Jeden den České Republiky

Po třech měsících práce dospívá projekt Jeden den v životě České republiky ke své premiéře.
Výstavní kolekce, kniha a dokumentární film představí práci 135 vybraných autorů, kteří ve čtyřiadvaceti hodinách na konci loňského roku zachytili historickou „momentku“ naší země.

Projekt obrazové kroniky „jednoho všedního dne v životě…“ zaznamenal mimořádný ohlas již v mnoha zemích světa (Spojené státy, Japonsko, africké země, Izrael a další). Agentura Frey navázala na předešlý projekt fotografa Adolfa Ziky a ve spolupráci s řadou významných partnerů a institucí připravila tuto rozsáhlou akci v letošním roce také pro Českou republiku.

Ve dnech 28. a 29. října 2007 spojila svoje síly stovka našich předních dokumentaristů a reportérů s několika stovkami amatérských fotografů aby v pouhých čtyřiadvaceti hodinách zachytili historickou „momentku“ naší země. Kolektiv autorů vytvořil zcela výjimečný, důvěrný portrét současné České republiky s vysokou obrazovou, dokumentární i historickou hodnotou.

Výsledkem jejich činnosti je vedle knižní publikace a dokumentárního filmu rozsáhlá kolekce více než tří set vybraných fotografií. Snímky autorů jakými jsou například Jindřich Štreit, Bohdan Holomíček, Karel Cudlín, Alena Dvořáková, Viktor Fišer, Pavel Dias, Michal Novotný, Oldřich Škácha a řada dalších představují Českou republiku v nejrůznějších sociálních, náboženských, pracovních i volnočasových, veřejných i intimně soukromých oblastech našeho života.

Výstava bude mít premiéru v pražském Mánesu od 4. do 29 března 2008, poté se vydá ve dvou verzích na výstavní pouť po českých a moravských městech. V roce 2009 ji prostřednictvím Českých center a Ministerstva zahraničí uvidí diváci v několika evropských zemích i v zámoří.

Celý projekt bude archivován třicet let v Národním archívu a znovu uveden v historické repríze v r. 2038. Patronát nad projektem převzal Václav Havel, spolu s hejtmany většiny krajů primátorem hlavního města Prahy a ministrem zahraničí.

Svým rozsahem, výstavní aktivitou i historickou a dokumentární hodnotou se projekt řadí mezi největší akce svého druhu u nás.

1 komentář u „Jeden den České Republiky“

  1. Už se nemůžu dočkat

    Měl jsem to štestí se tohoto projektu zúčastnit a ještě vetší štestí být vybrán k fotografické špičce. Jako fotograf z maloměsta to považuji za obrovský úspěch.

    Odpovědět

Napsat komentář