FAD 5V

Zdeněk

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s tímto fotoaparátem. Jaké má kvality a k čemu lze přirovnat.
Hlavně by mě zajímala kvalita fotek.

2 komentáře u „FAD 5V“

 1. Odpověď redakce

  Přístroj se nejmenuje FAD, ale FED. Je to sovětský, resp. ukrajinský, dálkoměrný přístroj na kinoflim vyráběný v Charkově od roku 1977; výroba byla ukončena někdy v 90. letech, přesnější data konkrétně tohoto typu se zjistit asi ani nedají. Jisté ale je, že v roce 1997 byla ukončena veškerá produkce přístrojů této značky.
  Konstrukce původního FEDu vychází z dálkoměrné klasiky, tedy z německých přístrojů Leica.
  FED (sice jiný typ, ale konstrukční odlišnosti jsou víceméně minimální) jsem nějakou dobu používal. Konstrukce je colokovová, závit výměnných objektivů je M39 (totéž co Leica). Typ 5V vychází z typu 5, jen je ochuzen o expozimetr. Přesvědčit se o tom můžete zde:
  http://cameras.alfredklomp.com/fed5v/
  http://cameras.alfredklomp.com/fed5/

  Co se týče kvality fotografií, hodně to závisí na použitém objektivu. Základní objektiv Industar byl poměrně dobrý, jen je třeba dát si pozor na přímé protisvětlo, je náchylný k reflexům – ostatně jako víceméně všechny starší objektivy, jejichž antireflexní úprava nebyla nijak úžasná. Kvalita výstupů závisí také na tom, nakolik je fotograf schopen přesně zaostřit dálkoměrem (ten totiž zdaleka není po chuti všem, zejména ne těm, kteří jsou zvyklí na práci s hledáčkem jednookých zrcadlovek. Nicméně FED – jako většina “vážně míněných” přístrojů JE schopen tvořit kvalitní fotografie, víc než kde jinde to ale závisí na schopnostech jeho obsluhy.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. fed 5v

  tento fed jsem s uspechem pouzival, pristroj se ne moc dobre obsluhuje, casy jdou menit az pri natahle zaverce, kterazto dost slusne kope a taky hledacek je pro cloveka s brylemi naprd, ale to vsechny stare, nicmene se mi s nim ostrilo dobre, co se tyce objektivu…mel jsem tam industar 53mm/2,8, bylo to vyborne sklo co se tykalo ostrosti, rezalo uz od plne diry, je pravda, ze v protisvetle ztracelo hodne kontrast, ale to se da vyuzit, ale pokud nechces kupovat vic objektivu, doporucil bych spis hi-matica, canoneta nebo trebas revue 400 SE

  Odpovědět

Napsat komentář