motiv

Krásné staré stroje - úvod

Zdá se, že čas běží čím dál rychleji. Stárnou věci. Stárnou lidé. Lidská paměť se ale nerozvíjí tak dynamicky jako všechno kolem. Spíše je pravdou opak - čím víc si máme pamatovat, tím více samozřejmě zapomínáme.

Jen za poslední desetiletí se změnilo snad úplně všechno, světovou politickou situací počínaje a naším jídelníčkem konče (výběr je samozřejmě zcela náhodný!). Máme mobilní telefony, rychlejší a lepší počítače, místo obyčejných žárovek úsporná halogenová svítidla, místo diáře organizer… I ve fotografii došlo a samozřejmě kontinuálně dochází k nebývalému rozvoji. Objevil se systém APS, digitální fotografie a zpracování obrazu, do běžné praxe se rozšířil autofokus, automatická volba expozice, zlepšily se filmy, optika, zpracování, prostě všechno.

Člověk nemá zapomínat na své předky a alespoň někdy se vracet k jejich odkazu, měl by vědět, odkud a z koho pochází, protože to je - ať jsme v digitální éře či ve středověku - neměnný základ lidské identity. Tento jev lze vztáhnout i na techniku, tu fotografickou nevyjímaje. I ten nejmodernější přístroj má jakési "předky", nevznikl jen tak sám o sobě. Pro záplavu "moderny", která neskutečně rychle stárne a přestává být moderní, zapomínáme na fotografické dědečky a pradědečky (i babičky!). Zakoupíme nový přístroj, ten starý (i třeba jen pár let) putuje do bazaru a za chvíli na něj zapomeneme. Troufám si tvrdit, že ten, kdo postrádá jakoukoli úctu ke krásným věcem, postrádá i úctu k lidem a v konečném důsledku často i sám k sobě. Zní to jaksi moc výchovně, ale kdykoli jsem s věcmi špatně zacházel, vypověděly službu přesně když se to nejmíň hodilo. Stejně tak lidé. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá - známe to všichni.

Cílem tohoto vlastně nikdy nekončícího (a neukončitelného) seriálu je seznámit se s přístroji, které jsou svědky minulých dob, přístroji, které byly dávno či nedávno moderní, a teď se s nimi setkáme buď v bazaru, nebo na krku fotografujícího "kolegy". Lhostejno, zda fungují, nebo už ne. Je jedno, jak jsou staré, kolik stály tehdy a jaká je jejich hodnota nyní. Bez ohledu na typ, značku, stáří či používaný obrazový formát se budou objevovat v tomto nepravidelně doplňovaném seriálu. Jsem si vědom, že půjde o víceméně náhodný výběr a že nikdy nemůže být kompletní. Nepůjde o kompletní technickou dokumentaci ani o recenze, spíše o poctu přístrojům, které splnily své a pomalu upadají do zapomnění.

Milan Sýkora
http://www.milansykora.net
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
fototurista28.1.2010, 14:02odpověď
Áďa25.6.2013, 19:53odpověď
Milan Sýkora25.6.2013, 20:18odpověď
Milan Sýkora25.6.2013, 20:20odpověď
 Re:
Áďa28.6.2013, 11:58odpověď
Ladislav Miček26.12.2015, 02:19odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace