Hledáček Praktiky

Jirka

Rád bych se zeptal ohledně hledáčku mé Praktiky MTL 5B. Rád bych znal jeho parametry – pokrytí a zvětšení. U modelů řady B se uvádí pokrytí 95%, ale zvětšení ne. U řady L jsem nikde nenašel ani tento údaj. Rád bych měl srovnání s dnešními stroji. Osobně si myslím, že hodnota zvětšení bude dost slušná, protože obě řady mají velký hranol.

1 komentář u „Hledáček Praktiky“

 1. Odpověď redakce

  S pravděpodobností hraničící s jistotou tvrdím, že tyto hodnoty nebyly nikdy zveřejněny. O Praktikách mám opravdu hodně informací, ale na tento údaj jsem nikdy nenarazil.
  Pouze porovnáním “podle oka” soudím, že pokrytí hledáčku řady L bude o něco málo menší než u B – tipoval bych to tak na 90 – 92%.
  Podle velikosti hranolu těžko soudit, protože např. Olympus OM-2 je celkově dost malý přístroj, i hranol je menší než u Praktik, ale hledáček je nedostižný – světlý, velký obraz; je to otázka spíše okuláru. Nicméně dnešní “spotřební” filmové zrcadlovky (Canon EOS 300V, Nikon F75 apod.) mají obraz mnohem menší a pokrytí kolem 90%; je to umožněno ale hlavně tím, že přístroje mají AF (proto také nemají na matnici zaostřovací pomůcky – klínový dálkoměr atd.). Profi-přístroje (např. Nikon F5 nebo F6) mají pokrytí 100%, ale je to spíše výjimka.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář