Lightroom efektivně 29: pluginy

Ačkoliv Lightroom nepatří k programům, v nichž mohou zásuvné moduly neboli pluginy zásadním způsobem měnit rozhraní, funkčnost či chování, stojí za to se o nich zmínit, protože i přes relativně omezené možnosti dokáží některé z nich docela usnadnit práci.

Co pluginy v Lightroom mohou a nemohou

Pokud tušíte v perexu tohoto článku lehké povzdechnutí, pak máte pravdu, plugin v Lightroom 5 má totiž poměrně úzké mantinely, mezi nimiž se může pohybovat. Dokumentace SDK uvádí konkrétně tyto čtyři oblasti:

 1. Úpravy menu – plugin může přidat vlastní sekci do hlavního menu. Tato možnost vlastně sama o sobě žádnou funkcionalitu nenabízí, jedná se jen o rozhraní k vyvolání pluginu.
 2. Exportní a publikační služby – pluginy tohoto typu mohou ovlivňovat export fotografií a případně řešit jejich odeslání jinam než na místní disk, například do online uložišť apod.
 3. Metadata – pluginy mohou přidávat nové veřejné či privátní položky k metadatům jednotlivých fotografií a také vytvářet nové pohledy na metadata ve stejnojmenné paletě v modulu Library. Uložené informace mohou také nastavovat nebo měnit.
 4. Generátor webových prezentací – pluginy tohoto typu mohou vytvářet nové formáty webových galerií, které umí Lightroom tvořit v modulu Web

Jak vidno, není toho moc. Je veliká škoda, že není možné rozšiřovat a přidávat funkčnost do modulu Develop, protože to v praxi znamená, že všechny populární nástroje pro pokročilé úpravy fotografií jako například Perfect Photo Suite, Nik Collection nebo Topaz závisí zcela na exportu a tudíž úpravy v nich nemohou být nedestruktivní – při jejich užití jednoduše vznikne nový soubor TIFF nebo PSD, který je externě upraven a zpětně naimportován do katalogu Lightroom. Asi nejpokročilejší řešení nabízí RAW procesor DxO OpticsPro, který umí výsledek svého zpracování uložit do DNG souboru, takže v Lightroom můžete i nadále používat všechny nástroje určené pro RAW soubory. Tím je spolupráce o něco pružnější, ale stále se nezbavíte dvou souborů na disku.

Instalace pluginů

Pluginy se v Lightroom instalují pomocí nástroje Plug-In Manager, který vyvoláte z menu File. Rovnou po instalaci v něm už několik pluginů najdete, protože jsou součástí instalace. Například v poslední verzi pro Mac je plugin pro import dat z končícího Aperture, tethering pro fotoaparáty značky Canon nebo zveřejnění fotografií na Facebook či Flickr.

Plug-in Manager
Plug-in Manager

Vpravo je seznam instalovaných pluginů, pod ním tlačítka Add a Remove pro přidání nebo odebrání pluginu a ještě pod nimi tlačítko Adobe Add-ons…, které otevřou v prohlížeči oficiální katalog pluginů a předvoleb na webu Adobe. Ten je mimochodem dost otravný tím, že i pro stažení pluginů zdarma obtěžuje s registrací a přihlášením pomocí Adobe ID, takže doporučuji použít jiné zdroje. V hlavní ploše se pak odehrává konfigurace vybraného pluginu, je-li potřeba (zde se obvykle zadávají licence pro placené pluginy).

Velmi důležité je, že Lightroom při instalaci ponechá soubory pluginu tam, kde jsou. To pak snadno vede k tomu, že je po čase smažete (typicky z adresářů Stažené či Plocha) a pak se podivíte, proč plugin přestal fungovat. Doporučuji tedy od začátku pluginy umísťovat před instalací do nějaké předem vybrané složky.

Užitečné pluginy

Publikační nástroje

Pokud používáte nějakou službu pro zveřejňování svých fotografií, máte solidní šanci, že pro ní bude existovat plugin, s jehož pomocí můžete snímky odesílat přímo z prostředí Lightroom. Jak už jsem řekl, rovnou je podporován Flickr a Facebook, a také svou vlastní služba Adobe Behancé, pro ostatní se musíte podívat jinde. Tady jsou odkazy na ty známější:

Některé z pluginů tvoří třetí strany a nikoliv provozovatelé zmíněných služeb. Ne všechny jsou také dostupné zdarma.


LR/Mogrify

Poměrně krkolomný název tohoto pluginu odkazuje k nástroji Mogrify z balíčku ImageMagick, který slouží k nejrůznějším manipulacím originální fotografie. V prostředí Lightroom jej lze použít ke zpracování exportovaných fotografiích, konkrétně pak k přidání rámečků, textových nebo grafických vodoznaků, změně velikosti a doostření fotografie, vyplnění fotografie na fixní rozměry jednobarevným okrajem, omezení velikosti JPEG souboru na maximální velikost v kilobajtech, konverzi do určitého barevného profilu a případně drobným úpravám barevnosti. U textových vodoznaků je zajímavostí možnost vložit do fotografie některé z metadat – například datum, lokalitu a podobně.

Stáhnout plugin
Licence: „donationware“, což znamená, že po vyzkoušení musíte zaplatit libovolnou částku pomocí PayPal nebo platební kartou k odemčení plné funkčnosti

Plugin LR/Mogrify
Plugin LR/Mogrify umožňuje mimo jiné vkládat textové a grafické vodotisky

LR/Enfuse

Enfuse je nástroj pro příkazovou řádku, který spojuje několik expozic do jednoho výsledného snímku. Nejedná se o HDR, ale spíše o obdobu ručního smíchání vrstev s jednotlivými expozicemi ve Photoshopu – jen s tím rozdílem, že o tom, z které vrstvy se použije jaká část obrazu, nerozhodujete vy, ale automatický algoritmus. LR/Enfuse je plugin, který používá Enfuse přímo z prostředí Lightroom, což je samozřejmě mnohem pohodlnější. Použití je jednoduché, stačí označit fotografie, s nimiž bude Enfuse pracovat, vyvolat LR/Enfuse, nastavit několik málo možností v následném dialogu a počkat si na výsledek. Ten je leckdy překvapivě dobrý a oproti klasickému HDR bývá přirozenější.

Zajímavou možností je nechat Enfuse automaticky zarovnat fotografie, což se hodí, pokud jste fotografovali z ruky. Pěkná je také funkce dávkového zpracování, která vytvoří spojenou fotografii pro každý stack s více než jednou fotografií. Za zmínku stojí, že algoritmus, který Enfuse používá, umožňuje nastavit kritéria, podle kterých se snímky prolnou – exposure slučuje snímky dle jasu a contrast podle ostrosti, což umožňuje zvyšovat hloubku ostrosti sloučením různě zaostřených fotografií (focus stacking).

Výsledný soubor se samozřejmě může automaticky importovat zpět do katalogu. Pokud zvolíte 16bitový TIFF, není problém jej pak následně ještě rozumně upravit v Lightroom, aniž by utrpěla kvalita.

Stáhnout plugin
Licence: „donationware“, neaktivovaný generuje fotografie o maximálním rozměru 500 pixelů

Prostředí pluginu LR/Enfuse
Prostředí pluginu LR/Enfuse

Search Replace Transfer

Plugin Search Replace Transfer umožňuje najít a nahradit text v metadatech označených fotografií. Lze jej použít pro prostou záměnu v textech, přidání textu na konec (včetně číslování) nebo pro přenos textu z jednoho pole metadat do druhého (s možnostmi přepsání nebo připojení na konec nebo začátek, takže můžete třeba do popisku doplnit expoziční data). Speciální funkcí je přenos lokačních informací do klíčových slov. Kromě toho plugin přidá do metadata 18 vlastních textových polí, která můžete používat podle svého uvážení a která se nikdy neexportují ven z katalogu.

Poslední funkcí je Parse + Audit, jakýsi automatizovaný nástroj, který vás upozorní na odchylky od normálu – třeba na fotografie, které mají méně klíčových slov než ostatní a podobně.

Stáhnout plugin
Licence: zkušební verze zpracuje jen 10 fotografií najednou, plná verze stojí 23 €

Prostředí pluginu Search Replace Transfer
Prostředí pluginu Search Replace Transfer

Metadata Wrangler

Plugin, který jsem v tomto seriálu již jednou zmínil, ale stojí za to ho uvést i v dnešním přehledu. Metadata Wrangler je užitečný plugin, který umožňuje nastavit nakládání s metadaty při exportu fotografií podstatně pružněji než Lightroom samotný. Není s ním problém vypustit jednu či dvě položky metadat nebo naopak odstranit téměř vše a ponechat jen základní údaje. Plugin umožňuje tvořit vlastní předvolby, takže pro různé účely můžete snadno exportovat odlišné sady informací.

Stáhnout plugin
Licence: neomezená funkčnost po dobu 6 týdnů, pak „donationware“

Prostředí pluginu Metadata Wrangler
Prostředí pluginu Metadata Wrangler

Data Plot

Šikovný plugin Data Plot vygeneruje graf využití ohniskové vzdálenosti, clony, citlivosti IOS, expozičního času a celkové expozice pro vybrané fotografie. Je to ideální nástroj například pro ověření, jaké ohnisko na zoomu nejvíce používáte, před inovací techniky a podobně. Hezkou vlastností je možnost vytvořit z grafů sbírky, do níž budou přidány odpovídající fotografie – navíc si můžete vybrat, jestli se případné existující sbírky mají předtím vyprázdnit nebo se do nich mají fotografie přidat.

Stáhnout plugin
Licence: neomezená funkčnost po dobu 6 týdnů, pak „donationware“

Graf z pluginu Data Plot
Graf z pluginu Data Plot

Show Focus Points

Snad s každou novou verzí Lightroom se těším, zda konečně přibude funkce pro zobrazení ostřícího bodu použitého při pořízení snímku – a stále marně. Proto jsem uvítal, že se tohoto problému chopil někdo třetí a vznikl plugin Show Focus Points. Ten se sice nemůže těsně integrovat do Lightroom, takže jeho použití je lehce kostrbaté, ale dostatečně jednoduché na to, aby to příliš nevadilo. Jakmile je plugin vyvolán, zobrazí vybraný snímek v novém okně a přes něj vykreslí mřížku ostřících bodů s označením těch, které byly pro ostření použité – nesplete jej přitom ani ořez fotografie (samozřejmě pokud byl proveden v Lightroom). Jakmile je plugin aktivní, stačí už jen překlikávat na další fotky, které se pak automaticky objeví v jeho okně. Podporovány jsou bohužel pouze digitální zrcadlovky Nikon a Canon.

Stáhnout plugin
Licence: zdarma

Plugin Show Focus Points
Plugin Show Focus Points

Focus Mask

Další funkcí, kterou bych uvítal přímo v Lightroom, je focus mask, tedy zobrazení nejostřejších částí snímku pro ověření správnosti zaostření. Bohužel, i zde se musíme spolehnout na plugin, ale jak se říká, lepší než nic. Jeho použití je velmi podobné jako u Show Focus Points – opět se otevře nové okno, ve kterém je červeně označena nejostřejší oblast. Přímo v tomto okně pak můžete na základě zjištění aplikovat příznak (vlaječku).

Stáhnout plugin
Licence: možnost vyzkoušení, pak nutno aktivovat za 10 USD

Prostředí pluginu Focus Mask
Prostředí pluginu Focus Mask

The Fader

Jednoduchý plugin s užitečnou funkcí – umožňuje aplikovat předvolbu vyvolání (preset) na vybranou fotografii se sníženým účinkem. Pokud pracujete s předvolbami, které provádí výraznější úpravy, a občas by se hodilo efekt trochu potlačit, tento plugin je pro vás.

Stáhnout plugin
Licence: možnost vyzkoušení, pak nutno aktivovat za 10 USD

Dialog pluginu The Fader
Dialog pluginu The Fader

Gradient Map

Za pluginem Gradient Map je další chytrý nápad – jedná se o klasické mapování barevného přechodu na tonalitu fotky, což Lightroom sám o sobě přímo neumožňuje, ale tvůrci pluginu k tomu elegantně používají tonální křivky pro jednotlivé RGB kanály. Přechod, který se na fotografii aplikuje, může být samozřejmě vytvořen z většího množství barev.

Stáhnout plugin
Licence: možnost vyzkoušení, pak nutno aktivovat za 10 USD

Plugin Gradient Map
Plugin Gradient Map

Poznámka: předchozí tři pluginy jsou od jednoho tvůrce, který umožňuje aktivaci všech svých pluginů za 25 USD.


Další pluginy (převážně od tvůrců těch, které jsem uvedl v tomto článku), najdete například u Arctic Whiteness, Jeffreyho Friedla nebo Capture Monkey.

Pokud máte tipy na další zajímavé pluginy, budu rád, když se s nimi pochlubíte v diskusi pod článkem.

4 komentáře u „Lightroom efektivně 29: pluginy“

 1. Tipy

  Show Focus Points bohuzel temer nefunguje, pokud je LR ve fullscreen rezimu.

  Jinak za me je suverenne nejlepsi plugin Paddy for Lightroom, to je nejvetsi pecka co muze byt.

  Odpovědět
  • tipy

   Dobrý den, pokud jde o Show Focus Points ve fullscreen, nezaznamenal jsem s ním nejmenší problém – ale používám Mac, nevylučuji, že na Windows je to jinak.

   Paddy je zajímavý, díky za doplnění. Pro mě je trochu smůla, že existuje jen pro Windows.

   Michal Krause

   Odpovědět
   • tipy

    Dopisoval jsem si kdysi chvili s autorem a potvrdil mi, ze to na Win bohuzel nema reseni. Ale stejne mi zobrazovani v extra okne nevyhovovalo, takze sel z disku s lehkym srdcem. Z toho duvodu ani nemam moc chut zkouset Focus mask, ale asi mu dam sanci.

    Paddy je duvod, proc opustit Mac 🙂

    Odpovědět
    • tipy

     Paddy je duvod, proc opustit Mac 🙂

     🙂 To by musel navíc ještě opékat toasty a připravovat míchaná vajíčka 😀

     Odpovědět

Napsat komentář