AF-S DX Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5G ED

j.j.

Dobrý den,
mám tento setový objektiv a když jsem sledoval clonu, např. když sundám objektiv a páčkou odcloňuji, otvor není pravidelný – 2 lamely přesahuji, zhruba pri clonách 11-18. Jestli ho někdo máte, prosím napište, zda máte ten samý problém; nevím, jestli je to na reklamaci…
Díky za odpověď

1 komentář u „AF-S DX Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5G ED“

 1. Odpověď redakce

  Tento objektiv mám. Ale nejsem si jistý, zda Vámi popisovaná věc je opravdu “problém”. Clonu jsem takto zásadně nestudoval; ono ani není třeba, pokud jsou snímky v pořádku. Teoreticky by lamely přesahovat neměly, ale pokud to není vidět na snímku (divný bokeh, nepřirozené odrazy a lomy světla), pak bych to neřešil.
  Obecně vzato není nikdy žádný otvor tvořený lamelami clony přesně kulatý, vždy je to nějaký mnohoúhelník, někdy i sférický (tedy netvořený rovnými, ale zaoblenými stranami). Dražší objektivy jsou vybaveny vícelamelovou clonou (např. 9 lamel), aby se tvar co nejvíce blížil kruhu. Levnější objektivy mívají lamel méně, někdy třeba jenom 3 – na snímcích to ale vidět není (nebo jen málo).
  Pokud tedy máte normální snímky srovnatelné se snímky fotografovými jiným kusem stejného objektivu, nedělejte nic. Jistě ale můžete kontaktovat linku technické podpory Nikon, kde by Vám měli poradit.
  http://www.europe-nikon.com/footer/cs_CZ/footer/broad/contacts.html

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář