motiv

Stupnice vzdálenosti pro objektiv Canon 50 mm/1,8 II

Návod na výrobu této užitečné pomůcky

Vzhledem k tomu, že mi chyběla daná stupnice a nedokázal jsem odhadnout hloubku ostrosti, tak jsem jednoho večera postavil foťák na stativ, vzal jsem metr, na objektiv pomocí izolepy přichytil pásek papíru a začal měřit vzdálenosti zaostření. Den předtím jsem modelářskou barvou na kity "vylil" jeden vroubek na přední přírubě za použití špendlíku, abych měl přijatelný vztažný bod.

Papírek s načmáranými čarami skončil druhý den ve scanneru, scan v měřítku 1 : 1 sloužil jako podklad pro stupnici, kterou jsem přes něj nakreslil v CORELu. Po vytištění na samolepící štítek vypadá přijatelně, a na daný plasťák ji lze bez problémů použít.

Největší rozdíl v otáčení přední příruby a tím i největší přesnost umístění stupnice je při malých vzdálenostech, proto je ideální před nalepením stupnice zaostřit na bod vzdálený 40 cm (bral jsem vzdálenost od přední příruby) a na rysku příruby slícovat rysku 40 cm na stupnici. Pro přesný tisk by měla být vzdálenost mezi ryskami 40 a 350 mm přesně 35 mm pro můj objektiv.

Je to jednoduchý a uznávám, že velmi primitivní nápad, ale funguje zcela bez problémů. Ten objektiv vypadá hrozně už jen svou konstrukcí, ale kreslí velmi ostře a byl pro mě příjemným překvapením.

Stupnice vzdálenosti pro Canon 50 mm/1,8 II

Soubory ke stažení:

 • Stupnice vzdálenosti pro Canon 50 mm/1,8 II (Corel)

  Pokud si tuto stupnici upravíte pro jiný objektiv nebo v jiném grafickém programu, pošlete nám ji. Rádi ji zveřejníme i s uvedením jméne a e-mailu autora.

 • Jan Hlinák
  http://www.fotoamater.cz
  Další články autora

  1   2   3   4   5   
  1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
  Diskuse k článku
  dwbmb6.8.2006, 11:25odpověď
  Bibos25.7.2008, 00:16odpověď
  Pavel Šorel29.9.2010, 01:47odpověď
  Jan Hlinák29.9.2010, 22:20odpověď

  přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

  Možná by vás mohlo zajímat


  aktuální akce


   

   

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace