Lesk na FOMABROMU

Oldřich Kačmařík

Dříve jsem leštil papíry FOMABROM na klasické oboustranné leštičce a lesk byl bez chyby. Dnes jsem se k tomuto způsobu vrátil, ale lesk je velmi nekvalitní. Na fotografiích se objevují mapy (vrstevnice) vzniklé postupným schnutím fotografie. Lze i dnes dosáhnout na těchto papírech kvalitního lesku pomocí leštičky? Jak dosáhnout toho, aby se fotgrafie nekroutily a zůstaly rovné, pokud je nechám volně uschnout? Děkuji za odpověď.

1 komentář u „Lesk na FOMABROMU“

 1. Odpověď redakce

  Problém s mapami může být způsoben neúplným nebo nedostatečným přisátím citlivé vrstvy na lešticí plechy (ty musí být dokonale čisté, nepoškrábané a odmaštěné – zkuste je před leštěním odmastit čistým lihem). To bývá hlavně u starších leštiček tím, že mají vytahaná přítlačná plátna – lze tomu pomoci tím, že po dokonalém (silou provedeném) přilepení mokrých papírů na plechy za pomoci kvalitního gumového válečku (vytlačenou vodu vysajte filtračním papírem nebo utěrkou) vložíte mezi plech a plátno čistou savou tkaninu, aby napětí plátna bylo vyšší. Zásadně neoddělujte fotografie dřív, než se ozve charakteristické praskání – to je znamení, že je vyleštěno.
  Mapy mohou být také způsobeny nedostatečným vypráním papírů – u klasických papírů jsou to řádově desítky minut. Používejte také smáčedlo.
  Fotografie se samy narovnají, pokud je ještě horké po usušení a vyleštění rozložíte (přes noc) jednotlivě na chladnou podložku – stačí podlaha.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář