Srovnání manuálních zrcadlovek

frog

Dobrý den. Rád bych své fotografování posunul o kousek výš a zakoupil starší zrcadlovku. Hodně cestuji(lezení v nižších a středních velehorách, moře, pouště)a jsem student(omezené finanční prostředky). Volím mezi staršími aparáty pentax mx, nikon fm2 a olympus om1. Máte-li s těmito přístroji zkušenosti(srovnání, preference, tip na jiný přístroj), podělte se prosím.
Děkuji f.

2 komentáře u „Srovnání manuálních zrcadlovek“

 1. Odpověď redakce

  Bohužel, nikdo asi nevlastní všechny tyto přístroje, aby mohl říci, který je nejlepší, navíc je to i věcí osobního vkusu. Pro začátek Vám tedy doporučím články, které o těchto fotoaparátech na Paladixu vyšly:

  http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-1-a-om-1n.html
  http://www.paladix.cz/clanky/pentax-mx-starsi-ale-krasna-kinofilmova-zrcadlovka-s-mechanickou-zaverkou.html
  http://www.paladix.cz/clanky/nikon-fm2.html (podrobnější technické naleznete například zde: http://nikonimaging.com/global/products/filmcamera/slr/1980-1984/fm2/pdf/fm2.pdf)

  Všechny aparáty mají mnoho společného – manuální ovládání, bytelné kovové tělo nebo nezávislost na bateriích. Nejlepší bude si je všechny vyzkoušet v nějakém kamenném bazaru. Nejlépe všechny současně a porovnávat, který se Vám více líbí a lépe ovládá. Vzhledem k tomu, že se pohybujete i ve vyšších horách, je u ovládání důležité, jak lze s aparátem pracovat v rukavicích.

  Osobně vlastním a zkušenosti mám s Nikonem FM3a, tedy s nástupcem Nikonu FM2. Z uvedených typů bych asi zvolil opět Nikon, důvodů je několik. Přeci jen je vedle OM-1 a MX nejmladší. Nikon FM2 byl uveden v roce 1982, v roce 1989 modifikován na FM2n (změna byla pouze v materiálu lamel závěrky) a výroba skončila teprve v roce 2001, kdy byl uveden FM3a. Z toho plyne výhoda dostupnosti příslušenství a případných náhradních dílů. Dále lze Nikon dobře ovládat i v rukavicích, toho bych se bál hlavně u OM-1, kde je ovladač času na bajonetu a tedy příliš blízko clonovému kroužku. Příjemný je i synchročas, který je u FM2 1/250 sec. (nejstarší Nikon FM2, vyráběný v letech 1983-1983 má synchročas 1/200 sec., poznáte ho podle voliče času, kde je červeně X200) a závěrka s kovovými lamelami.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět
 2. OM 1

  Píšete že u OM 1 je ovladač času okolo bajonetu (což je) a že je blízko ovladače clony, a to už pravda tak úplně není. Objektivy ZUIKO (neplatí pro ZUIKO ZOOM) mají ovladač clony vepředu na objektivu, nikoli u těla. A navíc je ovladač časů u OM 1(N) a OM 2(N) docela velký… Obě jsem je vlastnil, zamačkávám slzu nad jejich neuváženým prodejem…:-(

  Odpovědět

Napsat komentář