Objektivy Yashica

Jiří Kalabza

Dobrý den!
Koupil jsem za velice slušnou cenu kufr objektivů Yashica, ke kterým byla přidána starší Yashica FR1; prodejce mne rovnou upozornil, že přístroj má “sežrané” a rozpadlé molitany jak na zadním deklu, tak i na zrcátku.
Táži se tedy: opravovat, nebo koupit jiný přístroj, ovšem jaký, nebo lze-li sehnat redukce třeba i na 42 a jiné foto?
Co lze použít, případně jestli půjdou objektivy i na digitál zrcadlovku (teď na ni nemám)…
Děkuji, JK

4 komentáře u „Objektivy Yashica“

 1. Odpověď redakce

  Yashica má stejný bajonet jako Contax. Ale pokud je jedinou závadou těla zpuchřelý molitan na zadní stěně nebo u zrcátka, pak se oprava vyplatí, protože nebude určitě stát moc a dovede to udělat takřka jakýkoli servis, opravdu to není problém – sám jsem molitan na Praktikách několikrát měnil svépomocí a zcela bez problémů.
  Těla Yashica – pokud se v bazarech vyskytují – nestojí moc, právě kvůli svému poněkud úzkému použití (viděl jsem tělo Yashica za cca 1600 Kč), takže i tudy vede cesta, pokud máte objektivy (které jsou mimochodem velmi kvalitní). Ale nejprve bych opravdu zkusil tu opravu – není to funkční mechanická závada, náhradní díly nejsou třeba a vyrobit těsnící molitany žádná věda není.
  S redukcí bude asi trochu problém, protože bajonet Yashica/Contax nepatří mezi ty moc rozšířené, ještě větší problém bude s DSLR, protože tam byste se výrazně ochudil o funkce těla, které by s redukcí (pokud existuje) nefungovaly: určitě AF, v některých případech i měření a koněčně o komfortu ovládání se zde nedá mluvit, protože byste musel také ručně na objektivu nastavovat clonu…

  Milan Sýkora

  Odpovědět
  • Objektivy Yashica a vymena molitanu

   Děkuji za INFO, opravu jsem svěřil “foťákovi” kousek ode mne je firma foto Šabecký, koukl, řekl, že v současnosti používá “TEXTIL” a na starší Praktice mi předvedl jak to vypadá = sepsal jsem zakázku, bratru za 700,- Kč .
   Věřím, že mi to za to stojí, jelikož výbavička k foťáku je skvělá, že bych se pochlubil… ?! 😉

   Odpovědět
   • objektivy yashica a použití na DSLR

    Vzhledem k tomu, že mi kolega z práce prodal svůj 1,5 roku starý PENTAX K100D, uvažuji znovu o možnosti použití objektivů Yashica, jenže chce to redukci a nějak nejsem schopen tuto nalézt /pokud existuje/, jinak manuální práce a ochuzení o AF mi opravdu nevadí, vzhledem k možnostem oněch objektivů.. Takže nemáte někdo nějaký odkaz?!?

    Odpovědět

Napsat komentář