Problém s velikostí fotek

Jana Kroulíková

Dobrý den, prosím Vás, kde je chyba? Mám Panasonic LUMIX DMC-FZ7. Když fotím na jiný režim než je “srdíčko” (automatické nastavení), vytvoří se mi fotka velká přes 10 MB! Po převedení do počítače je tam ten samý obrázek dvakrát – pod stejným číslem, ale každý z nich má jinou velikost a formát (jpeg nemá ani 1MB, a druhý formát – něco jako “microsoft evidence” má 11,4MB) Prostudovali jsme návod a nic o tom nenašli.

Prosím poraďte!

Děkuji moc

1 komentář u „Problém s velikostí fotek“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  řekl bych, že odpověď najdete v návodu na straně 81. Cituji: “Při nastavení kvality [TIFF] je současně vytvořen i JPEG snímek ve standardní kvalitě.”

  To znamená, že máte nastavenou nejvyšší možnou kvalitu uložení snímku, který Váš fotoaparát podporuje (TIFF). Protože je ale takový způsob ukládání velmi náročný na místo (na disku i na kartě, píšete 11,4 MB, což zhruba odpovídá), tak se automaticky vytváří ještě standardní JPEG obrázek (což jsou vlastně pro Vás “normální” fotky), aby se s tím dalo rychle a rozumně manipulovat (např. pro prohlížení fotek je TIFF naprosto nevhodný, je zbytečně veliký).

  Uvedené nastavení je vhodné pouze pro ty, kteří chtějí svoje fotografie dál zpracovávat. Podle dotazu bych ale řekl, že Vy si vystačíte s běžnými snímky, takže bych doporučoval změnit nastavení kvality na “Fine” – viz návod strana 80-81.

  S pozdravem

  Pavel Pola

  Odpovědět

Napsat komentář