motiv

Jak jsem (ne)recenzoval skener UMAX PowerLook 270 Plus

Trošku černohumorné povídání o tom, jak se může z jednoduché recenze vyklubat nepříjemná noční můra. O všudypřítomném Murphym, o ochotné, ale bohužel nepoužitelné technické podpoře...
UMAX PL270Plus
To měla být "oběť", role jsme však zaměnili...

Jednoho dne jsem dostal z redakce dotaz, zda nechci recenzovat kinofilmový skener UMAX PowerLook 270 Plus. Vzhledem k tomu, že jsem se kdysi prodejem a instalací kinofilmových skenerů jiné značky živil a se skenerem Nikon se právě sžívám, neviděl jsem důvod, proč se do toho nepustit. V té chvíli jsem ještě netušil, jak úzkou smyčku navlékám na svůj krk.

K dalšímu textu podotýkám, že se jedná o jedinou zkušenost, nelze tedy dále uvedený text paušalizovat. Ale byl jsem v postavení recenzenta, takže očekávám, že vstřícnost servisu byla vyšší, než pokud bych byl obyčejný zákazník. Zkuste se vžít do role běžného uživatele, který právě investoval skoro třicet tisíc korun do zařízení, přinesl si ho domů a chce ho nainstalovat. Jde o spíše černohumorný popis nastalých skutečností. Počítačově méně znalý čtenáři mohou počáteční text přeskočit, občas asi nebude příliš srozumitelný.

 • Historie recenze - žertovně-smutné povídání
 • Faktická data ke skeneru
 • Historie recenze den za dnem

  Čtvrtek, 28.2.

  UMAX
  Je nainstalováno, ale není to "ono"

  Skener mám, přichází večer. Začínám instalací SCSI řadiče (PCI karta), byl zamontován během pár minut, driver se nainstaloval po dotazu Windows z diskety sám a vše bylo vizuálně i ve správci hardware OK. Připojuji tedy skener, vyjímečně, přeci jen je to recenze, otevírám návod a držím se ho krok za krokem. S vypnutým počítačem čekám na skončení blikání LED na skeneru, poté konečně přijde ten okamžik a já zapínám počítač. Vše vypadá dobře, stornuji hlášku o novém hardware a instaluji z CD ovladač pro skener – SilverFast. Vše stále vypadá OK, tak tedy spouštím Photoshop, nacházím v něm twain ovladač SilverFast a spouštím ho. Do skeneru zasouvám podavač se čtyřmi diapozitivy, dávám preview – a ovládací program po hláškách autofocusing a calibrating - zamrzá. Shazuji ho, wokna běží dál a opakuji. Vzhledem k pozdnímu příchodu domů a celkové nervozitě to po několika pokusech vzdávám a jdu spát, v hlavě mi zní něco jako „ráno moudřejší večera“.

  Pátek, 1.3.

  Mám po práci ještě nějaké povinnosti, domů mířím pozdě pevně rozhodnut učinit zamrzání driveru konec. Odinstalovávám veškerý nepotřebný software, který by mohl způsobovat problémy (antivirus, ovladač k CD-RW mechanice a další). Hledám, kde mohlo co zůstat z občasných experimentů s freeware, restartuji, „skenuji“ – a stále nic. Nakonec instaluji čistý systém pouze s ovladači k mainboardu. Po hodině jsem hotov, rychle doplňuji SCSI driver, Photoshop a SilverFast. Ze skeneru dostávám první rozmazaný preview a myslím si, já hlupák, že mám vyhráno. Hm, nemám. K rozmazanému preview přibývá rozmazaný sken v plném rozlišení. Víc dnes v noci neuvidím. No, ještě k němu přibyla rozmazaná duha. Opět v plném rozlišení. Tedy mimo asi stokrát zamrzlého Photoshopu. Nakonec je půl druhé v noci a já jdu bez hmatatelného výsledku spát.

  Sobota, 2.3.

  UMAX
  Budete se muset smířut s tím, že opravdový driver pro skener zde není

  Naštěstí mám den bez skeneru, přesto mi vrtá hlavou, co může být problémové. Večer klesám tak hluboko, že vyhledávám manuál k mainboardu a čtu snad stokrát všechny položky v BIOSu. Nakonec nastavuji vše nepotřebné na disabled a – skener ve spolupráci s driverem - zamrzá. Podotýkám, že v této chvíli již bylo potřeba „restartovat“ i skener, neboť ten po spuštění ovladače zablikáním své informační LED ukončil svou spolupráci. Nahrávám nastavení BIOSu Fail-Safe Default. Je tak bezpečné, že mi odpojuje i disketovou jednotku. V této chvíli jsem pro ten skener nebezpečný spíše já. Výsledek – naprostá nula. Konečně se smiřuji s tím, že pokud není problém v českých Windows ME, měl jsem prostě smůlu a skener je vadný. Což se technickému zařízení může stát.

  Neděle, 3.3.

  Kašlu na skener, zázraky vymyslet neumím. Balím ho zpátky do krabice, ráno ho vezmu sebou do práce a zkusím vyměnit.

  Pondělí, 4.3.

  UMAX
  Evidentně chybné preview všech čtyř diapozitivů, fakticky se vždy sejmul jen první v držáku

  Hned po ránu volám na UMAX ČR, říkám, že mám na recenzi skener a ptám se po servisu. Oznámí mi, že ten se mi ozve a poradí. Po pár desítkách minut se servis opravdu ozývá, sice z firmy ConQuest, ale to je prý v pořádku. Po oznámení, jak se skener chová, mi nabízejí obratem výměnu s tím, že s ním zřejmě ve skladu „bouchli“ a je rozhozená optika. Domluvíme se, během dne se někdo staví a vymění mi skener systémem krabice za krabici. Pro jistotu hledám vztah mezi UMAX ČR a ConQuest, ta druhá založila tu první, takže je vše v naprostém pořádku. Výměna proběhne k plné spokojenosti, takže očekávám, že večer budu skenovat. Doma už o něco jde, po instalaci všeho znovu, včetně SCSI, totiž skener zamrzá dál včetně ovladače a já po pár minutách zjišťuji, že se chová naprosto stejně, jako ten první. To už mi vrtá hlavou - za prvé vzbuzuje myšlenku, že nejsem tak dobrý a někde dělám trapnou a jednoduchou chybu, za druhé, že si zrovna takovouhle „recenzí“ oko neudělám.

  Úterý, 5.3.

  Shodou okolností vychází na www.grafika.cz krátká recenzička nebo spíše popis právě tohoto skeneru. Majluji tedy panu Neffovi, skener mu chodil, jen na vlastním SCSI rozhraní, jinak vše původní. S myšlenkou na vlastní blbost poprvé studuji naprosto detailně hubený tištěný manuál ke skeneru a elektronický v pdf formátu na cédéčku s ovladačem SilverFast. A nacházím několik maličkostí. Za prvé, při problémech s SCSI mám použít terminátor. Hezké, jenže v příslušenství žádný nebyl a technici z UMAXu tvrdí, že není potřeba. Za druhé, při problémech s SCSI (to už tady bylo) mám nastavit pomalejší přenosovou rychlost. Jako správný uživatel, držící se dokumentace, si kupuji terminátor chybějící v příslušenství. Se skřípěním zubů platím 307,- Kč. Dále hledám možnost, jak snížit přenosovou rychlost SCSI karty. Žádná není, v dodávce jsou na disketě jen ovladače a karta sama se nijak při startu počítače nehlásí.

  Přihlašuji se na www.umax.com hledám případný update, je přístupný jen po registraci. Registruji se, obratem dostávám přihlašovací jméno s heslem – a nic. Zadáte, a jste zase na začátku „Zadejte heslo“. Proč to tam je, když software funguje stejně jen se skenerem UMAX, je mi záhadou. Nehledě na funkčnost. Stahuji tedy aspoň demoverzi, ale ta se chová stejně jako originál. Mimochodem, driver pro Nikon v první verzi také za nic nestál, ale download z internetu byl a je bez omezení a stažený software je plně funkční.

  Večer – zamrzám, zamrzá skener, zamrzám, …

  Středa, 6.3.

  Šílený den a hlavně noc. Po opakovaných konzultacích včera i dnes mi technici od UMAXu říkají v podstatě jedno jediné – nám to chodí. Začínám si poprvé uvědomovat, že servis pro mě jako zákazníka v podstatě nic neudělal, až na velikou lidskou ochotu verbálního charakteru. Ta je mi ovšem v případě produktu za téměř 30.000,- Kč na houby. A já prostě chci, aby ten zatracený skener konečně začal dělat to co má, tedy skenovat.

  UMAX
  První "sken"
  UMAX
  Druhý "sken"

  Večer kolem šesté začíná kolotoč. Formátuji svůj bootovací disk a instaluji Windows 98. Po spoustě pokusů, laborování s nastavením a několika hodinách pokusů mohu potvrdit jediné: skener své chování nezměnil a vše je jak dřív, jen operační systém je jiný. Kolem půlnoci dělám druhý formát a tentokrát instaluji Windows 2000. Asi tak v jednu v noci se pokouším skener donutit ke spolupráci. Rozmazaná duha či rozmazaný sken jediného diapozitivu ze čtyř je stále jediné, co získávám. Před třetí ráno dělám finální rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že s výjimkou SilverFastu se vše vyměnilo, tak pokud není vada v software SilverFast dodávaném jako ovladač ke skeneru, zbývá už jen problém v mém počítači (pokud jsem dvakrát neměl smůlu na skener).

  Snad pro svůj klid instaluji během tří minut (!) svůj skener Nikon bez potřeby restartu a zkouším, jestli jde. Jde. Pro znalé doplňuji, že Duron 1 GHz a 512 MB RAM jsou jeho důstojným doplňkem a nikdy mě nevypekly sprostým zamrznutím. Přetaktovávání nemám rád, nepoužívám je.

  Čtvrtek, 7.3.

  UMAX
  Vyjímání diapozitivů v rámečku je poněkud humpolácké, existuje spousta jemnějších řešení

  Opět odnáším skener do práce, odpoledne mám chvíli času a tak ho instaluji do svého firemního počítače. Zkrátím to – výsledek stejný. V hlubokém zoufalství dělám JEŠTĚ JEDNU instalaci na plně intelovský počítač – mainboard i procesor. Výsledek stejný. Stále mám jednu rozmazanou duhu a jeden rozmazaný sken. Konzultuji se servisem a posílám jim své „výsledky“. Jim to chodí, hm. Mě NE. Zkouším vymámit jinou instalaci SilverFastu. Slibují, že zkusí během večera nebo zítra po ránu sehnat a poslat, určitě se ozvou. Mezi řečí mi sdělují, že v pondělí vyměněný skener během týdne zapojili a chodí. Jiný právě nainstalovali kompletně a také chodí. Jenže mi to už nezavolali. Hodnotím to jako zajímavý přístup k zákazníkovi, teď už jim nejsem ochoten důvěřovat. Skener nechávám v práci a jedu domů smířený s osudem.

  Pátek, 8.3.

  Servis se drží své filosofie – být velmi milý a ochotný, leč nic nedělat. Neozývá se a já nemám chuť se po padesáté páté vnucovat. Vzdávám svůj boj a předávám skener k vrácení. Podotýkám, že jsem jen recenzent. Jako zákazník bych byl v tuto chvíli zoufalý a naprosto bezradný. Právě jsem investoval hromadu peněz a – nic.

  Nehledě na čas, který jsem k tomu všemu potřeboval. Nehledě na znalosti, které jako zákazník, vyžadující jen instalaci funkčního zařízení, prostě mít nemusím. Nehledě na software, který mám přístupný ve firmě, ale jako běžný zákazník k němu přístup mít nemusím. Nehledě na servis, který pro mě fakticky, po výměně skeneru a spoustě telefonátů ode mě k nim, zcela jednoduše nic neudělal.

  Pár faktických dat a závěrečné zhodnocení

  Obsah balení

  • Vlastní skener
  • Držáky na filmy/diapozitivy (3 kusy – film 6 snímků max., tenké a silné diarámečky po 4 kusech max.)
  • SCSI řadič + disketa s driverem
  • Kabel SCSI
  • Síťový kabel
  • Software – Adobe Elements, SilverFast (ale já měl Photoshop 5.0 LE)
  • Diapozitiv s tabulkou barev od KODAKu pro kalibraci v kombinaci se SilverFastem
  • Manuály – krátký k SCSI kartě, v podstatě stejně krátký k programu a skeneru

  Technické parametry dle výrobce

  • rozlišení 2700 dpi
  • denzita 3,4
  • barevná hloubka 36-bitů A/D převodník, 42-bitů softwarová interpolace
  • manuální i automatické zaostřování
  • odstraňování poškození filmu (ICE), škrábance a prach
  • automatický podavač, automatické skenování
  • použité rozhraní SCSI

  Počítače použité na testování

  PC-1 : Mainboard Microstar 6378 s integrovanou grafikou 8 MB, procesor Duron 1 GHz, RAM 512 kB, 20 GB HDD Quantum, základní nastavení + systémové utility od výrobce, operační systémy postupně Windows ME / 98 / 2000, grafický software Photoshop 5.0 LE a Adobe Elements

  PC-2 : Mainboard Microstar 6330, VGA TNT Riva Pro 32 MB, procesor Duron 750 MHz, RAM 384 kB, 20 GB HDD Seagatte Barracuda IV, základní nastavení + systémové utility od výrobce + office, operační systém Windows ME, grafický software Photoshop 5.0 LE

  PC-3 : Mainboard Microstar 815EP, procesor Celeron 700 MHz, RAM 192 kB, 20 GB HDD Seagatte Barracuda IV, základní nastavení + systémové utility od výrobce + office, operační systém Windows ME, grafický software Photoshop 5.0 LE

  Závěrečné zhodnocení

  Je velice problémové. Je nutné ho brát tak, jako by skener bez problémů fungoval, výhrady by se pak skládaly z dále uvedených bodů. Ovšem nebylo tomu tak a mé pocity z chování servisu jsou značně smíšené. V dnešní době existuje obrovské množství laických uživatelů počítačů, pro které bude instalace SCSI karty zbytečný problém. Považuji používání rozhraní SCSI v době existence USB 1 a nástupu USB 2 za (v domácí oblasti) zastaralé. Rozhraní USB je mnohem srozumitelnější a hlavně zcela bezproblémové. Skener na USB nainstalujete bez potřeby restartu počítače.

  Musím se přiznat, že bych koupi skeneru doporučil po výše uvedených zkušenostech jen tehdy, pokud by v ceně byla instalace u zákazníka. Přesto je jeho cena příliš vysoká, hardwarově naprosto shodný Acer 2740S stojí o téměř 10.000,- Kč méně. Naopak, Nikon LS-40 s automatickým podavačem filmového pásu, považovaný za špičku střední třídy, je dražší po březnovém poklesu cen u Nikonu o pouhých 2.000,- Kč. A tady bych neváhal, který si koupit.

  Osobně si myslím, že funkční skener této třídy by pro většinu zájemců neměl stát přes cca 15.000,- Kč (Acer se sem blíží), pokud střední třída skenerů dnes vychází pod 30.000,- Kč.

  Výhody:

  • rychlost skenování (do 30 sekund bez ICE v plném rozlišení)
  • relativní dostupnost upgrade a informací na internetu (bez ohledu na momentální nefunkčnost pro upgrade)
  • možnosti programu SilverFast, neměl jsem ale šanci vyzkoušet
  • skenování v dávkách

  Nevýhody:

  • pro laika instalace rozhraní SCSI
  • při update po internetu potřeba registrovat se a čekat na přidělení hesla, program je určen pro daný skener a požadavek je tedy zbytečný
  • softwarový driver není dotažen – stále budete obtěžování hláškou „Byl nalezen nový hardware“, pokud ji nevypnete
  • instalační programy – samotné instalace jsou bez problémů, ale otevření okna o dva adresáře pod potřebným obsahujícím setup.exe nepokládám za „User friendly“
  • až příliš stručná dokumentace, k SilverFastu v podstatě žádná tištěná
  • způsob aretace diapozitivů v rámečku, nepoužitelné pro diapozitiv s tenkým sklem
  • držáky filmu všeobecně (poctivý socialistický plastový výlisek), nejsem přesvědčen o jejich dlouhé životnosti
  • doporučená cena 26.840,- Kč včetně DPH

  Jan Hlinák
  http://www.fotoamater.cz
  Další články autora

  1   2   3   4   5   
  1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
  Diskuse k článku
  Pavel Dlabola27.3.2002, 09:39odpověď
  Jan Hlinák27.3.2002, 11:59odpověď
  Petr Pazour27.3.2002, 12:20odpověď
  Radek Friš28.3.2002, 17:44odpověď
  Petr Wroblowský27.3.2002, 12:34odpověď
  Tomáš27.3.2002, 14:41odpověď
  Jan Hlinák27.3.2002, 15:08odpověď
  Tomas27.3.2002, 15:18odpověď
  Jan Hlinák27.3.2002, 15:44odpověď
  Jan Hlinák27.3.2002, 16:43odpověď
  Jiří Chládek28.3.2002, 14:40odpověď
  Pato3.4.2002, 02:47odpověď
  František Sokol3.4.2002, 22:08odpověď
  Roman Kaňa12.6.2002, 17:12odpověď
  Jiří Březina20.1.2003, 15:48odpověď
  Mils22.8.2002, 21:37odpověď
  Jiri Zednik6.5.2003, 15:40odpověď
  petr24.7.2003, 11:44odpověď
  Pavel Pola24.7.2003, 12:06odpověď
  Jan Hlinák24.7.2003, 12:20odpověď

  přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

  Možná by vás mohlo zajímat
   

   

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace