makroobjektiv x mezikroužky

Anis

Dobrý den.
Mám:
Nikon D70s
55-200MM F4-5.6G AF-S DX NIKKOR
18-55mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX Zoom-Nikkor
HMC Filter Hoya CLOSE UP +4D

Ráda bych něco, co zlepší moji makrofotografii. Rozhoduji se mezi “KENKO Mezikroužky 12mm – 20mm – 36mm Nikon” a nebo rovnou mezi nějakým makroobjektivem. Mohl byste mi poradit, Jestli existuje nějaky objektiv zhruba do 12.000-15.000, který vyfotí lepší makro (=větší zvětšení, lepší kvalita), než tyto mezikroužky? Nebo popřípadě další variantu. Děkuji.

4 komentáře u „makroobjektiv x mezikroužky“

 1. Odpověď redakce

  No, váš finanční limit je docela vysoký, takže můžete sáhnou například po objektivu Tokina 100mm f/2,8. Pak se jedná o nekompromisní řešení k makru přímo určené.

  Mezikroužky fungují sice podobně, ale snižují jas obrazu a zvyšují případné vady objektivu (zvětšení je dosaženo využitím jenom části normálně zobrazovaného obrazu na čipu oddálením objektivu).

  JH

  Odpovědět
 2. Nikkor 105/2,8

  V uvedeném cenovém limitu bych bez váhání koupil bazarový Micro Nikkor AF 105/2,8.
  Mám ho k D70 – je výborný. S crop faktorem cca 150 mm střední teleobjektiv i na portréty jak vyšitý. Zrovna teď se nspř. v Paladix-bazaru tři nabízí.

  Odpovědět
 3. mezikroužky

  Z osobní zkušenosti bych doporučil makroobjektiv hned z několika důvodů – jednoduše měníte měřítko zobrazení, nesnižuje se světelnost soustavy, jsou vyráběny a opticky korigovány pro toto zobrazení (obvykle 1:1). V neposlední řadě tím také odbouráte neustálé výměny objektivů, což zdánlivě nepředstavuje problém, ale u digitálů ano – problém zvaný prach. Nasazený objektiv lze použít i pro “normální” fotografování, kdežto mezikroužky jsou velice uzce specializované. Jsou to v podstatě kovové trubky, které je nemožné udržet v bezprašném stavu.

  Odpovědět

Napsat komentář