Taormina

Dovolená na Sicilii dnes pokračuje krátkou návštěvou městečka na úpatí Etny.

Taormina - řecké divadlo
řecké divadlo

Tak jsem si zase jednou zašaškoval. Vylezl jsem na podium, z paměti vyškrabal jednu větu z Shakespeara a pokusil se ji zadeklamovat. Potlesk byl velmi chabý. Určitě proto, že divadlo bylo v devět ráno ještě prázdné, takže jsem pohoršil jen pár ranních ptáčat. Ale akustika prý byla skutečně dobrá. Za mnou se v průrvě v římském zdivu z druhého století vypínala Etna s nezbytným rozevlátým čepcem kouře nad vrcholkem, více na východ se pak rozlévalo Ionské moře. A přímo pod divadlem byla Taormina.
Taormina - mapka

Město leží na kopci nad mořem ve výšce asi 200m. Založeno bylo usedlíky z blízkého Naxosu někdy okolo roku 400 př.n.l. To už měl Naxos, první řecká kolonie na ostrově, za sebou přes tři sta let existence. Stejně jako všechna antická města si Taormina prodělala období vzestupu a slávy, bouřlivá období punských válek a krvavě potlačené vzpoury otroků, aby posléze upadlo v nemilost, jeho původní obyvatelé byli vypovězeni a nahrazeni římskými vojáky. Římané také přestavěli původní řecké divadlo a přidali některé další stavby, například menší divadlo (odeon), které se nachází jen o pár kroků dál. Dnes je to ale jen oplocená díra do země, ze které se v horkém dni šířil nelibý zápach. Hned vedle odeonu je barokní kostel svaté Kateřiny, vystavěný na místě Diova chrámu. Zase nic nezvyklého, další takový případ je k vidění například v Syrakusách.

Taormina - v pozadí Etna
pohled na jih, v pozadí Etna
Taormina - dóm
Dóm (vpravo ve stínu :-), v pozadí Monte Tauro
Taormina - Piazza del Duomo
Piazza del Duomo

Od kostela svaté Kateřiny jsme pomalu šli hlavní ulicí (Corso Umberto), lemovanou všemožnými krámky, až k místnímu dómu (13. století) a městské bráně, v jejíž blízkosti se dá najít plác Santo Stefano (15. století). A to už den pokročil k poledni, vedro padlo i do úzkých uliček a nikomu z nás se nechtělo šplhat vzhůru dalších dvě stě metrů na kopec Monte Tauro, na jehož vrcholku stojí středověká pevnost. Tedy ono se k ní dá dojet i autem a potom pokračovat na Castelmola, další zříceniny hradu, ale my jsme dali přednost koupání v moři. Bohužel odpoledne změnila voda rychle kvalitu směrem k žumpě a tak jsem zbytek dne musel strávit vnitřní i vnější dezinfekcí.

Taormina - pobřeží
pohled na pobřeží severním směrem
Taormina - Palazzo Corvaia
Palazzo Corvaia
Taormina - Corso Umberto
Corso Umberto
Taormina - Palazzo Stefano
Palazzo Stefano

Napsat komentář