motiv

Datasheety filmových materiálů

Stručné shrnutí toho, co to vlastně datasheet je, jak vypadá a co všechno se z něj můžete dozvědět.

Seriózní výrobci zveřejňují datasheet ke každému filmu ze své produkce. Víceméně není ničím jiným, než technickou dokumentací daného filmu, ze které lze vyčíst spoustu užitečných informací. Různí výrobci sice nedodržují stejnou strukturu těchto dokumentů, nicméně většina jich je podobných a obsahují i podobné informace, jen jinak řazené. Jsou to především:

  • popis vlastností a doporučení týkající se použití filmu,
  • informace o citlivosti a možnosti exponovat film jako jinou citlivost než udávanou (push/pull),
  • doporučení pro uskladnění neexponovaného materiálu,
  • nutné korekce expozice a doporučené filtry při snímání pod různými světelnými zdroji,
  • informace o nutnosti použít korekce expozice při snímání s extrémními časy (a jejich hodnoty),
  • informace o doporučeném vyvolání filmu,
  • charakteristické křivky,
  • další specifické užitečné informace.

Dá se tedy říci, že po prostudování datasheetu byste si měli udělat celkem dobrou představu o tom, zda se vám film bude hodit na ten účel, ke kterému jej hodláte použít. Opravdu detailní informace můžete vyčíst z charakteristických křivek, které jsou součástí každého datasheetu. Jejich problematiku velmi detailně a srozumitelně rozebírá tento seriál.

Datsheety bývají většinou k dispozici jako HTML stránka (tedy přímo zobrazitelné ve vašem internetovém prohlížeči) nebo jako PDF dokument. PDF je formát firmy Adobe, a slouží pro distribuci, prohlížení a tisk elektronických dokumentů. Prohlížeč pro tento formát je k dispozici zdarma na stránkách firmy Adobe, například zde po kliknutí na downloads. Pokud budete chtít datasheet tisknout, doporučuji vám formát PDF, neboť jeho vzhled je podstatně lepší než HTML verze. Datasheety jsou k dispozici samozřejmě rovněž v tištěné podobě, buď přímo od výrobce nebo od distributorů.

V následujících článcích najdete do logických skupin rozřazenou produkci každého z výrobců. U materiálů, které se nějak vymykají obecné charakteristice své skupiny, je pak ještě poznámka. Například implicitně předpokládám, že běžný filmový materiál je určen pro expozici přirozeným světlem. Tedy pokud tomu tak není, najdete u daného materiálu poznámku (např. Pro žárovkové osvětlení).

Protože celý seriál obsahuje linky na stránky výrobců, může se stát, že po případné reorganizaci jejich webového serveru přestanou být některé z nich funkční. V takovémto případě (anebo pokud vám nějaký datasheet bude chybět) nám dejte prosím vědět na info@paladix.cz, a my se pokusíme zjednat nápravu.

Martin Hapl
http://www.hapl.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace