blesk u digikompaktu

tomáš

Dobrý den,
po koupi digitálního kompaktu stále řeším otázku, co s kinofilmovým kompaktem, který byl odložen. V této souvislosti jsem si všiml, že snímky z filmu, pokud je použit blesk v interiéru, jsou velmi pěkné.
Na druhou stranu, snímky z digi pomocí blesku se mi nedaří. Zkusil jsem některé možné režimy a vyvážení bílé, je to stále barevně mimo, takové oranžové.
Jaký máte názor na fotografii z filmu a digi, na úrovni lepších kompaktů?
Ty digi se mi zdají barevně sice dokonalé, ale jaksi “ploché”. Nebo si to domýšlím??
Děkuji

1 komentář u „blesk u digikompaktu“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  on přechod z filmu na digi je vždycky trošku složitý a právě vyvážení bílé je základní kámen úrazu. V mém případě při fotografování v umělém osvětlení zpočátku i při použití digitální zrcadlovky. Prostě na to musíte pamatovat a hlídat si, v jakém umělém osvětlení fotografujete. Pokud to váš fotoaparát umí, můžete udělat konkrétní vyvážení bílé v daném osvětlení. Z vašeho dotazu nevyplývá, jak dobrý máte kompaktní digitální fotoaparát, klasické kompakty střední třídy s tímto problém zas tak nemají.

  Jinak problém může způsobovat i nastavená nízká citlivost spolu s malým výkonem blesku. Při občasném fotografování s Canonem A80 nemohu použít základní citlivost ISO 50, ale aspoň 200 nebo více. Pokud zvětšíte citlivost o dva stupně (ISO 100 na ISO 400), “zvýší” se dvakrát výkon blesku, což by mohlo výrazně pomoci.

  Zbývá dodat, že kinofilmový Olympus mju-I a II měl mnohem lepší blesk než Canon A80, to je prostý fakt. Částečně je to dáno omezenými energetickými zdroji, počet snímků na filmu je dán, kdežto u digitálního fotoaparátu není nijak omezen. Klasický výkonný blesk by prostě “vycucnul” akumulátory po pár desítkách záběrů.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář