Vývojnice Leitz

rovor

Dobrý den,
mám takový dost specifický dotaz a ješte ne k dnešní “digi” době. Byla mi darována vývojnice zn. Leitz a já si s ní nějak nevím rady… Např. o překlápění nemůže být řeč, ale je tady jakési “točítko”… a film se tam dává nějak až moc snadno, tak ani nevím, jestli je to dobře.
Zkuste mi prosím poradit. Díky moc

1 komentář u „Vývojnice Leitz“

 1. Odpověď redakce

  Vývojnice bude asi dost letitá, protože nepřeklápěcí tanky se už drahnou dobu nevyrábějí.

  “Točítko” je od toho, aby pohybovalo cívkou s filmem ve vyvolávacím roztoku – je vlastně vcelku jedno, jestli se roztok v tanku pohybuje pomocí překlápění nebo rotace; jen se rotační pohyb dost těžko počítá a navíc nemusí být tak účinný.

  Film se do cívky může dávat snadno (je to vlastně i dobře), jejím úkolem je “pouze” udržet film tak, aby se jeho závity neslepily – pak by k některým místům nemohl roztok a film by byl zničen.

  Pokud můžete, pořiďte si klasický překlápěcí tank, protože dnes jsou i všechny vyvolávací předpisy psány pro ně, bude asi dost těžké přepočítat překlápěcí pohyby pro rotaci tak, aby byl účinek stejný. Tento tank si vystavte (tím ovšem nemyslím, že by nemohl fungovat, jen s novějšími vývojnicemi se pracuje snáz).

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář