motiv

Kuba, 1. díl – jak se žije lidem na Kubě

Vše, co je na Kubě krásné, je buď dílem přírody nebo lidí v předcastrovském období. Vše, co je na Kubě ošklivé, je dílem zločinného režimu.

O cestě do této exotické země jsem snil již mnoho let, ale teprve nyní se mi mohl tento sen splnit. Přesto jsem patrně nebyl dostatečně připraven, neboť očekávání bylo ve všech směrech překonáno. Na základě obecných znalostí, po přečtení turistického průvodce a shlédnutí filmů „Buena Vista Social Club“ se skvělou hudbou, filmu „Comandante,“ kde Fidel Castro vystupuje jako lidumil a hodný strýček a filmu „13 dní“ o karibské krizi, jsem si vytvořil sice určitou představu, ta však odpovídala skutečnosti jen vzdáleně.

Když není na benzín.
Když není na benzín.
Taxíkářka.
Taxíkářka.
Metrobus - představitel MHD.
Metrobus - představitel MHD.

Nyní si nemohu odpustit trochu historicko-politického přehledu, protože politika zde návštěvníka provází na každém kroku ať chce či nikoliv.

Teprve na místě jsem pochopil, že největším neštěstím země je její bohatství. To bylo vždy lákadlem pro cizí mocnosti. Boj za nezávislost na Španělsku v 19. století nakonec skončil závislostí na Spojených státech a krutými diktátory. Sociální poměry mezi 1. a 2. světovou válkou ilustruje skutečnost, že ačkoliv byl na Kubě největší příjem na hlavu z celé střední a jižní Ameriky, v zemi žilo 60% obyvatel pod hranicí bídy. Veškeré bohatství země, především příjmy z pěstování cukrové třtiny, vytvářelo pohádkové bohatství úzké skupiny producentů a obchodníků.

Veteráni v provozu.
Veteráni v provozu.
Určitě pamatuje jiné časy.
Určitě pamatuje jiné časy.
Stopařka nebo prostitutka? Nevím.
Stopařka nebo prostitutka? Nevím.

V této situaci bylo poměrně snadné pro tlupu dobrodruhů zmocnit se země. Horší už bylo zemi udržet, a tak se Castrovi jevila jako jediná možnost udělat ze sebe marxistu a vkročit do otevřené náruče Sovětského svazu. Ten v odvetu za rozmístění jaderných zbraní v Turecku začal v říjnu 1962 instalovat jaderné zbraně na Kubě. Faktem je, že tato vcelku bezvýznamná zemička se jako hříčka zájmů mocností mohla stát příčinou nedozírné katastrofy – jaderné 3. světové války. Dnes si již neuvědomujeme, jak málo chybělo. Nezmínil bych se o této epizodě, nebýt jednoho faktu, majícího pro Kubu zásadní význam až do dnešních dnů. Kromě dohody, že SSSR stáhne jaderné zbraně z Kuby a USA jaderné zbraně z Turecka, zde byl závazek Spojených států, že nikdy vojensky Kubu nenapadnou.

Obchod pro Kubánce - prázdné regály.
Obchod pro Kubánce - prázdné regály.
Po rozpadu Sovětského svazu se tok několika miliard dolarů ročně ze socialistických zemí zastavil a Castrovi nezbylo nic jiného, než povolit trochu soukromého podnikání v turistických oblastech ve službách s padesátiprocentním zdaněním a povolit držení dolaru a placení dolarem (těsně po mém návratu z cesty bylo placení dolarem opět zrušeno). Dále se Castro snaží lákat cizince k turistice na Kubu, která dnes tvoří již 42% příjmů země. To vše pouze zvětšuje sociální rozdíly ve společnosti. Jestliže běžná společnost se dělí na chudé, střední vrstvu a bohaté, na Kubě se jedná spíše o vrstvy chudé, chudší a nejchudší.

Komerční stroj na dělání fotografií.
Komerční stroj na dělání fotografií.
Sekání trávy mačetou. Kosa nebo dokonce sekačka jsou příliš drahé.
Sekání trávy mačetou. Kosa nebo dokonce sekačka jsou příliš drahé.
Potěmkinova vesnice - škola pro 2 žáky se solárními panely, televizorem, videem a počítačem.
Potěmkinova vesnice - škola pro 2 žáky se solárními panely, televizorem, videem a počítačem.

Dnes je průměrný plat na Kubě okolo 15 USD měsíčně. Dělnice vyrábějící světoznámé doutníky si vydělají okolo 8 USD měsíčně. Bydlí zadarmo, zdravotnictví je zadarmo a plat jim vystačí na potraviny asi na 14 dnů. Zbytek dostanou zdarma formou přídělů na lístky. Spíše to připomíná otrokářský systém, kdy otrok dostal od pána stravu, oděv a přístřeší a musel pro něho pracovat. Poněkud lépe jsou na tom ti, kteří dostávají dolarovou výpomoc od příbuzných z Floridy nebo si vyžebrají dolary od turistů (všude se připomíná, jaké spropitné je třeba kde poskytnout). Kubánci, majitelé dolarů, mohou nakupovat v místních tuzexech za dolary (nyní zrušeno) nebo za tzv. „konvertibilní peseta“ – obdoba našich komunistických tuzexových poukázek - bonů. Nejvyšší vrstvou jsou pak státní úředníci a aparátčíci, z našeho pohledu spíše chudší, alespoň soudě podle sice honosných, ale neudržovaných oprýskaných vil, se kterými nemohou disponovat, neboť na Kubě platí zákaz prodeje nemovitostí. Ty se mohou pouze vyměňovat podobně jako u nás byty za komunistů. I tyto vrstvy, ač otrokáři na jedné straně, jsou ve skutečnosti otroky svých nadřízených či šéfa nejvyššího z nejvyšších.

Život na ulici.
Život na ulici.
Mimo hlavní třídu.
Mimo hlavní třídu.
Nač chodit do muzea aut? Stačí se projít po ulici.
Nač chodit do muzea aut? Stačí se projít po ulici.

Tento systém samozřejmě vytváří ideální prostředí pro korupci a šedou ekonomiku. Uvedu konkrétní zkušenost. Každý turista si z Kuby odváží rum a doutníky. Krabice 25 doutníků Montechristo č. 2 u nás stojí mnoho tisíc korun, v oficiálním obchodě na Kubě je to asi o 1/3 méně. Já jsem je pořídil za méně než 1/4 ceny v Čechách. Nejdříve byla naší skupince nabídnuta možnost doutníky koupit. Pak jsme byli zavedeni do nevábného domu, do komůrky pod schodištěm, kde byl tropický vlhký vzduch velmi rychle vydýchán, ale neustále jsme byli upozorňováni, že dveře nesmíme otvírat. Po vybrání druhu a zaplacení byly krabice „úředně“ uzavřeny a přelepeny originálními ochrannými známkami. Při odchodu jsme si všimli, že celá ulice byla hlídána zainteresovanými mladíky a dívkami. Procházejícího policisty si nikdo nevšímal, zřejmě byl místní a tedy též zainteresován.

Pionýr žebrající o dolary.
Pionýr žebrající o dolary.
Kuba je krásná země s písečnými plážemi, jako stvořená pro turistiku. Nenechme se však mýlit, je to země poměrně drahá se špatnými službami i v těch nejlepších zařízeních. Drahá je v tom, že vlastně turista musí vše platit dvakrát, jednou oficiálně a podruhé formou spropitného. Jsou to zdánlivě malé částky, ale je jich mnoho. U každého jídla je živá hudba (1 USD), pokojské 3 USD, nahlédnutí do domácnosti 1 USD, pár poskoků s indiánem 1 USD, poponesení kufru 1 USD, průvodce v botanické zahradě 1 USD, řidič a průvodce si řekl od každého 2 USD za den služeb (celkem vybrali 336 USD). Velice pikantní je však pionýr s rudým šátkem na krku, žebrající na ulici o dolar. V turistickém průvodci je napsáno, že Kubánci jsou hrdí a sebevědomí lidé. Já to nepopírám, ale setkal jsem se převážně s projevy, které mě přinejmenším uváděly do rozpaků.

Při budování socialismu není na nějakou ochranu přírody čas.
Při budování socialismu není na nějakou ochranu přírody čas.
Kvalita služeb je bídná, i ve čtyřhvězdičkovém hotelu je chybou například položit kufr vedle ledničky, neboť tato periodicky vytéká následkem výpadků proudu. Zato z vodovodu občas voda neteče vůbec. V duchu i nahlas nadáváte, když se propocený vrátíte na pokoj, chcete se osprchovat a ono nic. Tak se jdete vykoupat do hotelového bazénu a když se vrátíte na pokoj, koupelna plave, protože jste jednak zapomněli otevřenou sprchu a jednak je kanálek v koupelně asi 1 cm nad úrovní podlahy. Pak zavoláte na recepci, aby to někdo přišel vytřít a připravujete si dolary. Přes slib stejně nikdo nepřijde, tak to vytřete sám. Jídlo vám bude chutnat asi tak první dva dny, pak zjistíte, že bez kvalitního koření to prostě nejde. V luxusním hotelu typu all inclusive by se asi nemělo stát, že špinavé nádobí leží na servírovacích stolcích nebo dokonce na jídelních stolech a turisté nemají do čeho dávat pokrmy ze švédských stolů, nalít nápoje nebo čím jíst, stojí ve frontě, poperou se o dva talíře, kterých se dovolají a sborově nadávají. Když pak zajdete do kuchyně, vidíte hromadu lidí, jak chaoticky pobíhají sem a tam a účinně si vzájemně překážejí.

Abych ale vše jen nekritizoval. Naprosto neobvyklý je na Kubě pocit bezpečí, ostatně tak už tomu v diktátorských režimech bývá. Procházka nočními městy po chabě osvětlených ulicích a nábřežích plných lidí je zcela bezpečná, neboť snad každých 100 metrů narazíte na policistu.

Kapela pro obědvající turisty v Hemingwayově hospodě.
Kapela pro obědvající turisty v Hemingwayově hospodě.
Tanec je Kubáncům přirozeností.
Tanec je Kubáncům přirozeností.
Zákazník a top-prostitutka. (ISO 1600, 135mm, f5,6, 1/3s z ruky)
Zákazník a top-prostitutka.(ISO 1600, 135mm, f5,6, 1/3s z ruky)

Hudba a tanec, kubánské rytmy. Nic není Kubáncům přirozenější. Salsu tancují už malé děti na ulici při hudbě, kterou je slyšet odkudsi z okna domu. Hraje a tancuje se v klubech, tancuje se pro turisty na improvizovaných pódiích, v drahých kabaretech. Obecně platí, že čím dražší je show, tím méně má společného s originální kubánskou hudbou. Vnímání rytmické hudby a pohled na tance se silným erotickým nádechem lze umocnit popíjením světoznámých koktejlů, zejména skvělého mojita nebo daiquiri, kterých údajně Hemingway vypil až 22 denně. Barmani kubánským rumem rozhodně při přípravě nápoje nešetří, a tak již po 5 skleničkách člověk alkohol cítí.

Houpací křeslo patří i do nejchudších příbytků.
Houpací křeslo patří i do nejchudších příbytků.
Odpolední siesta.
Odpolední siesta.
Turisté na Varaderu.
Turisté na Varaderu.

Moje celkové doporučení pro návštěvu Kuby je asi toto: pokud sem někdo jede za poznáním nádherné přírody, úžasné koloniální architektury a připomenutím, jak to v komunismu vypadá, nechť neváhá. Kdo se jede na Kubu jen válet se k moři, pak nechť si uvědomí, že jednak prodlužuje svými dolary agónii nelidského režimu a jednak existuje mnoho jiných zemí, levnějších a s fungujícími službami.

Použitá technika: Pentax MZ5N s objektivem Sigma 17-35mm f/2,8-4 a filmy Kodak Professional Ektachrome E100GX; Canon 300D s objektivy Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 a Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 USM IS, 2 karty 512 MB a 1 GB, i-Tec Digital Databank FlashTrax 40 GB.

Luky
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
 ???
Tomáš Dinkov1.2.2005, 08:40odpověď
Ardan1.2.2005, 09:35odpověď
Tomáš Dinkov1.2.2005, 10:02odpověď
Michal2.2.2005, 21:52odpověď
Petr1.2.2005, 09:47odpověď
Tomáš Dinkov1.2.2005, 10:09odpověď
Martin1.2.2005, 10:55odpověď
Michal2.2.2005, 22:10odpověď
Slovák3.5.2005, 15:01odpověď
Karel T.1.2.2005, 11:23odpověď
Petr Smetana2.2.2005, 13:29odpověď
Michal2.2.2005, 21:39odpověď
KMVIL3.2.2005, 01:12odpověď
Pajik1.2.2005, 10:15odpověď
TD1.2.2005, 10:21odpověď
Petr1.2.2005, 10:40odpověď
chose1.2.2005, 10:47odpověď
Karel1.2.2005, 11:37odpověď
Tomáš Dinkov1.2.2005, 11:52odpověď
Richard1.2.2005, 12:54odpověď
Tomáš Dinkov1.2.2005, 13:07odpověď
IWO2.2.2005, 11:48odpověď
Pavel Neuzil8.2.2005, 09:59odpověď
petr1.2.2005, 11:26odpověď
hynek1.2.2005, 13:11odpověď
petr1.2.2005, 17:46odpověď
-Che-1.2.2005, 13:04odpověď
BoBo1.2.2005, 13:05odpověď
D.S.1.2.2005, 13:06odpověď
 :)
tom1.2.2005, 15:46odpověď
Martin Rybak1.2.2005, 16:29odpověď
petr1.2.2005, 18:06odpověď
Martin Rybak1.2.2005, 21:22odpověď
petr2.2.2005, 08:33odpověď
Riso3.2.2005, 16:13odpověď
DaB2.2.2005, 08:37odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 09:26odpověď
DaB2.2.2005, 13:52odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 13:56odpověď
DaB2.2.2005, 14:20odpověď
Bahnak1.2.2005, 16:31odpověď
Radomír Tesař1.2.2005, 17:54odpověď
...1.2.2005, 19:01odpověď
Vladek2.2.2005, 08:45odpověď
EIGHT1.4.2005, 16:56odpověď
Yossarian1.2.2005, 21:27odpověď
Otakar1.2.2005, 23:11odpověď
rt2.2.2005, 07:20odpověď
Pavel Pola2.2.2005, 08:29odpověď
OOK2.2.2005, 09:09odpověď
David Kovář2.2.2005, 15:59odpověď
Tomáš3.2.2005, 01:39odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 09:18odpověď
Martin2.2.2005, 09:59odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 10:05odpověď
Milan Sýkora2.2.2005, 11:45odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 12:24odpověď
Milan Sýkora2.2.2005, 13:18odpověď
Martin Burda2.2.2005, 12:03odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 12:32odpověď
Martin2.2.2005, 13:02odpověď
rt2.2.2005, 10:33odpověď
Tomáš Dinkov2.2.2005, 11:00odpověď
chose2.2.2005, 12:02odpověď
Kytka (Jakub Pavelka)2.2.2005, 14:20odpověď
ZdenekT2.2.2005, 14:04odpověď
DaB2.2.2005, 15:24odpověď
xy14.9.2005, 21:58odpověď
bahnak2.2.2005, 15:42odpověď
Multimotyl2.2.2005, 18:51odpověď
Oťas2.2.2005, 16:49odpověď
soy cubano5.8.2005, 20:10odpověď
C.K.2.2.2005, 18:32odpověď
Honza2.2.2005, 22:32odpověď
Henry3.2.2005, 08:46odpověď
Tomáš Dinkov3.2.2005, 08:56odpověď
Oťas3.2.2005, 11:58odpověď
Henry3.2.2005, 21:39odpověď
 :)
L.B.3.2.2005, 11:57odpověď
Tomáš Dinkov3.2.2005, 13:18odpověď
Tomas3.2.2005, 21:13odpověď
Milan Vrba29.12.2005, 18:33odpověď
Petr Novák30.12.2005, 09:46odpověď
Milan Vrba30.12.2005, 11:24odpověď
Petr Novák30.12.2005, 12:07odpověď
Milan Vrba30.12.2005, 12:44odpověď
Petr Novák30.12.2005, 13:13odpověď
Krtek10.1.2006, 17:53odpověď
Krtek10.1.2006, 18:03odpověď
Vrtik7.4.2005, 02:38odpověď
Petr3.2.2005, 17:05odpověď
Bundes3.2.2005, 23:07odpověď
Jiří Novotný4.2.2005, 09:18odpověď
Bundes4.2.2005, 11:16odpověď
 ???
???5.2.2005, 13:55odpověď
Edudant5.2.2005, 16:27odpověď
Gunter10.2.2005, 04:39odpověď
BkV12.2.2005, 17:07odpověď
Aleš13.2.2005, 17:30odpověď
Michael R13.2.2005, 19:09odpověď
Novotný15.2.2005, 07:35odpověď
Roman Golis17.2.2005, 20:42odpověď
Gunter20.2.2005, 20:26odpověď
lucy25.2.2005, 17:35odpověď
stanik22.3.2005, 12:25odpověď
Jan Che Guevara6.4.2005, 17:28odpověď
EIGHT1.4.2005, 16:48odpověď
Bunnygirl27.5.2005, 13:03odpověď
Kuba P.19.8.2005, 01:08odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace