Cokin IR filtr a digi kompakt

Tomas Trefil

Dobrý den, vlastním digi kompakt Fuji F30 a vzhledem k dobré IR citlivosti bych rád vyzkoušel infra foto. Nemaje závit nalezl jsem ve fotoobchodě položku B400-MM Cokin Magnetický držák filtrů pro digitální kamery – jak jsem ověřil jinde, funguje to s tím fuji celkem uspokojivě. Avšak vzhledem k tomu že IR foto je citlivé na pronikání parazitního světla (zde v poradně je např. odpověď typu na IR Cokin zapomeňte) bych se rád dotázal zda je tento držák v kombinaci s položkou A007 Cokin Infračervený 89B vůbec použitelný. V popisu držáku se uvádí i cosi o kruhových filtrech – znamená to že obsahuje i závit a lze do něj našroubovat klasické skleněné kruhové filtry v objímce ? Tuto variantu bych preferoval – jaký průměr lze použít ? Bohužel informace Cokinu na jejich stránkách o tomto mlčí. Díky.

1 komentář u „Cokin IR filtr a digi kompakt“

 1. Odpověď redakce

  Parazitní viditelné světlo je skutečně problém, stejně jako u fotografie ve viditelném světle. Umocněn je ovšem tím, že v IR světle září scéna obvykle zhruba 100x méně, než ve světle viditelném.

  Kolem filtrů v držáku Cokin skutečně proniká světlo, ale u kompaktu s malou čelní čočkou to nebude mít jinak snadné – pokud zasunete filtr do drážky nejblíže objektivu, bude muset proniknout cca 3mm širokou šterbinou, putovat asi 20mm podél filtru a ostře zatočit, aby zasáhlo optiku. Jinudy se přes magnetický držák parazitní světlo nedostane. Úplně pak vyloučíte problémy tím, že do držáku nalepíte pásky sametu, nebo kolem držáku přetáhnete něco jako krabičku z černého tvrdého papíru, která může sloužit i jako sluneční clona. Způsobů, jak malé škvíry zakrýt, je mnoho. Držák, kterému bych se vyhnul, je Digi Shoe Holder – A300, tam může vzniknout mezera, kterou půjde zakrýt jen těžko.

  Zároveň ovšem mohu říci, že jsem první rok experimentování držel filtr před objektivem rukou, a jen výjimečně jsme měl problémy. Můj filtr byl ovšem jen o pár milimetrů větší, než objektiv, byl to obdélník cca 25×35 mm.

  Do držáku lze zasunout i filtry kruhové, jedná se ovšem o speciální bezzávitové placky od Cokinu. Ten tak dodává polarizační filtry, které je nutno otáčet nezávisle na držáku – názorně je to vidět na stránkách Cokinu.

  Odpovědět

Napsat komentář