Ostrost obj. Pentax a vůbec..

Karel Peter

Dobrý den, po několika letech focení s Prakticou a obj.Pentacon koupil Pentax MZ-7 a obj. SMC FA 28-80 a SMC FA 28-70/4,0AL. Po nafocení několika filmů jsem však zklamaný. Přestože zejména druhý obj. by měl být velmi kvalitní(osobně jsem fotgrafie viděl), ostrost mých fot.byla neodpovídající. Jedná se o koupi z druhé ruky, přesto obj. jsou “jako nové” , bez jakéhokoliv poškození včetně zaostřování. Fotil jsem tak, aby fotky byly co nejostřejší(stativ, samospoušť, různé clony a časy, i různé fotolaby). Fotky10*15cm byly neostré(nic moc ostré…) na celé ploše, i po celé hloubce ostrosti-pouze u obj.28-80 byly dobře zaostřeny blížší objekty-ostřeno na ně. Zajímalo by mě, zda je třeba objektivy nechat nějak nastavit, nebo doladit v servisu? Jedná se o nepovedené kusy? (v tom případě by koupě objektivů byla pěkná loterie). Jsou bazary, kde vám objektiv napřed půjčí a vy se pak můžete rozhodnout ?
Děkuji za odpověď

3 komentáře u „Ostrost obj. Pentax a vůbec..“

 1. Odpověď redakce

  Přiznám se, že mi posuzování ostrosti na snímku 10×15 cm nějak nesedí.

  Nicméně asi nejrychlejší a stoprocentní způsob není negativ – fotolab – fotka 10×15 cm, ale diapozitiv – vyvolání – promítnutí. Pak vidíte ostrost na první pohled a není o čem diskutovat.

  Jinak se samozřejmě může stát, že je něco špatně a nemusí to být problém objektivu. AF zrcadlovka totiž ostří z těla, tím pádem, pokud se rozhodnete pro servis, je vhodnější dávat k posouzení kombinaci tělo + objektiv.

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Ostrost

  Sice pozdě, ale děkuji za odpověď 🙂
  Problém byl ve velikosti porovnávaného formátu (10×15 cm), po vyvolání na A4 je vše dokonalé-ovšem fotografováno s jiným tělem, s původním tělem mě několik málo fotografií na A4 zatím úplně nepřesvědčilo – ovšem to bylo foceno bez stativu. Takže uvidím jak to dopadne se stativem, jinak zkusím dát seřídit to původní (moje) tělo.

  Odpovědět

Napsat komentář