek je tato skupina nesmírně plodná a vysloužila si mezi těmi, kdo se považují za fotografy, označení cvakalové.

Co s fotografováním provede současná, na obrátkách kvapem nabývající digitální revoluce a kam fotografii zavede, se můžeme jenom dohadovat. Fotomobil a co dál? Poslední překážka – nutnost být schopen správně založit film do fotoaparátu padla.

Fotí dnes téměř každý. Jednou z událostí, kterou si bez patřičného zdokumentování nedokážeme představit, jsou prázdniny a dovolená. Fotografování v létě na dovolené je povinné.

Na fotografie z dovolené, které jsme si právě přinesli z labu či stáhli z digitálního fotoaparátu do počítače, se dychtivě vrháme. Vybrat z nich únosné množství, které je naše okolí schopno a ochotno si prohlédnout, když už ne se zájmem, tak alespoň bez zjevné otrávenosti, bývá nemalý problém. Prakticky na každé je něco zajímavého, kvůli čemu ji nelze vyřadit. Po nějaké době vzrušení vyprchá a jsme schopni se na vlastní fotky dívat téměř stejně nezaujatě a kriticky, jako na fotky cizí. Z větší části nám začnou připadat obyčejné, některé dokonce i strašné. Ve třetí fázi pak, alespoň některé, opět v našich očích zkrásní. Postará se o to nostalgie a sentiment.

Ačkoli se soustavě čoček, prostřednictvím které fotografie snímáme, říká objektiv, fotografie nejsou objektivním obrazem skutečnosti. Jsou objektivní pouze zdánlivě, jejich realistický vzhled je klamný. Fotograf si vybírá, co bude fotit, kdy to bude fotit a jak to bude fotit. Jestli skládka odpadků bude na snímku působit esteticky nebo odporně. Fotografie jsou subjektivní interpretací reality fotografem. Čím zručnější a obecně lepší je fotograf, tím subjektivnější jsou jeho fotografie. Schopnost přetvořit realitu k obrazu svému je základní dovedností každého profesionálního fotografa, bez které by se neuživil.

Stejně subjektivní, jako fotografování samotné, je i vnímání fotografie divákem. Snažit se o dokonale objektivní posouzení fotografií nemá smysl. Právě to, jak na nás fotografie subjektivně působí, je na ní často to nejdůležitější. Subjektivní působení je záležitost individuální, která se nedá exaktně měřit. Umělečtí kritici sice s oblibou tvrdí, že existují fotografie objektivně dobré a objektivně špatné, leč sami se často nedohodnou, které jsou které. A už vůbec se nedohodnou s nadšenými amatéry, kteří vyznávají technicky dokonalé krajinky ve světle zapadajícího slunce a rozpadající se staré stodoly, ani s paní Javůrkovou, která si myslí, že mnohem lepší je poněkud rozmazaný a podexponovaný snímek jejího – dnes už jednadvacetiletého – Péti coby caparta u dortu s jednou svíčkou. Jako poměrně novopečená matka se zcela subjektivně domnívám, že jsou důležitější věci než pěkné obrázky i opravdové umění a pravdu má v tomto případě paní Javůrková, i když i zbylé kategorie také mohou mít někdy něco do sebe.

Ale teď už k tomu, jak dopadnul náš letní fotoúkol.

14
VladHosch (1)
1. místo
4
Oto Hejmala
2. místo
8
Vítězslav Platoš
3. místo
26
Jan Hrubý
4. místo
6
Tomáš Plutnar
5. místo
13
VladHosch (2)
6. místo
27
Petr Ježek
7. místo
10
Hynek Beran
8. místo
19
Jakub Kencl
9. místo
28
Pavel Pola
10. místo

Při hodnocení fotografií jsem brala v úvahu zejména následující tři kritéria: jak moc ve mně fotka evokuje léto, jak na mě celkově působí a jak se mi zdá být dobře provedená po technické stránce. Snažila jsem se přitom zachovat alespoň jakous takous objektivitu, a tak jsem mezi deset finalistů nezařadila ani nádhernou fotku mimča od Radima K. (kterému tímto gratuluji, jak k fotce, tak i k mimču, je-li vlastní), ani spáče od Danielových, přestože leží na úplně přesně stejné dece, kterou jsme měli doma, když jsem byla malá holka. Také jsem překonala svůj totální odpor k tabákovým přechodovým filtrům a mezi deset finalistů naopak zařadila VladHoschovy slunečníky, protože mají báječnou letní atmosféru. Co všechno jsem mezi deset nejlepších nevybrala, si můžete prohlédnout níže.

18
Petr Kocfelda
23
Jan Hrubý
3
Eva Holíková
2
Eva Holíková
20
Jakub Kencl
21
Danielovi
1
Marek Husařík
16
Radim K.
12
Libor Oharek
17
Petr Kocfelda
9
Vítězslav Platoš
22
Danielovi
5
Tomáš Plutnar
7
Milada Hrabalová
11
Libor Oharek
15
Radim K.

Pokud se zrovna vaše fotka mezi ty nejlepší na mém žebříčku nedostala, nezoufejte, nějakého toho svého diváka si jistě najde. Máte-li na to, kdo se měl stát v tomto fotoúkolu vítězem, jiný názor, můžete ho projevit hlasováním v připojené anketě. Pokud fotka, která se vám nejvíce líbí, mezi deseti finalisty a tudíž i v anketě chybí, můžete autora potěšit slovním komentářem. (Což můžete samozřejmě i finalisty.) O mnou sestaveném pořadí si můžete myslet svoje, můžete ho v komentářích pod článkem dokonce i kompletně rozcupovat, roztrhat na kusy a rozdupat. Bude to ovšem pouze váš ryze subjektivní názor. Já vám ho nebudu brát. Já mám svoje pořadí, vy si udělejte, jaké chcete.

Závěrem si ještě dovolím poděkovat všem, kdo se letního fotoúkolu zúčastnili a zaslali nám svoje fotografie. Rozloučím se s vámi pro dnešek nesoutěžní sérií Jakuba Kencla. Nashledanou někdy příště, u dalšího fotoúkolu.

PS: Pokud tyhle řádky čte brečící Veselá Gabriela – doufám, že se nezlobíte, že jsem zde ocitovala Váš komentář. Budu ráda, když mi nějakou tu fotku z vandru, pokud možno i s krátkým povídáním o ní, pošlete. Rádi ji na Paladixu zveřejníme.

spanek 1 spanek 2 spanek 3

radka
http://radka.tezaur.net/photo
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
BoBo24.9.2004, 16:41odpověď
Lukáš Váňa26.9.2004, 17:07odpověď
Jan Hrubý26.9.2004, 20:49odpověď
Snek27.9.2004, 08:24odpověď
Snek27.9.2004, 08:26odpověď
vlad hosch27.9.2004, 11:55odpověď
Vlad Hosch27.9.2004, 10:09odpověď
Snek27.9.2004, 22:02odpověď
Cloud28.9.2004, 11:50odpověď
Vlad Hosch28.9.2004, 13:41odpověď
Vítězslav Platoš27.9.2004, 20:26odpověď
Snek27.9.2004, 22:04odpověď
Jitka1.10.2004, 09:21odpověď
marvin8.10.2004, 17:03odpověď
radka8.10.2004, 22:18odpověď
Radovan11.10.2004, 23:04odpověď
radka11.10.2004, 23:20odpověď
Gabriela...brecici14.3.2006, 17:25odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace