motiv

Třeboňské rybníky

Něco málo z kraje, který mám z Čech asi vůbec nejraději...

Úvodem

Třeboňsko je krajem, ke kterému mám velmi hluboký vztah. Vychází to částečně z rodinného původu, část naší rodiny pochází právě odtamtud. Na rekreační chatě pár kilometrů od Třeboně jsem v dětství trávil hodně času. Následovala určitá volnější pauza, chata sice přešla do mého vlastnictví, ale přeci jen jsem kraj trochu opustil. Po jisté době jsem se ale začal na Třeboňsko stále častěji vracet a dnes už bych bez tohoto kraje asi vůbec nemohl být. Zajímavých věcí se zde najde mnoho, v tomto článku se chci zaměřit pouze na jednu z nich, a tou je rybniční soustava. Všechny ale varuji - článek nemusí být zcela objektivní, Třeboňsko mám zkrátka až moc rád. Snad mi to bude prominuto...

Trocha historie

Večer u Kaňova

Třeboňsko začalo být významněji osidlováno zhruba v polovině 13. století, rozvoj pak nastal po jeho přechodu pod Rožmberky v polovině 14. století. Vzhledem k mokřinnému charakteru se přirozeně začaly první rybníky objevovat poměrně brzy, šlo ale spíše o izolované menší nádrže.

O vznik rybníků v podobě souvislé soustavy se postaral až Štěpánek Netolický ve století šestnáctém. Původně to byl myslivec, ale od roku 1505 byl převeden na rybníkářství. Jeho hlavní zásluhou je zřízení Zlaté stoky, která napájí vodou řadu rybníků. Z významných rybníků je autorem Opatovického, Jílovického, Domanínského, Horusického a Kaňova. Jeho nápadem je i lokalita pro rybník Rožmberk, ale ten už nezrealizoval. Každopádně lze ale Štěpánka Netolického zřejmě označit za nejvýznamnějšího rybníkáře v historii Třeboňska.

Jeho následníkem byl Mikuláš Ruthart z Malešova. Ten je mnohem méně známý, je ale autorem celé soustavy rybníků u Chlumu u Třeboně, včetně dobře známého Staňkovského, který je mimochodem na Třeboňsku vůbec nejhlubší a s největším objemem vody. Přímo u Třeboně je pak autorem rybníků Vdovec a Hrádeček.

Nejznámější postavou je ale Jakub Krčín z Jelčan. Krčín nebyl až tak docela typickým rybníkářem, má velký podíl i na výstavbě Třeboně, což je ale mimo námět tohoto článku. V rybnících realizoval především dvě opravdu významná díla, která mu plným právem zajistila nesmrtelnost. Prvním byl rybník Svět (1573) postavený odvážně přímo nad Třeboní. Toto jeho dílo budí obdiv spíše až v současnosti, ve své době byl dost kritizován (také mu Krčín dal původně jméno Nevděk). Kritika ale byla z tehdejšího pohledu dost oprávněná a důvodem bylo zejména to, že rybník značně narušil obranu města.

Nejslavnějším dílem je ale Rožmberk. Jak jsem uvedl, lokalitu vymyslel již Štěpánek Netolický, teprve Krčín ale dal dílu definitivní podobu. Jeho genialita se projevila především výstavbou umělého toku Nové řeky, která odvádí před Rožmberkem část vody z Lužnice do Nežárky; nebýt jí, byla by výstavba Rožmberka asi nemožná, neboť by v případě povodní nestačila Lužnice odvádět vodu. Kromě toho se samozřejmě Krčín podílel na "drobnějších" úpravách jiných rybníků, například podstatně rozšířil a zpevnil zajímavý rybník Velká Holná.

V pozdějších staletích se samozřejmě dělo mnoho věcí, mnoho rybníků bylo například poškozeno za třicetileté války, ve dvacátém století zase přibývalo silnic a dalších projevů civilizace, nicméně v zásadě byly principy fungování rybničních soustav Třeboňska zachovány dodnes.

Kam se podívat?

Prostým pohledem na mapu po chvíli počítání pochopíte, že tento článek nemá nejmenší naději popsat všechno a ani se o to nebude pokoušet, rybníků jsou opravdu spousty. Jak jsem uvedl v úvodu, cítím se v tomto kraji jako doma, ale přesto jsem letos ke svému překvapení zjistil, že mi naprosto unikl jeden rybník jen pár kilometrů od mé chaty. Přitom je součástí skupiny rybníků, kterou navštěvuji už léta, je ale kousek stranou v lese a pokud o něm nevíte, zkrátka na něj nenarazíte. Podobných příkladů je moc.

Takže nejprve obecně. Rybníky na Třeboňsku lze v zásadě rozdělit do dvou skupin. První jsou menší rybníky, které jsou často označované jako "nebeské". Ty mnohdy nemají žádný větší přítok, vodou se naplní po jarním tání a dále srážkami, jsou poměrně mělké. Druhou skupinou jsou pak soustavy na Zlaté stoce (a obdoby jinde), které jsou obvykle větší či dokonce vyloženě velké. Fotograficky se tyto skupiny dost liší. U velkých rybníků poutají pozornost zejména hráze se staletými duby a velkou plochou vody. A když vyjde počasí, kdy se ve vodě zrcadlí mraky či přímo slunce, je výsledek poměrně zaručen. Řada těchto rybníků je zajímavá i z druhé strany, kde se vytváří mokřiny s řadou zajímavých rostlin a hnízdišti ptactva. Rovněž se zde vyskytuje spousta hmyzu. Tohle ale už není tak docela o krajinářské fotografii, tady si užijí spíše zájemci o makro a ptáky.

V posledních letech ale mám raději spíše menší rybníčky. Ty jsou často ukryté v lesích a najdeme zde řadu zajímavých pohledů. Menší rybníčky lze navíc fotit často i jako celek, například s lesem zrcadlícím se ve vodě. Hlavní výhodu ale sám za sebe vnímám v tom, že najdete řadu naprosto liduprázdných zákoutí, kde na nikoho nenarazíte ani v největší turistické sezóně, kdy otevřeně řečeno třeba hráz Rožmberka může soupeřit s Václavákem... U menších objektů máte ale klid a pohodu.

Zajímavá je i volba ročního období. Naprostá většina fotografií z Třeboňska, na které narazíte v internetových galeriích, vzniká v době letních dovolených. Občas se objeví i něco podzimního, případně fotky z výlovů (což je mimochodem hodně zajímavé téma). Zkuste ale někdy třeba Rožmberk v zimě, budete možná hodně překvapeni...

Přece jen jsem ale vybral čtyři konkrétní příklady...

Rožmberk

Největší rybník v České republice je samozřejmě zajímavý i fotograficky. Klasická je jeho hráz se staletými duby, ale není to jediný námět. Zajímavé jsou například oblasti výtopy Rožmberka na jeho východním konci. Část z ní je rezervací s omezeným vstupem, ale i mimo její plochu je k vidění leccos zajímavého. Bohužel při opravách po záplavách 2002 byla jedna z výpustí podle mě rekonstruována dost necitlivě, takže jeden z vůbec nejhezčích koutů tohoto rybníka již neuvidíte. Mimochodem k záplavám 2002 - málokdo si uvědomuje, jak obrovské množství vody v té době zadrželo Třeboňsko a zejména právě Rožmberk. V praxi to bylo o dost více, než celá vltavská kaskáda, raději nedomýšlet, co by se mohlo stát, kdyby byl Krčín menší machr...

Následují dva snímky letní a dva zimní...

Kaňov

Zajímavým námětem je i rybník Kaňov, nacházející se asi 3 kilometry od Třeboně. Zajímavý je tím, že vzhledem k orientaci hráze je přímo předurčen k fotografování západů slunce. Možná je to námět kýčovitý, ale každopádně je na některé záběry pěkný pohled, dovolil jsem si pár "kýčovek" připojit i jako ukázky. Jinak je to klasický rybník z díla Štěpánka Netolického, který stojí za vidění. Typická je pro Jižní Čechy i socha Jana Nepomuckého na konci hráze.

Starý Vdovec a rybníky u Vitmanova

Skupina rybníků mezi Starou Hlínou a Stříbřecem. Jde o poměrně známou skupinu, neboť mezi nimi vedou hned dvě turistické stezky. Mezi rybníky Starý a Nový Vdovec se najdou možná vůbec největší duby na Třeboňsku. Rybník Vyšehrad je zase zajímavý tím, že v jeho cípu najdete velké plochy žlutě kvetoucího stulíku, jehož listy plavou po hladině podobně jako lekníny. V této skupině rybníků se vyskytuje i hodně vodního ptactva, například jsou zde běžně k vidění husy velké.

Trávničný rybník Rybník Vyšehrad

Nadějská rybniční soustava

Velmi působivá skupina poblíž obcí Klec a Frahelž. Na rybnících se zajímavými názvy jako Víra, Láska, Naděje či Blaník je nejpůsobivější fakt, že mezi nimi v podstatě nejsou žádné velké mezery, jde o souvislou skupinu oddělenou vlastně jen úzkými hrázemi. Je na nich velký výskyt vodního ptactva, rezervace na rybníku Rod je dokonce jedním z míst, kde se vyskytuje orel mořský. Najde se však i mnoho působivých krajinářských námětů.

Výlovy

Asi není nutno nic vysvětlovat - snímky práce rybářů a množství ryb při výlovu rybníků je dalším z velmi působivých námětů. Termíny jsou většinou k nalezení na internetu na stránkách rybářství Třeboň, pak už stačí jen ve správný čas vyrazit. Přiložené snímky jsou z výlovu Kaňova v roce 2004.

Doporučená fototechnika

Vlastně není nutné žádné doporučení, využije se cokoli. Náměty najdou jak nadšenci pro velký formát, tak i wildlife fotografové s nejdelšími teleobjektivy. To samé s filmy: hodí se barevné, černobílé i digitály. Zrovna tak není až tak důležité, máte-li nejnovější EOS 1DS anebo jste staromilec s 40 let starou Yashicou 124.

Nicméně mám-li dát přece jen nějakou radu, pak bych mírně preferoval spíše kinofilm či DSLR, nanejvýše pak střední formát v nějaké lehčí podobě. Problém je totiž v tom, že ani zdaleka ne všechna místa jsou dostupná autem, ideální je asi horské nebo trekingové kolo a je nutno brát ohled na váhu a "přenosnost". V mnoha případech se samozřejmě hodí stativ, to je ale také celkem jasné.

Něco závěrem?

Podle mého názoru není co dodávat, o tom, že Třeboňsko stojí za návštěvu asi žádné spory nebudou. Dodám snad pouze to, že článek je o rybnících, ale k vidění je i mnoho jiného počínaje architekturou a konče třeba blaty. Další snímky z této oblasti najdete v některých galeriích na www.fotozona.cz.

Jako zdroj informací pro konkrétní cesty bych doporučil podrobnou mapu Třeboňska - buď od Klubu českých turistů nebo od firmy Shocart (tu doporučuji zejména majitelům GPS přístrojů, neboť k ní lze stáhnou bezplatně i body zájmu pro upload přímo do GPS). Kvalitou a podrobností jsou si tyto mapy zhruba rovnocenné, obě navíc obsahují i zajímavou textovou část s informacemi o řadě objektů.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
petr2229.7.2005, 14:48odpověď
thr29.7.2005, 15:09odpověď
koalix31.7.2005, 22:52odpověď
petr2210.8.2005, 09:58odpověď
Trhač29.7.2005, 18:16odpověď
Mick29.7.2005, 22:29odpověď
Tomáš Kincl6.8.2005, 11:51odpověď
Stepan14.8.2005, 22:17odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace