motiv

související články
související linky


hledej v článcích

Petr Hasal - Před prkýnkem za prkýnkem nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát

16.12.2004 - Jakub Kencl - Výstavy
Čirou náhodou a díky kamarádům jsem se dostal na zajímavou fotografickou výstavu Petra Hasala. Je zajímavá nejen svým obsahem, ale i umístěním galerie. Galerie ČERŤÁK je totiž umístěna ve vstupním vestibulu Vápenky Čertovy schody ve Tmáni. Poněkud nezvyklé prostředí pro umění, ale velice mile mě překvapilo. O vlastní galerii si řekneme někdy příště v rozhovoru s jejím majitelem a dnes se budeme věnovat vlastní expozici.

Zahájení
Výstavu zahájil osobně zřizovatel galerie pan Jan Šroubek
Petr Hasal (1971) žije momentálně v Českých Budějovicích. Po absolvování školky prescolar v Havaně následovala základní škola při ZÚ v Havaně. Po studiích na gymnáziu v Berouně přešel na českobudějovickou pedagogickou fakultu (obor tělesná výchova - anglický jazyk). Dále následovaly různé jazykové školy a rovněž nultý ročník FAMU (obor fotografie). Po šesti letech studia absolvoval tříleté bakalářské studium fotografie na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské Univerzitě v Opavě. Absolvoval praktickou prací "Před prkýnkem, za prkýnkem nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát" (maniofekální autoportréty) a teoretickou prací na téma "Humor v současné české fotografii". Myslí si, že je vtipný a já mohu potvrdit, že opravdu je. Jelikož je věčným studentem, nadále pokračuje, tentokrát v magisterském studiu fotografie na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské Univerzitě v Opavě. Je kurátorem galerie "U lastury" (Horní Bečva). V letech 2001-2002 pracoval jako námezdní fotograf na výletních lodích společnosti Carnival Cruise Lines. Od roku 2003 pracuje v Jihočeském divadle. Je to úplně normální kluk, romantik s výrazným smyslem pro humor. Hlavním tématem jeho prací je život. Zajímá ho život jako takový (živý i neživý). Ve svých fotografiích se vyjadřuje k otázkám života kolem sebe, pod sebou i nad sebou.

Zahájení - autor
Petr Hasal představuje svoji tvorbu
Na vlastní výstavě představuje Petr několik ucelených sérií. V hlavním sále galerie najdeme čtyři cykly z jeho bakalářské práce - "Před prkýnkem za prkýnkem nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát". Naprosto dokonale ulítlé fotografie decentně zachycující onen intimní akt od A až do Z. Nejvíce asi zaujme série Čtenář, kde autor pracuje perfektně se světlem a mistrně zvládá kompozici i v tak malém ateliéru, jakým toaleta je. V těchto fotografiích se musí poznat každý z nás. Druhou sérií, která mě zaujala, je Manažer. Naprosto perfektně vystihuje krizový stav manažera jedoucího za obchodem. Celou sérii vyzdvihuje dynamická pohybová neostrost.

Mnohé návštěvníky může zarazit zvolené téma, ale vše je zpracováno s nadhledem a s humorem, takže tyto fotografie nikoho neurazí - a pokud máte jen trochu smyslu pro humor, tak vás určitě i pobaví.

Z cyklu Svatební cesta
Ukázka z cyklu ~Svatební cesta~
Stejně zajímavě a humorně je udělán i další cyklus "Svatební cesta". Torza novomanželů v neobvyklých prostředích zachycené ještě neobvyklejším pohledem určitě také pobaví. Poslední série je tentokráte ve vážném duchu a má nádech reportážní fotografie. Zachycuje práci námezdního filipinského fotografa, Petrova kolegy z lodí Carnival Cruise Lines. Několik černobílích fotografií věrně popisuje život a nelehkou práci lodních fotografů. V jídelně, kde jsou tyto fotografie umístěny, najdete i velkoplošné tisky s bohatými pasažéry, které Petr fotografoval na výletních lodích. Přiléhavý název "Boubelky" přesně vystihuje obsah fotografií.

Petrův humor je všudypřítomný a bude vás provázet i na pánské toaletě, kde jsou umístěny dva "bonusy - třešničky na dortu", na které se chodí dívat i přítomné dámy.

Bonus
Bonus
Bonus II.
Zvědavá návštěvnice

I když je galerie trochu z ruky, stojí za to ji navštívit. Pokud pojedete kolem, určitě se zastavte. Výstava je otevřena do 17.02.2005

Jakub Kencl
http://kencl.zonerama.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Martin20.12.2004, 08:41odpověď
Jakub20.12.2004, 11:51odpověď
Petr Hasal23.12.2004, 23:01odpověď
Martin Kašný26.12.2004, 18:49odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace