Telekonvertory Kenko vs Canon

Petr Stockl

Dobry den,
v clanku je popsano jak je mozne pouzit oba TC Canon spolecne s objektivem (tzn. jak 1.4x tak i 2.0x soucasne).
Rad bych se zeptal zda je mozne v extremnim pripade pouzit stejnym zpusobem i TC Kenko(rada 300Pro) beze ztraty prenosu informaci mezi telem a objektivem.
Je mi jasne ze v teto kombinaci snizim svetelnost objetivu na ?f/8? (EOS 5D + EF 70-200 f/2.8L [ne IS]) nicmene jde o prednakupni dotaz a TC Kenko se daji sehnat za neco malo vic nez je polovina ceny TC Canon. Je mi jasne ze bych pravdepodobne prisel o AF a minimalne o reportovani TC 1.4 (jako v pripade Canonu), ale hlavne jde o to zda investovat zrovna kvuli tomuto extremnimu vyuziti do Canonu nebo zda by stejnou sluzbu poskytlo i Kenko. Na opravdu dlouhe sklo nemam a hnedtak mit nebudu, ale rad fotim zvirata a ne vsechna me strpi na tech 200mm blizko 😉 Nebo Kenko vubec nema cenu resit protoze vysledna kvalita obrazu vubec nestoji za uvahu ? Byly-li by po ruce nejake ukazkove snimky stejne sceny porizene bez/s jednim/obema TC (nejlepe obou firem:) byl bych za ne velice vdecny 🙂 Uff doufam ze je alespon trosku srozumitelny na co se vlastne ptam 🙂 Predem dekuji za reakce.

1 komentář u „Telekonvertory Kenko vs Canon“

  1. Odpověď redakce

    Předně musím napsat, že zmíněné TC Kenko (řady 300Pro) jsem osobně nezkoušel. Kdysi jsem s fotoaparátem Nikon F90x a objektivem Nikkor AF 80-200mm f/2,8 D používal telekonvertor Kenko 1,5x S.H.Q. Tento výrobek byl velmi kvalitní. Mám ale k dispozici nezávislé testy některých telekonvertorů. Z těchto testů vyplývá, že originální extendery Canon (1,4x i 2x) jsou přece jen lepší po optické i mechanické stránce než obdobné TC Kenko řady 300PRO (1,4x i 2x). Zejména při takovém extrémním použití (dva TC současně) se jakékoli zařazení “horšího” optického členu do vzniklé soustavy velmi negativně projeví na celkovém výsledku.
    Podobně jako jsem v článku popisoval použití dvou extenderů Canon současně, tak jsem za obdobných podmínek (tj. stejný objektiv a tělo fotopřístroje) použil i dnes již nevyráběný TC Sigma řady EX 2x APO. Tedy například pokud jsem za jinak stejných podmínek v optické soustavě objektiv, extender 2x + extender 1,4x a tělo fotoaparátu nahradil extender Canon EF 2x II telekonvertorem Sigma EX 2x APO nebyl výslední snímek již použitelný. Mimo celkového snížení kontrastu pod únosnou mez se velmi projevovala i chromatické vada, zejména na hranách světlého popředí na tmavším pozadí snímku.

    Odpovědět

Napsat komentář