Manualní ostření u DSLR

Pavel

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s manulaním ostřením u digitálních zrcadlovek?
Jestli tomu dobře rozumím, tak v případě použití manualního ostření, nemá DSLR možnost přesného zaostření, protože nepoužívá žadný dálkoměr nebo rastr? Jinými slovy, člověk se musí řídit citem?

3 komentáře u „Manualní ostření u DSLR“

 1. Odpověď redakce

  Je to úplně stejné jako u moderních klasických autofokusových zrcadlovek. Standardně používají jemnou matnici bez klínu a řídíte se čistě tím, jak v hledáčku vidíte obraz ostrý nebo neostrý. Se světelnějšími objektivy se proto manuálně ostří lépe, protože jednak je obraz v hledáčku jasnější, a jednak je menší hloubka ostrosti, takže lépe vidíte, kam je zaostřeno. Pro případy, kdy je přesnost zaostření kritická, lze dokoupit zvětšující nástavce na hledáček (například u Canonu “angle finder C”, který obraz v hledáčku zvětší až 2,5x).

  Odpovědět
 2. manuální ostření

  Nevím zda-li teď nepíšu hloupost, ale například u canonu eos1D se i při přepnutí objektivu do manuálního režimu a ostření ručně v okamžiku zaostření objektu rosvítí v hledáčku indikace zaostření. Po zkontrolování snímku je ostré to co má být- čili se domnívám, že minimálně některé DSLR toto umožňují poměrně bez problémů.
  (u manuálních objektivů typu M42 toto samozřejmě nefunguje a to měl možná tazatel na mysli):)

  Odpovědět
 3. Nikon

  nevim jestli vsechny Nikony, ale nektere z nich mely elektronicky dalkomer, ktery ukazoval zda je “spravne” zaostreno i s manulanimi objektivy. Byla to napr. filmova F70. Mam ten pocit ze tuto vlastnot ma i D200.

  Odpovědět

Napsat komentář