motiv

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM

Fotografujete sport, zvířata ve volné přírodě, ptáky? Pak následující recenze popisuje výrobek z říše snů právě pro vás....

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX HSM byl představen v roce 2002. Já jsem tento objektiv měl poprvé v ruce na výstavě Photokina 2004. V květnu 2005 byla firmou Sigma provedena inovace "DG" – optimalizace pro použití s digitálními zrcadlovkami.

Parametry

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM doplňuje ve výrobním programu firmy Sigma velmi širokou paletu objektivů. Paletu, kterou jistě tomuto výrobci z Tokia mnozí závidí. Tento výrobek patří do prestižní řady EX objektivů. To má zaručovat vysokou kvalitu provedení.

Sigma AF 300-800mm f/5,6
Technická specifikace objektivu Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM
Ohnisková vzdálenost 300-800mm
Světelnost 5,6
Konstrukce objektivu 18 prvků v 16 seskupeních
Úhel záběru 8,2° - 3,1°
Maximální clona 32
Počet lamel 9
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost (m) 6 (platí pro všechny ohniskové vzdálenosti)
Otáčející se přední část objektivu ne
Stupnice vzdáleností ano
Filtrový závit (mm) 46 (zadní)
Sluneční clona součástí dodávky
Hmotnost (g) 5870
Délka (mm) 541,5
Průměr (mm) 156,5
Pro AF těla fotoaparátů Canon, Nikon, Sigma
Současná cena v Kč s DPH (doporučená cena dovozce) 184.990,- Kč (dodává se pouze na objednávku)

Praxe

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je dodáván včetně bajonetové sluneční clony, UV a polarizačního cirkulárního filtru 46mm a kvalitního pouzdra s popruhem přes rameno. Sluneční clona může být v transportní poloze uchycena na objektivu v obrácené poloze.

Popis začneme směrem od bajonetu k přední části objektivu. Ve výhodné poloze blízko těla fotoaparátu je přepínač, umožňující volit režim ostření AF nebo MF. Je bez problémů v dosahu levé ruky a lze tak rychle přepínat mezi oběma režimy ostření. Objektiv umožňuje ruční ostření i v poloze přepínače AF kdykoli a bez jakéhokoli poškození mechanizmu automatického zaostřování. V zadní části objektivu se nachází zásuvka pro filtry o průměru 46mm a kroužek otáčení filtru. Nastavení a změna ohniskové vzdálenosti je řešena otočným prstencem. Úhel otočení mezi oběma krajními ohnisky je cca 90°. Prstenec má rovnoměrný chod, klade optimální odpor a pochválit je možno i jeho šířku a povrchovou úpravu. Také umístění na tubusu objektivu je ergonomicky vhodné a při fotografování jde snadno používat. Další prstenec na objektivu slouží k ručnímu zaostřování. Má o něco větší průměr, než prstenec nastavení ohniskové vzdálenosti a je umístěn blíže k přední části objektivu. I jeho rozměry a povrchová úprava zaslouží pochvalu. Ostřící prstenec klade menší odpor než prstenec nastavení ohniskové vzdálenosti, což je pro přesné ostření vhodné. Při režimu AF jde kdykoli ostřící prstenec uchopit a ručně doostřit. Mezi prstencem nastavení ohniskové vzdálenosti a ostření je za krycím sklem umístěna stupnice zaostřené vzdálenosti. Pro teleobjektiv je nezbytná stativová patka. U tohoto extrémního objektivu to platí několikanásobně. Také jí výrobce věnoval patřičnou pozornost. Je řešena jako otočná s vyznačením polohy fotografování na šířku a na výšku. Není snímatelná, ale to by u tohoto objektivu stejně nemělo žádný smysl. Rozměry a provedením odpovídá váze a délce objektivu. Ve spodní části jsou celkem 4 závity pro stativové šrouby (z toho jeden má rozměr 3/8“) pro dokonalé uchycení na stativ. Rovněž lze stativovou patku využít jako úchop při transportu objektivu. Za tím účelem je z vnitřní strany tvarována pro prsty na ruce. Na stativové patce a na těle objektivu jsou ještě umístěny úchyty pro nosný řemen, který je rovněž součástí dodávky.

Stativová patka

Použití objektivu Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je posazeno do oblastí, kde je zapotřebí objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Nejde tedy o univerzální objektiv v pravém slova smyslu. Ovšem jistou (a nemalou) míru univerzálnosti mu dodává fakt, že právě oblast dlouhoohniskových objektivů pokrývá beze zbytku. Vlastně dokonce něco přidává. Jednak rozsah, protože většina konkurence končí na maximu 600mm a potom také plynulou změnu ohniskových vzdáleností. Tato plynulost je v oblasti dlouhých ohniskových vzdáleností důležitá, protože pokud se fotografuje teleobjektivem o pevné velké ohniskové vzdálenosti a je potřeba změnit kompozici záběru přiblížením se k objektu, nestačí udělat několik kroků (jako například se standardním objektivem), ale musí se přesun provést řádově i v desítkách metrů! Tady teprve vynikne obrovská výhoda zoom objektivu oproti objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností.

Sigma AF 300-800mm (300mm)
300mm
Sigma AF 300-800mm (400mm)
400mm
Sigma AF 300-800mm (500mm)
500mm
Sigma AF 300-800mm (600mm)
600mm
Sigma AF 300-800mm (700mm)
700mm
Sigma AF 300-800mm (800mm)
800mm

Tento objektiv jsem vybíral poměrně dlouho. Váhal jsem mezi pevným ohniskem 500mm, 600mm a 800mm. Uvědomoval jsem si však velkou výhodu zoom objektivu. Nejen možností zvolit optimální ohniskovou vzdálenost z hlediska kompozice fotografie, ale i z důvodů při praktickém fotografování. Představte si, že fotografujete objektivem s pevným ohniskem 800mm. Úhel záběru 3,1° je již značně extrémní a z tohoto důvodu může být problém snímaný předmět v hledáčku fotoaparátu vůbec „najít“. To platí hlavně pro fotografování pohybujících se předmětů (např. ptáků v letu). Zoom objektiv umožňuje nastavit menší ohniskovou vzdálenost, fotografovaný objekt zaměřit a následně nastavit optimální větší ohniskovou vzdálenost z hlediska velikosti zobrazení snímaného předmětu a kompozice.

Jeřábi 2
Jeřábi
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/6400s, clona 6,3; použité ohnisko 300mm.
Jeřábi
Jeřábi
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/2000s, clona 7,1; použité ohnisko 610mm.

Zároveň jsem potřeboval objektiv s co nejdelší ohniskovou vzdáleností. Proto jsem pořád porovnával, hodnotil, zvažoval a přemýšlel o tom který zvolit. Ať jsem k úkolu přistupoval z jakékoli strany, vždy jsem nakonec skončil u objektivu Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Tím bylo tedy rozhodnuto z hlediska převážně technických parametrů. Nyní se tedy pokusím popsat, jak se tato volba osvědčila ve fotografické praxi.

Labutě 2
Labutě
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/1000s, clona 8,0; použité ohnisko 800mm.

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM vhodně doplňuje objektiv Sigma AF 120-300mm f/2,8 APO EX IF HSM. Tím je pak pokryt rozsah teleobjektivů úplně kompletně. Při fotografování s objektivem Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je prakticky vždy nutno použít stativ, nebo alespoň pevný monopod. Bez opory se s tímto objektivem nedá manipulovat a komponovat záběr. V případě nouze ale jako opora stačí zíďka, popelnice nebo třeba parapet okna. Ten je použit při zhotovení fotografie obytného přívěsu a dá se tak udržet i čas 1/60s při ohnisku 800mm.

Přívěs
Přívěs
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/60s, clona 5,6; použité ohnisko 800mm.

Pevný stativ a hlava jsou nezbytnou součástí výbavy pro fotografování s takto dlouhým a těžkým teleobjektivem. Zjistil jsem, že i když stativ a hlava „papírově“ unese váhu objektivu a těla fotoaparátu, zdaleka to ještě neznamená, že je vyhráno. Mimo vlastní váhy je totiž ještě podstatná délka objektivu. To pak způsobuje, že se objektiv i přes pevně přišroubovanou destičku stativové hlavy protáčí kolem upevňovacího šroubu. Jediná možnost je využít k tomuto účelu výrobcem připravenou stativovou patku se čtyřmi stativovými závity. To znamená použít destičku stativu, která má minimálně dva upevňovací šrouby. Nároky na stativovou hlavu asi nejlépe splňují některé kulové hlavy a vůbec nejvhodnější pro takový typ objektivů je videohlava s ovládáním pákou a fluidním tlumením. Oba typy stativových hlav se v praxi velmi osvědčily. Jediným problémem je, že cena vyhovující videohlavy je velmi vysoká.

Sigma 300-800mm na stativu

I tak úctyhodný rozsah ohniskových vzdáleností je možno dále rozšířit telekonvertory (u Canonu extendery). Podrobnosti o jejich použití najdete v tomto článku. V případě použití telekonvertoru 2x je výsledná optická soustava o parametrech 600-1600mm f/11,2! Protože při nasazení telekonvertoru dojde ke zhoršení rozlišení a kontrastu oproti samostatně použitému objektivu (bez připojeného telekonvertoru), je třeba mít tuto skutečnost na paměti při úvaze o jeho použití. V praxi mám ověřeno, že optimální je použití telekonvertoru při fotografování dostatečně kontrastního motivu a za dobrých světelných podmínek. To platí při použití jak telekonvertorů 2x, tak i 1,4x. Pokud je snímaný objekt málo kontrastní, dojde zařazením telekonvertoru ke zhoršení brilance obrazu pod únosnou mez.

Vrabec
Vrabec
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM + extender Canon EF 2x II. Čas 1/500s, další údaje po přepočtu koeficientem 2x: clona 11,2; použité ohnisko 1600mm.
Tabulka použitelnosti telekonvertorů s objektivem
Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM
Typ telekonvertoru Použitelný
Sigma APO 1,4x EX DG ano
Sigma APO 2x EX DG ano
Canon EF 1,4x II ano
Canon EF 2x II ano
Nikon TC-20E II ano
Poznámka: jedná se o prakticky vyzkoušené kombinace. Funkce AF je závislá na těle fotoaparátu.
Po mechanické úpravě šel nasadit i telekonvertor Nikon TC-14E (na verzi pro Nikon, pochopitelně).

Hyper-Sonic Motor neboli HSM firmy Sigma zajišťuje tichý a rychlý pohon ostření. Prstenec ostření lze i v režimu AF uchopit a bez jakéhokoli přepínání na objektivu nebo těle fotoaparátu v případě potřeby kdykoli ručně doostřit. Motor objektivu Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM není na těle Canon EOS 1D Mark II nijak pomalejší, než motor objektivů Canon USM. Jen je třeba si uvědomit, že světelnost 5,6 přece jen může při šeru rychlost zaostření viditelně zpomalit oproti objektivům s clonou 2,8 nebo 4. To je ovšem pochopitelné. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost 6m, která platí v celém rozsahu použitelných ohniskových vzdáleností se může jevit jako nedostatečná. Objektiv je však koncipován pro ostření na velké vzdálenosti a i ve srovnání s jinými dlouhoohniskovými teleobjektivy jde o příznivou hodnotu. Při nastavení ohniskové vzdálenosti na hodnotu 800mm a zaostření na vzdálenost 6m je dosažené měřítko zvětšení 1 : 6,9. Objektiv bohužel není vybaven přepínačem rozsahu ostření, což je škoda, protože díky vypnutí nepoužívaného rozsahu vzdáleností se obvykle ještě zrychlí a zpřesní práce autofokusu.

Racek
Racek
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/1000s, clona 7,1; použité ohnisko 300mm.

Kvalitní matně černá povrchová úprava značná výrobcem ZEN odpovídá výrobkům řady EX firmy Sigma. Již delší dobu používám jiný objektiv Sigma se stejnou povrchovou úpravou – objektiv Sigma AF 120-300mm f/2,8 APO EX IF HSM. Přesto, že je objektiv používán v poměrně tvrdých podmínkách, není na něm žádný šrám. Povrchovou úpravu objektivu Sigma jsem už nechtěně prověřil. Upadla mi sluneční clona (má stejnou povrchovou úpravu jako tělo objektivu) na ostré kameny a já se jen díval jak po nich poskakuje až na zem. Když jsem pak clonu sebral, žádný škrábanec! Je ovšem pravdou, že má matovaná mírně zdrsněná povrchová úprava ZEN jednu nevýhodu. Snadno se zašpiní. Nepamatuji se, že bych kdy obdobně čistil nějaký objektiv Canon nebo Nikkor. Ale vyčistit šlo zatím vždycky jakékoli zašpinění povrchu ZEN bez problémů a hlavně bez následků. I mechanické provedení objektivu je velmi kvalitní. Oba prstence ovládání ostření i změny ohniskové vzdálenosti nevykazují žádné viditelné vůle a problém není ani s jejich chodem a ovládáním. To samé platí i o ostatních mechanických částech objektivu. Velmi kladně lze hodnotit také důležitou část tohoto objektivu – stativovou patku.

Labutě 1
Labutě
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/800s, clona 8,0; použité ohnisko 731mm.

Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM má optickou stavbu tvořenou 18 členy v 16 skupinách. V přední části objektivu je použito dvou členů ze skla ELD (Extraordinary Low Dispersion) s mimořádně nízkým rozptylem světla pro odstranění chromatické aberace. V květnu 2005 byl inovován objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX HSM - v označení přibylo DG (Digital Grade). Inovace DG spočívá v tom, že poslední optický člen je opatřen antireflexní vrstvou. Ta má odstranit možnou parazitní reflexi mezi poslední čočkou a povrchem elektronického snímače fotoaparátu. Paprsek světla vycházející z objektivu řady DG, by měl vystupovat pod ostřejším úhlem, aby byly řádně osvětlené, mírně utopené buňky snímače (zhoršené vyhodnocování světelných hodnot při bočním dopadu světla). Inovace má tedy význam, pokud se pro fotografování používá digitální zrcadlovka. Díky vnitřnímu ostření IF se nemění vnější rozměry objektivu a to platí i při zoomování. Tato výhoda vynikne obzvlášť u objektivu, který měří přes 54 cm a váží 5,87 kg. Představte si, že by se z něj při ostření ještě něco vysunovalo… Podobně, jako u jiných objektivů Sigma řady EX obsahuje clona 9 lamel pro optimálně působící rozostřené pozadí. Jak působí rozostřené pozadí můžete posoudit na následujícím snímku. Podle mého názoru není možno v tomto ohledu objektivu nic vytknout.

Fotograf s objektivem Sigma 300-800mm
Fotograf s objektivem Sigma 300-800mm
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/1000s, clona 8,0; použité ohnisko 800mm.
MTF Sigma 300-800mm
MTF Sigma 300-800mm
MTF charakteristiky – vysvětlivky:
Všechny čáry platí pro maximálně odcloněný objektiv.
Červené čáry (hodnota 10 čar/mm) platí pro kontrast.
Zelené čáry (hodnota 30 čar/mm) platí pro ostrost.
Plné čáry (S) měřeno v sagitální obrazové rovině.
Čárkované (M) měřeno v meridiální obrazové rovině.

Hodnoty 0, 5, 15, 20 jsou v milimetrech a udávají vzdálenost od středu obrazového pole.
MTF charakteristiky 0,8 a více při 10 čarách/mm ukazují na výborný objektiv, do hodnoty 0,6 při 10 čarách/mm jde o uspokojivý obraz.
Čím více jsou S a M křivky v linii, tím je neostrý obraz přirozenější.

Odcloněný objektiv při ohniskové vzdálenosti 300mm mírně vinětuje, což je patrné v rozích pokud jsou na snímku světlé plochy. Zaclonění o jeden stupeň tuto viditelnou vinětaci snižuje. To platí při použití objektivu ve spojení s kinofilmovým tělem fotoaparátu nebo digitální zrcadlovkou se snímačem pokrývajícím plochu 24x36mm. Clona 8,0 rovněž zajišťuje lepší hodnoty ostrosti a brilance. MTF graf napovídá, že jde, co se výkonu týče, o výjimečně vyrovnaný objektiv v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Přesto by se ty nejlepší výsledky měly dostavit při nastavení ohniskové vzdálenosti 800mm a to plně odpovídá koncepci tohoto zoom-teleobjektivu. Totiž opravdu super dlouhý zoom určený pro použití zejména dlouhých ohniskových vzdáleností. Také musím napsat, že mě objektiv překvapil skutečně vynikající ostrostí, kterou jsem vzhledem k tomu, že jde o takto extrémní zoom ani nečekal. Podobně jako jiné teleobjektivy s dlouhou ohniskovou vzdáleností je i tento objektiv citlivý na boční světlo a z toho důvodu je dobré zásadně používat sluneční clonu. Ta slouží zároveň jako ochrana velké přední čočky. Chování objektivu v protisvětle dokládá následující fotografie, snímaná za poměrně inzenzivního jarního slunečního světla. Přes složitou vnitřní stavbu objektivu složenou z 18 členů je výsledek velmi dobrý.

Větev v protisvětle
Větev v protisvětle
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/400s, clona 11,0; použité ohnisko 610mm.

Objektiv nemá zabudován optický stabilizátor, firmou Sigma značený OS. To se může jevit ve srovnání s konkurenčními výrobky – teleobjektivy firem Canon a Nikon, jako velká nevýhoda. Je tomu ale opravdu tak? I já jsem se touhle otázkou zabýval. Dospěl jsem k názoru, že vzhledem k ohniskové vzdálenosti, rozměrům a váze objektivu, které vyžadují použití stativu není absence optického stabilizátoru tak podstatná. Jinými slovy, pokud by objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM měl optický stabilizátor zabudovaný, bylo by to jistě plus. Ale rozhodně bych, vzhledem k výše popisovaným okolnostem, nehodnotil jeho absenci jako nějaký významný nedostatek.

Pták
Pták
Canon EOS 1D Mark II, objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/800s, clona 10; použité ohnisko 800mm.

Zvláštní pozornost u tohoto výrobku právem zasluhuje i dodávané příslušenství. Začněme pouzdrem, či spíše brašnou. Rozměry a váha objektivu nedovolují transport v každé fotobrašně nebo pravděpodobněji batohu. Spíše naopak bude uživatel tohoto objektivu transportní batoh hledat s problémy a jen v oddělení XXXL. Na to myslel jistě i výrobce a tak dodává velmi kvalitní polstrovanou brašnu. V ní je díky vnitřním výztuhám objektiv bezpečně chráněn při transportu. Přední strana se dá pomocí dvou spojených zipů celá rozepnout a objektiv snadno vyjmout. Brašna má jeden popruh přes rameno a druhý do ruky pro snadné přenášení. Na přední straně je ještě kapsa na zip pro drobné příslušenství. Do brašny se dá vložit objektiv i s nasazeným tělem fotoaparátu.

Firma Sigma potěší i filtry. V dodávce spolu s objektivem jsou dva. UV filtr a polarizační cirkulární Sigma. Oba jsou opatřeny MC vrstvou a konstrukce zásuvky umožňuje otáčení filtru, takže použití polarizačního filtru je bezproblémové. Kroužek ovládající otáčení filtru je umístěn hned vedle filtrové zásuvky a je zabudován přímo v objektivu. Výhodou tohoto řešení je snadnost ovládání, neboť má kroužek stejný průměr, jako prstenec nastavení ohniskové vzdálenosti a také stačí jediná zásuvka pro jakýkoli filtr. Například jinak řešené zásuvky pro filtry teleobjektivů firem Canon a Nikon v případě použití polarizačního nebo efektového filtru vyžadujícího otáčení nutí uživatele zakoupit jinou zásuvku, která má zabudovaný otáčecí mechanizmus. Ten je navíc ovládán jen malým kolečkem. Na tomto místě musím k filtrům uvést ještě jednu důležitou věc. Na rozdíl od některých informací uvádějících dodávání želatinových filtrů jsou ve skutečnosti filtry skleněné.

Zásuvka na filtry

Zbývá nám zmínit se ještě o sluneční cloně. Díky bajonetové objímce a malému otočnému aretovacímu šroubu drží 12cm dlouhá sluneční clona dobře na objektivu. Stačí nasadit clonu, otočit v bajonetovém uchycení a zajistit aretovacím šroubem. Problémem je to, že tato délka vyhovuje nastavení na ohnisko 300mm, ale změnou ohniskové vzdálenosti směrem k delším její účinnost klesá. Optimální sluneční clona by musela měnit svoji délku zároveň se změnou ohniskové vzdálenosti. To je technický oříšek. Nezbývá tedy, než v případě fotografování s ohniskem např.: 800mm vhodně „nastavit“ svépomocí stávající sluneční clonu. To je ovšem problém zoom objektivů obecně. Projeví se však pouze při snímání s bočním sluncem a v tomto případě není tak velký, jako u dlouhorozsahových zoom objektivů, které pokrývají ohniskové vzdálenosti od širokoúhlých do teleobjektivů. U těchto výrobků musí vykrojení sluneční clony vyhovovat širokému záběru krátkého ohniska a toto vykrojení naopak nevyhovuje teleobjektivu.

Závěr

Napsat, že objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je ve své třídě nejlepší je sice asi tvrzení správné, ale svým způsobem nepřesně formulované. Tento objektiv totiž vlastně vytvořil novou třídu "super-zoom-teleobjektivů", které je zároveň sám dosud jediným zástupcem. Tudíž musí být logicky nejlepší a to by nic neříkalo o jeho skutečných kvalitách.

Použití tohoto zoom-teleobjektivu je víc než nasnadě. Sport, zvěř ve volné přírodě a ptáci. Objektivem by jistě nepohrdl ani paparazzi. Pokrytí ohniskových vzdáleností pro tyto oblasti fotografie je prakticky ideální a velmi příznivá je i světelnost f/5,6. Vybavení objektivu Hyper-Sonic Motorem (HSM) je nejen pověstnou „třešničkou na dortu“, ale u tohoto výrobku vlastně i nutností. K tomu připočtěme i velmi kvalitní mechanické a optické provedení objektivu. Velké plus patří firmě Sigma i za příslušenství, které je dodáváno spolu s objektivem.

Jako jistou nevýhodou lze označit absenci možnosti nastavení rozsahu ostření. Vypnutí nepoužívaného rozsahu vzdáleností ostření by mělo vést ke zrychlení a zpřesnění práce autofokusu. Dlužno podotknout, že ostření ale i tak není v žádném případě pomalé nebo dokonce nedostatečné. To se týká jak rychlosti, tak i přesnosti. Je to pochopitelně ovlivněno i systémem autofokusu těla fotoaparátu a snad není třeba ani zdůrazňovat, že ve výhodě jsou majitelé profesionálních těl fotoaparátů, které mají většinou daleko kvalitnější autofokus, než jejich levnější varianty.

Objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je velmi unikátní výrobek. Porovnat výkon je obtížné, poněvadž neexistuje žádná přímá konkurence. Pokud tedy vezmu konkurenci ne přímou, ale pouze konkurenci řekněme v oblasti objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností, lze konstatovat asi toto.

Jednu skupinu tvoří objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností od firem Canon a Nikon 300mm f/2,8; 400mm f/2,8; 500mm f/4; 600mm f/4 a od firmy Sigma 300mm f/2,8; 500mm f/4,5; 800mm f/5,6. Mimo posledně jmenovaného výrobku mají lepší světelnost, ale kratší ohniskovou vzdálenost. Jedná se vesměs o velmi kvalitní výrobky, které i při minimální cloně kreslí ostře a brilantně, ovšem jejich pořizovací cena je značná (řádově statisíce Kč). Pokud se jejich ohnisková vzdálenost má dostat (nebo alespoň přiblížit) až k hodnotě 800mm je nutno použít konvertory 1,4x nebo 2,0x. Tím se ovšem zhorší světelnost a při praktickém fotografování je lepší z důvodu mírného zhoršení optických vlastností ještě zaclonit. Navíc zoom 300-800mm nenahradí v rychlosti nastavení a rozsahu použitelných ohniskových vzdáleností ani sada konvertorů k pevnému ohnisku.

Druhou skupinu přestavují zoom-objektivy, které zasahují do oblasti teleobjektivů. Jsou to Canon EF 100-400mm f/3,5-5,6L IS USM, AF VR Zoom-Nikkor 80-400mm f/4,5-5,6D ED a Sigma AF 80-400mm f/4,5-5,6 APO EX OS. Opět nedosahují zdaleka ohniskové vzdálenosti 800mm. Konvertory je sice možno použít, ale tím se světelnost stává již neúnosnou a jsou problémy i se zachováním AF (při použití telekonvertoru 1,4x). Při nasazení konvertoru 2x se musí ostřit ručně. Vzhledem k optické kvalitě takového objektivu s nasazeným konvertorem se jedná o variantu spíše nouzovou. Takže nejbližším „konkurenčním“ objektivem je asi AF-S VR Zoom-Nikkor 200-400mm f/4D IF-ED a Sigma AF 120-300mm f/2,8 APO EX IF HSM, oba tedy opět ve spojení s konvertory. Ovšem nezapomínejme, že i na objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM je možno připojit konvertory a tím se nám použitelný rozsah ohniskových vzdáleností zase značně posouvá a rozšiřuje.

Z uvedeného je jasné, že objektiv Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM představuje skutečně mimořádný výrobek. Je to zoom-teleobjektiv s nejdelší ohniskovou vzdáleností na trhu a po té, co firma Canon v roce 2005 ukončila výrobu objektivu EF 1200mm f/5,6L USM se stal i nejdelším teleobjektivem s AF vůbec.

Fotografie v plném rozlišení

V následující tabulce jsou ukázky fotografií v plném rozlišení. Výřezy je nutno posuzovat tak, že odpovídají fotografii o velikosti 82x123cm! Pokud kliknete na odkaz pod fotografií, můžete si stáhnout celý snímek.

Lemur Plameňák 2 Plameňák 1
Canon EOS 1D Mark II, Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/2500s, clona 8,0; použité ohnisko 800mm. U této fotografie je minimální hloubka ostrosti dána tím, že je zaostřeno na nejbližší zaostřitelnou vzdálenost (cca 6m).
Stáhněte si obrázek v plném rozlišení (3,17 MB) nebo výřez (340 kB)
Canon EOS 1D Mark II, Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/1250s, clona 8,0; použité ohnisko 800mm
Stáhněte si obrázek v plném rozlišení (2,57 MB) nebo výřez (240 kB)
Canon EOS 1D Mark II, Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/500s, clona 13,0; použité ohnisko 800mm
Stáhněte si obrázek v plném rozlišení (2,57 MB) nebo výřez (300 kB)
Pelikán
Canon EOS 1D Mark II, Sigma AF 300-800mm f/5,6 APO EX DG HSM. Čas 1/4000s, clona 8,0; použité ohnisko 610mm
Stáhněte si obrázek v plném rozlišení (2,57 MB) nebo výřez (70 kB)

Ještě jedna poznámka. Fotografie ani výřezy nejsou vůbec nijak doostřovány a navíc mám fotoaparát nastaven na nejmenší možnou ostrost. Canon uvádí, že toto je optimální a doostření se má provádět v grafickém programu. Oproti Nikonu je optimální doostření (např. pomocí Photoshopu) na zhruba dvojnásobné hodnotě! Takže po zmenšení na web by se mělo doostření provést, jinak ukázka fotografií a výřezů z nich nebude adekvátní tomu, co se jinak na webu vystavuje!

MTF charakteristiky - firma Sigma
Fotografie - Josef Hrubý

Josef Hrubý
http://www.fotohruby.cz/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Petr Palowski3.5.2006, 01:33odpověď
Josef Hrubý3.5.2006, 08:29odpověď
Petr Palowski3.5.2006, 09:35odpověď
Ondřej P.3.5.2006, 14:33odpověď
Josef Hrubý17.5.2006, 10:47odpověď
Hrubý3.5.2006, 08:14odpověď
Tomas Houda3.5.2006, 09:51odpověď
Petr-K3.5.2006, 15:18odpověď
Michal3.5.2006, 22:13odpověď
Mira3.5.2006, 10:04odpověď
Petr Palowski3.5.2006, 10:39odpověď
Mira3.5.2006, 11:05odpověď
Ondřej P.3.5.2006, 14:46odpověď
Mira3.5.2006, 15:01odpověď
Petr P.3.5.2006, 17:06odpověď
Václav Paluzga3.5.2006, 10:23odpověď
Tomas H3.5.2006, 14:43odpověď
Václav Paluzga3.5.2006, 15:27odpověď
Pentaxista7.5.2006, 17:54odpověď
Josef Hrubý10.5.2006, 12:04odpověď
Václav Paluzga10.5.2006, 14:14odpověď
Josef Hrubý10.5.2006, 14:27odpověď
Václav Paluzga10.5.2006, 14:53odpověď
Václav3.5.2006, 11:13odpověď
Mira3.5.2006, 13:05odpověď
Michal3.5.2006, 11:15odpověď
RD3.5.2006, 16:07odpověď
Karel3.5.2006, 16:44odpověď
Michal3.5.2006, 17:00odpověď
Václav3.5.2006, 20:06odpověď
Michal4.5.2006, 08:41odpověď
RD3.5.2006, 17:47odpověď
Ajvn4.5.2006, 11:12odpověď
Ajvn4.5.2006, 11:44odpověď
Teg Miles4.5.2006, 11:22odpověď
Josef Holan4.5.2006, 22:06odpověď
josef holan4.5.2006, 22:02odpověď
martin vik5.5.2006, 11:06odpověď
xxx5.5.2006, 11:26odpověď
Taek5.5.2006, 19:42odpověď
Josef Hrubý15.5.2006, 10:50odpověď
Taek15.5.2006, 20:52odpověď
obonsky5.5.2006, 19:57odpověď
Láďa Vít9.5.2006, 10:33odpověď
Josef Hrubý10.5.2006, 10:59odpověď
Václav11.5.2006, 03:20odpověď
Josef Hrubý11.5.2006, 10:12odpověď
Josef Hrubý11.5.2006, 11:03odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace