světelnost objektivu a přesnost ostření

Radim Kalaš

Dobrý den,

váhám s výběrem objektivu k digitální zrcadlovce s cropem 1.6 mezi EF 24-105/F4 IS L a EF-S 17-55 / 2.8 IS . Obě skla jsou za podobnou cenu a výhody/nevýhody jsou vcelku jasné.

Moje otázka ale zní, jak velký vliv má světelnost 2.8 a na přesnost ostření. Ani tak neřeším ostření pří horších světelných podmínkach, jako vliv hloubky ostrosti na přesnost ostření. Zrcadlovka ostří při maximálně otevřené cloně a tudíž při minimální hloubce ostrosti. Z toho vyplývá, že ostřící senzor vidí rychleji se rozostřující obraz při cloně 2.8 než při 4.0 a tudíž by měl přesněji nalézt vzdálenost s nejostřejším obrazem. Na druhou stranu je otázka, jaký to má skutečný vliv např. pro expozici s clonou F8.

2 komentáře u „světelnost objektivu a přesnost ostření“

 1. Odpověď redakce

  Obávám se, že na tuhle otázku Vám odpoví jen vývojoví inženýři od Canonu a i ti prohlásí něco ve smyslu” “firemní tajemství”. Osobně ale mohu porovnávat rychlost ostření u objektivu Sigma 18-50mm f/2,8 EX a Canon 70-200mm f/4,0 L.

  Na druhou stranu mohu posloužit vlastním názorem, který je podložen pár lety pokusů – omylů. I ty nejkvalitnější objektivy s clonovým číslem 2,8 (mám na mysli zoomy), nejsou na plnou díru zcela ostré, takže dosažení přesného místa zaostření může být složitější, než u objektivů s clonovým číslem 4.0, takže ve výsledku mají obě řešení nějaké “ale”. Vzhledem k tomu, že s tím nejsou problémy, bral bych to jako akademickou diskuzi a netrápil bych se tím. Navíc zrovna u obou skel je drobet rozdíl v ohniskové vzdálenosti, takže ty clony 2,8 x 4,0 stejně nelze racionálně porovnat.

  Po zkušenostech s řadou objektivů Canon střední třídy bych se nějak moc nerozhodoval co je lepší a sáhnul rovnou po tom L-kovém skle. U zrcadlovky s crop faktorem je to sice drobet problematické, na druhou stranu za pár let bude stejně plný formát, pak je to více než příjemné. EF-S objektiv může být velmi omezující a pokud vám nevadí crop faktor, což ve svém dotazu víceméně přiznáváte, není moc co řešit.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. /2,8L(luxury)vs /4L(limit)vs /*L(lowend)

  Na Canon serie 1V objektiv /2,8 L bude aktivovat vsechny 7 krizovy AF sensor/high precision AF sensor ktery taky maji citlivost na vertikalni linie a na malo svetlo (jsou to stredove casti z 45 AF sensor), objektiv /4 L bude aktivovat jen 1 krizovy sensor a jiny svetelnosti objektiv vsechny AF sensor jen pracuje jako normalni sensor. Nevim presne o 1D, 1Ds, 1DMk2, 1DsMk2 ale myslim jsou maji stejne system AF jako u 1V. Takze rozdil na presnost a rhyclost AF je jasne. A pak konecne prichazim na Nikon…protoze vse krizovy sensor stale pracuje bez ohledu na typu objektiv (pokud ma svetelnost nejmene /5,6)

  Odpovědět

Napsat komentář