Canon 35mm FL

Michal

Mohu se zeptat – dostanu na fotoaparát Canon EOS 350D tento objektiv: Canon 35mm FL?
Když ano, bude plně funkční?
Děkuji

1 komentář u „Canon 35mm FL“

 1. Odpověď redakce

  Asi myslíte tento objektiv:
  http://www.pbase.com/image/71008850

  Bajonet Canon FL byl uveden na trh v roce 1964 společně s fotoaparátem Canon FX. V roce 1971 byl tento FL bajonet nahrazen bajonetem FD, který se užíval až do 80. let. Údajně lze používat objektivy FL na bajonetu FD, ale se současným bajonetem EF už jsou dost velké problémy.
  V každém případě by byla třeba redukce FD/EF (Canon ji snad kdysi dodával, ale už není) a v ní je právě problém, protože vzdálenost od obrazové roviny je u FD jiná než u EF, tudíž by buď nebylo možno zaostřit na nekonečno, nebo by součástí redukce musela být čočka, která zpravidla dost fatálně zhoršuje kvalitu celé optické soustavy.
  Originální adaptér Canon byl pro výše uvedené důvody použitelný jen s dlouhými teleobjektivy FD a fungoval vlastně jako telekonvertor, jelikož poněkud (asi o 4 mm) vysunoval objektiv z těla přístroje. Pak také existují adaptéry Hama nebo B&H, ale jejich cena se pohybuje kolem 100USD a fungují podobně, takže také žádná sláva.
  Tudíž závěr je takový, že tento objektiv je pro současné EOSy (film i digitál) nepoužitelný. Podívejte se na nějaké jiné objektivy v bazarech (Sigma?), které nejsou moc drahé a přitom budou plně kompatibilní, tj. bude funkční AF i měření expozice.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář