sirokouhly objektiv

modra7

Dobry den,
chci Vas poprosit o radu, protoze srovnani objektivu na internetu jsou obcas rozporuplna a srovnani nekterych o ktere stojim jsem ani nenasla. Premyslim o koupi sirokouhleho objektivu. Zatim pouzivam Nikon 50/1.8 a Tamron 90/2.8 na Nikonu D80. Chtela bych opet pevne ohnisko, a to 20 nebo mensi (NIKKOR AF 20/2,8D, SIGMA AF 20/1,8, SIGMA AF 14/2,8), nebo zoom, ktery by obsahoval ohnisko 17 nebo 20 (TOKINA AF 12–24/ 4,0, TOKINA AF 10-17/3, 5-4,5, TAMRON AF SP 17-35/2,8-4). Mozna jsem nejake opomenula, cena se muze pohybovat tak do 25 tisic. Jde mi hlavne o dobrou kresbu. Zoom by byl mozna praktictejsi, ale trochu mne odrazuje horsi svetelnost a zajimalo by mne jestli je rozdil v kresbe oproti pevnym ohniskum opravdu znatelny. Chci Vas poprosit o radu, protoze srovnani vsech objektivu, ktere prichazeji v uvahu jsem na internetu nenasla. Cena se muze pohybovat tak do 25 tisic. Dekuji za reakci!

modra7

1 komentář u „sirokouhly objektiv“

 1. Odpověď redakce

  Nejsem si moc jistý, co vám odpovědět. Nikon 50/1,8 je kvalitní objektiv (u padesátky není co zkazit 🙂 ); Tamron 90 mm/2,8 je jeden z nejlepších makro objektivů vůbec.

  Jenže pevných 20 nebo 14 mm jsou objektivy vývojově určené pro kinofilm, nikoliv pro digitální zrcadlovku. Navíc jsou složité a jejich optická část není nijak korigována pro digitální čip (odraz od zadní čočky, kolmost paprsků). Ještě k tomu z 20 mm je pak poměrně nezajímavých 30 mm. Opravdovou 20 pro digitální zrcadlovku zatím nenaleznete, Sigma 14 mm je také velmi specifický objektiv.

  Tamronu zoomovému bych nevěřil, mezi jednotlivými kusy jsou poměrně velké rozdíly, pokud si nemůžete vybrat, je to sázka do loterie.

  Tokinu 10-17 mm je rybí oko pro digitální zrcadlovky, 12-24 mm klasický širokoúhlý zoom pro digitální zrcadlovky. Tu druhou jsem měl párkrát půjčenou, má relativně velkou chromatickou vadu, na druhou stranu je ostrá a probustní. Snímky z ní mě přijdou zajímavé, což je samozřejmě jen můj subjektivní názor.

  Abych se vyjádřil jasně, z vaší otázky je evidentní, že sama moc nevíte, co chcete. My ale těžko můžeme odpovědět za vás.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář