motiv

Kinofilmový skener Konica Minolta Scan Dual IV

Recenze nejnovějšího amatérského modelu kinofilmového skeneru značky Konica Minolta.
Konica Minolta IV
 • Úvod
 • Obsah balení
 • Technická data dle výrobce
 • Počítač použitý na recenzi
 • První seznámení a instalace
 • Software - zaostřování
 • Software – Auto Dust Burst
 • Software – Pixel Polish
 • Software – Digital Grain Dissolver
 • Software – Adober Elements
 • Časy skenování
 • Závěrečné zhodnocení
 • Plusy
 • Mínusy
 • Úvod

  Na mém stole se nedávno objevil poslední zástupce skenerů Konica Minolta amatérské třídy a byl plný překvapení. Je vidět, že výrobce zapracoval a vytvořil amatérský skener s vynikajícími vlastnostmi. Protože tento model je velmi podobný předchozímu typu Scan Dual III, nebudu v této recenzi nový model pitvat dopodrobna, ale omezím se spíše na rozdíly mezi nimi. Takže jednoznačně doporučuji k přečtení předchozí recenzi.

  Obsah balení

  • Skener
  • Rámeček pro filmový pás (max. 6 snímků)
  • Rámeček pro diapozitivy (4 kusy)
  • USB kabel
  • Síťový adaptér
  • 2x CD s programy – Adobe Elements 2.0 a Konica Minolta ovladače a plug-in do AE
  • Český manuál

  Technická data dle výrobce

  • fyzické rozlišení 3200 dpi
  • 16-bitový A/D převodník, výstup v hloubce 8 a 16 bitů na barvu
  • denzita 3,6 ??? (zřejmě překlep, na internetu je shodně s předchozím modelem denzita 4,8)
  • zdroj světla - výbojka se studenou katodou
  • funkce Auto Dust Brush (softwarové odstranění prachu a škrábanců), Pixel Polish (automatická úprava barev snímku), Digital Grain Dissolver (potlačení zrna filmu)
  • vícenásobný sken (až 16x) jednoho políčka
  • připojení přes USB 2.0 kompatibilní zpětně s USB 1.1

  Počítač použitý na recenzi

  Protože jsem dostal možnost cenově přijatelného upgrade svého domácího počítače, vyměnil jsem mainboard s pamětí a doplnil druhý disk. Takže procesor stále AMD Athlon XP 2000+, ale základní deska ASUS A7V600-X (už má USB 2.0) spolu s 1GB DDR paměti, operační systém Windows XP Home. To jen pro upřesnění, protože na mé starší základní desce by níže uvedené časy byly asi delší.

  První seznámení a instalace software

  Skener je vizuálně (až na barvu) v téměř shodném provedení s verzí III. Rámeček se zasouvá naplocho a poměrně hluboko, musíte použít výraznou sílu až do jednoznačně definovaného „zacvaknutí“ do mechanizmu skeneru. Stále neměním svůj názor na věc, že tohle řešení není zcela optimální. Já osobně prostě nevím, jestli se už peru s mechanikou skeneru nebo mohu zatlačit rámeček ještě kousek dál. U tohoto modelu je doplněno výrazné mechanické „lupnutí“, které má zřejmě naznačit, že rámeček je dostatečně hluboko. Vydávané zvuky jsou odlišné od dřívějších, ale zůstávají stejně hlasité. Skener sám o sobě je placka s možností použít horní stranu jako odkladovou plochu, neobsahuje žádné větrací otvory. Co se týká nutného prostoru pro vyjíždění rámečků, zůstal stejný, takže počítejte skoro s metrem volného místa (počítám i s vlastní rukou, musím ji tam také dostat, že ano). Ale rámeček pro pás filmu má větší okénka a konečně neořezává negativ. Ještě musím komentovat nevhodný tvar síťového adaptéru zabírající dvě okolní zásuvky (nebo jednu při umístění na konec psa), mně osobně už domácí šestipes k tomuto skeneru nestačil. Ach jo, dneska designéři pomalu vymýšlí i tvar vánočky a neumějí udělat obyčejný síťový adaptér na výšku.

  Instalace skeneru je pohodová, pro laického uživatele by ji výrobci mohli konečně udělat skutečným systémem plug-and-play. Nechápu, proč se při instalaci programu nedokáže automaticky nainstalovat také ovladač, takže ten musíte nechat windowsy (alespoň XP) doinstalovat automaticky. Navíc plug-in do Elements musíte samozřejmě instalovat po instalaci Elementů, takže je to opravdu poněkud nelogická cédéčkovaná. Rovněž je komické dostat dvě CD se softwarem, přičemž na tom s ovladači je obsazeno celých 35 MB a na tom druhém s Adobe Elements něco málo přes poloviny kapacity. Ale tady musím přiznat, že Nikon LS-50 měl CD mnohem víc (celkem pět), takže to je spíše povzdech nad čím dál tím více nesmyslným využíváním jejich kapacity a možností.

  Konica Minolta IV

  Jinak programy jsou verze 4 (předtím verze 3), nainstalují se již obligátně pod položkou Dimage Scan Dual 4. Možnosti jsou také čtyři, první je DS_Dual4 utility, což je standardní plné twain rozhraní, následuje zjednodušená varianta pro méně zkušené uživatele Easy Scan utility, dále Batch Scan Utility (obsahuje odkaz na předchozí + batch režim) a jako poslední možnost definovat spuštěný program při stisku tlačítka přímo na skeneru. Ta poslední možnost samozřejmě není v menu, akci vyvolává skener sám přímým stiskem tlačítka na skeneru, což může být pro laičtější uživatele praktické.

  Za výraznou změnu k lepšímu dále pokládám pouze prvotní kalibraci výbojky při spuštění programu, při opakovaném skenování se již nedělá. To byla jedna z nevýhod modelu III, protože ten kalibraci dělal před každým skenováním (při výměně rámečku, samozřejmě) a natahoval tak čas potřebný pro skenování až o dvě minuty. Nastavení pro rychlost zůstalo, takže jako první "řekněte" skeneru aby před skenem zaostřoval. U skeneru tuhle fuknci zapínám vždy před jakoukoliv činností, implicitně je dána přednost rychlosti před kvalitou.

  Software - zaostřování

  Konica Minolta IV
  Zaostřujeme rychle a viditelně ...

  Tentokrát si zaslouží samostatnou kapitolku, ono se totiž výrazně liší od dřívějšího několikaminutového posouvání rámečku sem a tam za nelibých zvuků a nijakého oznámení uživateli. Konečně nějakého výrobce napadlo, že by mohl ukázat prohnutí snímku v rámečku (no, popravdě tak alespoň z dané křivky předpokládám), takže teď je při zaostřování projížděn snímek celý a je volena střední hodnota průhybu. Navíc je průhyb zobrazován křivkou na monitoru. Také je možné definovat zaostřovací bod nebo vybrat oblast, takže existuje několik variant jak se dobrat správného výsledku. Čas pro zaostření se zkrátil na max. 30 vteřin.

  Konica Minolta zde ode mě dostává jedničku s hvězdičkou, ano, tohle má smysl i logiku. A když je pak místo rovného diáku v rámečku vlnobití, je lepší ho naskenovat samostatně nebo dát do jiného rámečku s menším prohnutím. Případně, pokud je na něm malý ostrý objekt s rozmazaným pozadím, zaostříte skener pouze na objekt.

  Software - Auto Dust Burst

  Konica Minolta IV
  Plug-in do Elements

  K odstranění prachu a škrábanců mohu dodat jen to, co jsem již několikrát napsal. Softwarové odstranění se s hardwarovým srovnávat nedá, přesvědčí se o tom každý, kdo to zkusí. Je však třeba rozlišovat, co se bude se snímkem dít dál, a podle toho se rozhodnout. Při softwarovém způsobu je pro malé formáty fotografií prach víceméně odstraněn a snímek sám o sobě je naprosto v pohodě. V plném rozlišení a velikosti například 20 x 30 cm už ne, tak je samozřejmě zásah vidět. Na druhou stranu musím přiznat, že odstranění je dokonalejší než u původního modelu. Výsledek jsem tentokrát nechtěl zpracovávat, bylo by to v v malých náhledech totéž, co u předchozí recenze. Ale pozor, bez chyb, tentokrát nejsou odstraňovány jemné detaily snímku. Pokud budete skenovat ihned po vyvolání a s maximálním ohledem na čistotu filmu, je výsledek v pohodě. Skenování starších zaprášených filmů je průšvih, tam to prostě nepůjde.

  Je tady ale příjemná možnost vyzkoušet si odstranění prachu až po skenu v Adobe Elements, součástí software je totiž plug-in s možností vidět účinek funkce a nastavit pár parametrů. Zkoušel jsem ho na úmyslně záprášeném snímku (nemám odvahu ho tady ukazovat) a výsledky nejsou špatné. Stále však platí, pro velké formáty software hardware nenahradí (hrozná čeština, já vím ...). Takže pokud pořizujete skener s předpokladem hlavně velkých fotografií, je nutné hardwarové ICE. Pokud bude většina fotografií menších formátů, budete skenovat spíše nově vyvolané filmy a jen pár snímků se dočká velkých zvětšenin, Konica Minolta v pohodě vyhoví při rozumné finanční investici. Nakonec jsem se rozhodl právě pro možnost použít tento plug-in zařadit odstranění prachu do kladů skeneru. Uvádím to proto, že předchozí model (spíše program) předváděl spíše pokus o odstranění prachu, zde je již nabízena použitelná funkce.

  Software - Pixel Polish

  Funkce plně využívá 16-bitovou hloubku barevného A/D převodníku, je tedy funkční pro snímky s rozlišením 8-bitů na barvu. Nabídkou svých variací se snaží upravit snímky určitého typu tak, aby byly jasově a barevně nejbližší originálu (tj. situaci) a uživatel s toutéž úpravou v počítači nestrávil hodiny života. Výběr je rozdělen na tři části (barvy, jas a kontrast, objekt a scéna) a obsahuje položky shodné s předchozí verzí programu č. 3. Tj. menu - vybledlé, silné nebo slabé barvy, snímky s protisvětlem, málo nebo příliš kontrastní, podexponované či přeexponované, dále noční scénu, les, moře nebo oblohu. Výsledky jsou pro některé situace příjemné a ušetří čas i zklamání při skenování chybně exponovaných snímků. Na druhou stranu dané položky nemají parametry, takže buď jejich vybrání „zabere“ nebo ne. Jiná volba není.

  Software – Digital Grain Dissolver

  Funkce na odstranění zrna byla doplněna možností nastavení parametrů. Vychází se z nastaveného typu filmu (negativ / diapozitiv) a dále je možné navolit citlivost v ISO řadě 25 až 3200 a stupeň účinku v pětistupňovém rozsahu Low až High. Zrno je potlačeno na úkor ostrosti, což je logické, takže nejnižší stupeň ho téměř neomezí, nejvyšší naopak snímek již rozmaže. Je tedy nutné drobné experimentování s ohledem na typ filmu a jeho faktickou zrnitost. Osobně ani u svého skeneru Nikon tuto funkci nepoužívám a nejsem příliš přesvědčen o jejím smyslu. Ale pozor, u malých výstupů je její účinek docela příjemný, pokud ale využijete plné rozlišení skeneru a maximální velikost fotografie, je lepší redukci zrna nepoužívat.

  Ještě dodatek, funkce není řešena jen programem, při jejím zapnutí posílá skener evidentně více dat, než je počítač schopen zpracovat (alespoň ten můj, skenovalo se na třikrát), takže předpokládám, že jde o jednodušší variantu vícenásobného skenu spojeného s následným zpracováním v počítači.

  Software - Adobe Elements

  Opominul jsem grafický program dodávaný společně se skenerem. Konečně se jedná se o novější verzi Adobe Elements 2 (dřívější model měl AE 1). Z pohledu uživatele jde o jednodušší grafický program, lehce vylepšený proti léta používanému dřívějšímu standardu Photoshopu 5.0 LE. Vzhledem k ceně skeneru je odpovídající, ovšem slabé místo při skenování v barevné hloubce 16-bitů na barvu zůstalo zachováno. Pokud přes twain rozhraní tenhle sken uděláte, Elementy vám ho okamžitě převedou na barevnou hloubku 8–bitů na barvu. Což mi přijde poněkud hloupé, ale v téhle cenové kategorii lze těžko očekávat plnou verzi Photoshopu. Program popisovat nebudu, můžete použít trial verzi z webu Adobe, případně si přečíst řady již vydaných recenzí.

  Časy skenování

  Tentokrát pro mě byly obrovským překvapením. Předpokládám, že se změnil hardware skeneru a Konica Minolta současně optimalizovala ovladač. Skenování bylo svižné a přes použití všech funkcí (Dust, Pixel Polish, Grain, ...) nepřesáhlo dvě minuty v plném rozlišení a plné barevné hloubce skeneru. Takže na rozdíl od recenzí ostatních skenerů Konica Minolta, které byly neuvěřitelně pomalé, se uživatel dočká výsledků rychle. Mluvím o tom hlavně proto, že při šestnáctinásobném přeskenování nebudete čekat hodinu, ale výsledek je k mání za necelých sedm minut. Vůbec rychlost skeneru na mém relativně standardním počítači je opravdu uchvacující. Osobně nemám rychlost jako kritérium (dnešní doba chce na můj vkus všechno moc rychle), nicméně třeba při vícenásobném skenování je hodina na jediný snímek u jiného skeneru Konica Minolta opravdu příliš.

  Činnost skeneru Negativ barevný Diapozitiv barevný
  Příprava (autofocus, …)30 vteřin30 vteřin
  Preview holý (index)30 vteřin30 vteřin
  Sken holý 8 / 16 bitů30 vteřin30 vteřin
  Sken + Dust + 8 bitů50 vteřin50 vteřin
  Sken + Dust + Polish1 minuta1 minuta 10 vteřin
  Sken + Dust + Polish (16x)9 min 45 vteřin6 min 45 vteřin
  Sken + Dust 16 bitů45 vteřin45 vteřin
  Sken + Dust + Grain 8 bitů1 minuta 50 vteřin1 minuta 15 vteřin
  Sken + Dust + Grain 16 bitů1 minuta 20 vteřin1 minuta 15 vteřin

  Závěrečné zhodnocení

  Snad poprvé chválím Konica Minoltu za řadu změn k lepšímu. Manuál konečně obsahuje příklad úpravy barevného ladění v barevné podobě (nikoliv jako u staršího modelu v překvapivém černobílém tisku), udávané požadavky na počítač jsou sice opravdu minimální, ale při využití řady funkcí již manuál uvádí jako doporučených 256 MB, což je dnes rozumně odpovídající. Dále byly odstraněny skoro všechny nectnosti předchozího modelu – až dvě minuty dlouhé zaostřování před skenem, ořezávání negativu malým rámečkem, systém nucení rámečku skeneru (sice ho stále kritizuji, ale je řešen lépe), neskutečné časy vícenásobného skenování, odstranění prachu je funkčnější. Navíc má nová verze programu (č. 4) několik maličkostí navíc, třeba u potlačování zrna je volba nastavení citlivosti filmu nebo stupně účinku funkce. Tím chci říci, že se nejedná o pouze kosmetické změny, skutečně jde v relativně krátké době o nový model dělající výrazný krok vpřed. Tak, jak jsem „zdrbnul“ model DiMage Scan Dual III, stejně musím nový model pochválit.

  Konica Minolta IV
  Negativ, bolavý bod ...

  Co ovšem pochválit nemohu je opět velice diskutabilní převod barevného negativu na pozitiv. Zatímco diapozitiv i velmi tmavý je naskenován zcela v pohodě, má oblíbená řada negativů (vojenská historická technika v trávě) dopadla zcela tragicky. Na rozdíl od rozporuplného podání předchozího software zhruba půl na půl, tady byly všechny snímky barevně převedeny zcela nesmyslně. Nechápu v čem je problém, nevím o jiném výrobci, který by s tak banální věcí měl problémy. Ještě se k tomu vrátím.

  Moje výsledné resumé pro tento skener bude poměrně opatrné. Co se týká diapozitivů, denzita je subjektivně shodná s předchozím modelem a je vynikající, šum ve snímku je minimální, takže není co řešit, skener je kvalitní. Proč výrobce v technických datech uvádí denzitu výrazně horší než u předchozího modelu je mi záhadou. Buď předchozí model poněkud přestřelil, nebo se jedná o opravdu změřenou hodnotu, nikoliv teoretickou, jak bývá zvykem. A nebo šlo zcela prostě o překlep, do kterého jsem se trefil, na internetu je 4,8.

  U negativů vidím zásadní problém v tom, že jsem ze skeneru nedostal jediný kloudně převedený snímek jakmile jeho součástí nebyla obloha. To byl případ, kdy převod je v pořádku. Takto pojatý převod negativ-pozitiv považuji za jednoznačně vadný a brání mi doporučit tento skener amatérským uživatelům, pro které je nakonec primárně určen. Jinak se jedná o poměrně dlouhodobý problém spojený se všemi posledními modely skenerů Konica Minolta. Řekl bych, že už je čas ho odstranit.

  Ještě musím kladně zhodnotit provedení manuálu, jsou v něm popsány změny provedené po instalaci programu včetně nainstalovaných souborů a adresářů. Celkově je manuál jedním z nejlépe provedených, co jsem měl poslední dobou v ruce. Popisuje jak zcela základní, tak pokročilé funkce používané při změnách ve snímku. Není to samozřejmě škola Photoshopu, ale jiné manuály neudávají ani polovinu zde uvedených informací.

  Na závěr si neodpustím jedno rýpnutí do výrobce. Že rámečky předchozího modelu neumožňovaly sken celé plochy snímku na filmovém pásu je poměrně známé. Že to řadu uživatelů odrazovalo, si lze přečíst v mnoha diskuzích. Ale uvádět na internetu, že nové rámečky umožňují sken 100% plochy mi přijde k uživatelům skoro trapné. Většina uživatelů očekává, že skener na kinofilm bude umět naskenovat celé políčko, v tomto případě jen výrobce opravil výraznou chybu předchozího modelu, nic víc.

  Plusy

  • odstranění téměř všech chybiček předchozího modelu
  • jednoduchost instalace
  • barevná hloubka s téměř neexistujícím šumem ve stínech
  • možnost uložení nastavení včetně náhledů všech mezikroků v úpravách snímků
  • možnost exportu indexu snímků s uložením na disk jako obrázek
  • funkce na odstranění prachu, proti předchozímu modelu udělala velký skok
  • podrobný popis funkcí v manuálu
  • kvalitní grafický program (vzhledem k ceně skeneru)
  • velmi příjemná cena 12.630,- Kč včetně DPH

  Mínusy

  • plastové rámečky pro uchycení filmu / diarámečku spolu s manipulací filmem
  • stále implicitně chybné nastavení parametrů ovladače (vypnutý autofokus, atd.)
  • stále chybný barevný převod negativ / pozitiv

  Jan Hlinák
  http://www.fotoamater.cz
  Další články autora

  1   2   3   4   5   
  1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
  Diskuse k článku
  Quend14.7.2004, 08:43odpověď
  Jan Hlinák14.7.2004, 10:32odpověď
  Jiří Kozubík14.7.2004, 15:57odpověď
  Quend14.7.2004, 16:06odpověď
  esbe14.7.2004, 19:44odpověď
  Dalibor15.7.2004, 09:50odpověď
  lada9.8.2004, 13:04odpověď
  Quend14.7.2004, 16:13odpověď
  Tomas Houda15.7.2004, 09:58odpověď
  Jan Hlinák15.7.2004, 10:16odpověď
  Tomas Houda15.7.2004, 10:24odpověď
  kluvi22.7.2004, 17:46odpověď
  spontane14.7.2004, 09:28odpověď
  Jan Hlinák14.7.2004, 09:50odpověď
  Dalibor2.8.2004, 13:26odpověď
  Quend14.7.2004, 10:58odpověď
  Jiří Kozubík14.7.2004, 15:59odpověď
  Jan Hlinák14.7.2004, 16:31odpověď
  martin14.7.2004, 22:20odpověď
  Snek15.7.2004, 08:43odpověď
  Petr15.7.2004, 14:46odpověď
  martin15.7.2004, 16:12odpověď
  Petr15.7.2004, 16:32odpověď
  Snek16.7.2004, 08:43odpověď
  martin16.7.2004, 16:06odpověď
  Pavel Pola16.7.2004, 16:18odpověď
  koalix20.7.2004, 16:49odpověď
  thr30.7.2004, 08:00odpověď
  martin30.7.2004, 15:52odpověď
  marian16.7.2004, 19:00odpověď
  Stanislav Brabec22.7.2004, 16:08odpověď
  Tomáš Mráz16.7.2004, 14:51odpověď
  thr30.7.2004, 07:53odpověď
  Libor Vodehnal20.7.2004, 15:36odpověď
  Jan Hlinák20.7.2004, 16:50odpověď
  Peter Mitter26.8.2004, 11:26odpověď

  přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

  Možná by vás mohlo zajímat


  aktuální akce

  aktuální články

  bazar nabízí

   

   

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace