Mamiya 135 EF

Radek Mráz

Dobrý den,
rád bych se ještě zeptal na kompakt Mamiya 135 EF. Je to normální kompakt, nebo je to ve stylu např. Yashica Electro čili aparát hledáčkový s možností nastavení citlivosti a manualního ostření (takový jsem měl alespoň dojem, když jsem ho viděl)? Je to opět aparát Mamiya=100% kvalita?
Děkuji za odpověď, Mráz

2 komentáře u „Mamiya 135 EF“

  1. Odpověď redakce

    Mamiya 135EF se vyráběla od roku 1979 a byl to první (nutno poznamenat, že ne úplně povedený) pokus o vstup do kategorie levných plastových přístrojů – do kategorie “Point & Shoot”. Je to přístroj s manuálně zaostřovaným objektivem Sekor 38mm f/2.8 (tmelený triplet, poměrně obvyklý typ objektivu v této kategorii); nejkratší zaostřitelná vzdálenost byla 0.9 metru, zaostřovalo se pomocí 4 symbolů, ne podle stupnice – a bez vizuální kontroly.
    V hledáčku je rámeček pro korekci paralaxy, varování před podexpozicí a stav blesku. Závěrka má jen 3 časy (1/25, 1/60 a 1/250s), posun filmu ruční, CdS expozimetr.

    S Yashicou bych toto nesrovnával, ta je kovová a má dálkoměr. Takže s kvalitou obecně bych šetřil, je to jeden z mála pokusů firmy Mamiya proniknout na trh nejlevnějších přístrojů a od 135 EF nemůžete čekat zázraky, nicméně je to zase daleko lepší přístroj než neznačková “krabička” s logem obchodního domu, přece jen si s tím nechtěli uříznout ostudu…

    Zde jsou podobné přístroje Mamiya, poměrně zajímavý sortiment…:
    http://herron.50megs.com/other-mamiya.htm

    Kvalitnější hledáčkové přístroje Mamiya vybírejte spíše z tohoto:
    http://herron.50megs.com/rangefinder.htm

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Mamiya 135EF

    Mám doma tento fotoaparát žel bez návodu. Nevíte, jak funguje to varování před podexpozicí, kde se nastavuje čas závěrky a clona? Umím totiž nastavovat jen ostření a ISO. Díky za odpověď.

    Odpovědět

Napsat komentář