Artefakty na negativu

Ondřej Zvěřina

Už po několikáté mám na negativu zvláštní šedé pruhy ve spodní části políček i mezi nimi. Bývá zasaženo cca 5-10 políček po sobě. Vyvolávám sám a myslím že postup je v pořádku. Foceno Nikonem F4.
Nevíte, kde hledat chybu?

fotka negativu:
http://activer.wz.cz/other/neg.jpg

3 komentáře u „Artefakty na negativu“

 1. Odpověď redakce

  Není-li pravidelně zasažen celý film, vypadá to spíše na závadu zpracování, protože přístroj takové nerovné “věci” sám o sobě těžko vytvoří; kdyby škrábal film, pak by to byly rovné čáry rovnoběžné s perforací (nikdy nelze přístrojem film poškrábat napříč).

  Podle Vaší fotografie negativu soudím, že by mohlo jít o škrábance při použití stíracích kleští (jednou jsem dost podobné artefakty viděl a bylo to tím) v kombinaci s příliš dlouhým praním (nebo je moc teplá voda) – emulze se rozmočí a nedokonale čisté kleště mohou toto způsobit.

  Třeba bude mít někdo další jiný nápad – prosím, aby jej případně vyjádřil v reakcích na tuto odpověď.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. diky

  Diky za odpoved. Stiraci kleste nepouzivam, po aplikaci smacedla nechavam film schnout samovolne (a samotne propirani 10min vadit snad nemuze). Zkoumal jsem negativ lupou a taky mam dojem ze to skrabance nejsou. Nemohlo by to byt svetlem ktere se dostane do vyvojnice behem volani (pri vyolacim case 14min alespon jednou mezi michanim kontroluju teplotu) ?

  Odpovědět
  • Díky

   Jestli je to tak, jak píšete, pak by bylo asi lepší nechat celý vyvolávací tank v lázni (např. v lavoru) s vodou a teplotu měříte a udržujete venku, tj. ve vodní lázni – rozdíly v tanku budou minimální. Zkoušel jsem a je to dobré, navíc se nemusíte obávat vniknutí světla do tanku, protože ho nemusíte vůbec otevírat.
   MS#

   Odpovědět

Napsat komentář