Blesky

Luki

Přeji dobrý den, může mi někdo vysvětlit co znamená u blesku měření iTTL, ETTL, TTL, a je ještě něco navíc?
Děkuji
Luki

1 komentář u „Blesky“

 1. Odpověď redakce

  TTL měření znamená “Through The Lens”, tedy měření skrz objektiv – toto dává přesnější výsledky. Ovšem ne každý přístroj, který má měření expozice TTL, je vybaven i TTL měřením blesku – přestože je označení stejné (neboť je to skutečně konstrukčně stejný systém), některé přístroje mají sice TTL měření expozice, ale s bleskem neměří. Lze využít sice měření samotného blesku, je-li jím vybaven, ale blesk bez TTL prostě nekomunikuje s přístrojem v zájmu správné expozice, stará se takříkajíc “sám o sebe”. Hlavním kontaktem bleskové botky je odpálen, ale to je tak všechno, o čem s přístrojem “mluví”. Naproti tomu systémové TTL-blesky si s fotoaparátem vyměňují řadu informací, např. ohniskovou vzdálenost objektivu (podle toho také často samy zoomují), synchronizační čas (ne jeden jako u blesků bez měření), podle nastavené citlivosti filmu nebo čipu nastaví sílu záblesku, často IR-paprskem pomáhají AF systému přístroje (a také si samy “vezmou” informaci o vzdálenosti fotografovaného objektu) aj.

  “iTTL” je nový synchronizační protokol Nikonu, který se objevil poprvé u D70 a nahradil dosavadní D-TTL (Nikon D100, D1, F5).

  “E-TTL” je poslední varianta synchro-protokolu Canonu.

  Všechny výše uvedené varianty jsou víceméně obměnami téhož, jen jsou upraveny pro daný výrobní systém a značku (jiné uspořádání kontaktů, jiné napětí na kontaktech, více či méně funkcí, větší či menší přesnost aj.). Proto zásadně nelze používat např. blesk Canon na Nikonu apod., každá značka má jiný synchronizační protokol a také jiné mechanické uspořádání bleskové botky (např. SLR Minolta / Sony má zcela jinou bleskovou patici a jiné blesky ani nelze nasadit).

  Milan Sýkora

  P.S. Více o systémových blescích se také můžete dočíst v našem seriálu: http://www.paladix.cz/serial/10029.html

  Odpovědět

Napsat komentář