Meopta Meograde

geffrone

Dobry den,
zacinam s cernou komorou… Momentalne vlastnim Opemus 6 s kondenzorovou hlavou a chystam se zacit pracovat s multigradacnimi materialy. Chtel bych se tedy zeptat, k cemu slouzi multigradacni hlava (v mem pripade Meopta Meograde) – dokaze regulovat kontrast i na papirech s pevnou gradaci nebo a proste jen simuluje pouziti multigradacnich filtru? V druhem pripade pak vystava otazka, proc si ji vubec porizovat, kdyz je cenove srovnatelna s barevnou hlavou, ktera umi presne multigradacni filtry simulovat? Asi tady necemu nerozumim ;-)!
Predem diky za odpoved. S pozdravem
Jerzy Franek

1 komentář u „Meopta Meograde“

 1. Odpověď redakce

  Na papírech s pevnou gradací nelze kontrast regulovat osvětlením z principu, tedy ani multigradační hlavou.
  Multigradační hlava má v černobílé fotokomoře určitou výhodu. Při změně filtrace na barevné hlavě se mění světelný tok, takže při změně kontrastu je nutno ještě opravit expoziční čas nebo použít neutrální (šedý) filtr nebo ubrat doplňkovou filtraci pro opačný kontrast.
  Multigradační hlava už má tuto kompenzaci vestavěnu, takže při změně kontrastu už nemusíte nic dalšího upravovat (samozřejmě pokud si to nevyžádá motiv či chování papíru). Pracuje tedy stejným způsobem, jako filtry Ilford Multigrade.

  Více podrobností naleznete v sérii článků Řízení kontrastu a expozice papírů s proměnným kontrastem
  http://www.paladix.cz/clanky/rizeni-kontrastu-a-expozice-papiru-s-promennym-kontrastem.html

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář