motiv

Projekt Gigapxl neboli 4000 megapixelů...

15.8.2007 - Milan Sýkora - x-pozice

Tak trochu stranou pozornosti převážně komerčně naladěné většinové společnosti fotografů stojí unikátní projekt s názvem Gigapxl. Je to pokus o překročení limitů současné fotografie a také odpověď na mnoho (většinou zbytečných) diskusí, které se točí stále dokola jako pes za vlastním ocasem a "řeší" otázku, jestli film je mrtev, nebo ne, jestli digitální fotografie "už" překonala film, či zda toho "zatím" není schopna. Nejlepších výsledků se však evidentně dosahuje kombinací obou technologií.


Projekt začal vznikat v roce 2000 a jeho cílem bylo dosáhnout rozlišení 1000 megapixelů, tedy i dnes prakticky nedosažitelná hranice. Ovšem nakonec vznikla kamera, která v součastnoti disponuje rozlišením 4000 megapixelů. A přitom fotografuje na film... Teorie je jednoduchá (praxe však velmi složitá a jistě neméně drahá) - speciální přístroj na formát 9×12 palců fotografuje na film (mimochodem je to barevný negativ pro letecké snímkování Kodak Aerocolor III zpracovávaný klasickým procesem C41), který je pak snímán skenerem. Problémů byla spousta - objektiv (nyní unikátně na zakázku vyrobený Asymmagon, jenž má eliminovány optické i barevné vady a u nějž byla uspokojivě vyřešena i otázka neostrosti mimo střed snímku), skener s obrovským rozlišením, mechanické provedení, odolnost při transportu a jistě mnoho dalšího.

Samozřejmě není přístroj vhodný pro nošení v kapse, ale protože to není laboratorní projekt, nýbrž prakticky realizovatelná technologie (zejména pro krajinu a architekturu), je přenosný (resp. převozný, dá-li se to tak říci). Zaostřuje se pomocí laserového zaměřovače, je vybaven dalekohledem (aby bylo možno stanovit vhodný okamžik pro stisk spouště (tj. když nefouká vítr - jinak jsou při schopnosti zaznamenat neuvěřitelné detaily odchylky a neostrosti příliš velké). Zatímco běžní fotografičtí smrtelníci řeší, jak velký formát mohou maximálně zvětšit, zde byl problém opačný: nejmenší zvětšenina, kde je možno rozeznat okem všechny detaily, by musela mít formát nejméně 3 × 6 metrů... Cíl projektu není "jen" technický, ale snaží se vytvořit celosvětový archiv význačných architektonických i archeologických památek a přírodních lokalit.

Podívejte se na český článek o projektu, na hlavní stránku projektučasto kladené otázky a hlavně nezapomeňte na obrazovou galerii - zejména ta je velkým zážitkem. Superlativy jsou zde naprosto na místě.

Milan Sýkora
http://www.milansykora.net
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
autofocus15.8.2007, 14:39odpověď
Milan Sýkora15.8.2007, 14:59odpověď
magumi15.8.2007, 18:48odpověď
Tobík15.8.2007, 18:48odpověď
magumi16.8.2007, 23:19odpověď
Igor Sedlák17.8.2007, 08:52odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace