výběr DF

Jiří Pavelka

Mám dotaz na už hodně ohrané téma – výběr digitálního fotoaparátu.
Několik let používám Minoltu Riwa Zoom 75W, která má rozsah ohniskových vzdáleností 28 až 90 mm. Nejmenší ohnnisko mi vyhovuje zejména při fotografování typicky rodinných momentek v místnostech nebo v práci při pořizování dokumentace strojů, protože přístroj má i makro režim a kvůli větším celkům nemusím nutně rušit stěny u výrobních hal.
Chci pořídit podobný přístroj v digitálním provedení, který by však měl výhodu kompaktního provedení. Drtivá většina dostupných přístrojů má však ohniska začínající na 35 až 36 mm. Z přístrojů, které by ještě splňovaly podmínku na rozlišení alespoň 5MPx (často potřebuji dodatečně vysledovat na fotografiích i detaily, které nejsou zrovna hlavním objektem pořízeného snímku), jsem našel v podstatě jen fotoaparát od Fuji – Fine Pix E510, což je už v podstatě výprodejový typ. Netvrdím, že je špatný, ale hledám i další alternativy.
Prosím proto o radu, zda znáte i jiné přístroje odpovídajících parametrů, nebo zda je můj nárok na minimální ohniskovou vzdálenost zbytečně přehnaný.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

1 komentář u „výběr DF“

 1. Odpověď redakce

  Jak jste již sám zjistil, není vámi požadovaný rozsah ohniskových vzdáleností příliš oblíben u výrobců digitálních fotoaparátů. Z levnější kategorie je to Konica Minolta DiMAGE E50 (příp. E500), ale ty začínají až na eqv. 32 mm.

  Drtivá většina výrobců však rozsah ekvivalentních ohniskových vzdáleností 28 až 90 mm nabízí v dražších modelech, jejichž cena se pohybuje kolem 15 000 Kč.

  Od Canonu je to modelová řada PowerShot. Tato řada má i příjemné rozměry a z aparátů nic nevyčnívá. Aktuální model S80 vámi požadované parametry splňuje s rezervou (rozlišení 8 Mpix), a pokud byste narazil na starší modely S70 nebo S60, získáte stále odpovídající aparáty za výhodné ceny.

  Velmi zajímavý produkt najdete v nabídce Panasonicu – model DMC-LX1EG. Kromě vysokého rozlišení (8,4 Mpix) umožňuje měnit formát obrazu (4:3, 3:2, ale i 16:9) a obsahuje i optický stabilizátor obrazu. A to vše v kompaktních rozměrech.

  Nikon ve svém modelu Coolpix 8400 nabízí ještě širší ohnisko (24 až 85 mm), ale rozměry fotoaparátu již nejsou tak kompaktní a objektiv se nezasouvá zcela do těla.

  Olympus nabízí model C-7070 Wide Zoom s ekvivalentním rozsahem 27 až 110 mm, ovšem opět jsou rozměry aparátu větší než se na současný kompakt sluší.

  Pavel Kopřiva

  Odpovědět

Napsat komentář