Praktica BX20 – chybné měření

Duslo

Dobrý den,
před několika dny jsem přišel zcela zdarma k aparátu Praktica BX20. Po zakoupení zkušebního filmu jsem narazil na problém s měřením. Při nastavení voliče časů na “Auto” se při jakékoliv cloně, nastavení ISO a korekce expozice objeví v hledáčku u hodnoty UNDER červená blikající diodka. Není možné dosáhnout jiné hodnoty.
Nenapadá vás, prosím, v čem by mohl být problém? Neexistuje způsob, jak expozimetr např. vyčistit (fotoaparát ležel X let ve skříni). Mám ale takový špatný pocit, že expozimetr už to má za sebou. Holt lehce nabyl, lehce pozbyl…
Vyplatí se nechávat si tělo i jen na manuální focení (objektiv je klasická 50mm f/1.8)?
Děkuji za odpověď.

4 komentáře u „Praktica BX20 – chybné měření“

 1. Odpověď redakce

  Expozimetr to sám od sebe určitě nebude mít za sebou jen kvůli několika letům nečinnosti, protože je elektronický, nejde např. o selénový článek, který měly třeba staré Zenity (článek se opravdu po čase vyčerpal a bylo hotovo). Tady je to asi jako se svítilnou – je jedno, jak dlouho nesvítila, ale pokud z ní chcete světlo, musíte dát čerstvé baterie… A právě zde bych začal – kupte novou baterii 4LR44 (6V) a otestujte, zda se chování přístroje změní.

  Detailní popis BX20 a jejích funkcí najdete v tomto článku:
  http://www.paladix.cz/clanky/praktica-bx20.html

  Dále zkontrolujte kontakty objektivu – 3 pozlacené “tečky” na objímce bajonetu; při jejich zoxidování přestan fungovat clonový simulátor a tedy i celé měření (tj. i automatické nastavování časů). Kontaky stačí otřít lihem a pak se jich zbytečně nedotýkat.
  Jako tělo na “manuální focení” nemá BX20 smysl, jelikož bez baterií funguje jen jediný čas a sice cca 1/100s (symbol blesku na voliči časů).

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. BX 20

  Díky moc za odpovědi. Baterku jsem vyměnil a kontakty vyčistil – leč bezvýsledně. Automatika si trvá na svém. Vše je UNDER. :o(

  Odpovědět
  • BX20

   Pak tedy zbývá jediné – navštívit servis. Ovšem URČITĚ problém nenastal dlouhým nepoužíváním, spíše je nepoužívání následkem závady. Hodně zdaru, ať Vám Praktiku opraví – neměl by to být problém. Jakmile ale bude cena opravy přesahovat cca 1500 Kč, pak si raději pořiďte jiné tělo řady B / BX.

   Odpovědět

Napsat komentář