Rozdíl mezi makroobjektivy Tamron a Sigma

Martin Hozák

Dobrý den,
přecházím z Canon Powershot S2 IS na DSLR buď Nikon D80 nebo D40x (záleží na financích). Rád bych se věnoval focení makra a mám dilema. Vybral jsem makroobjektivy Tamron SP AF 90/2,8 Di nebo Sigma AF 150mm f/2.8 APO EX HSM macro DG D.
Pro Sigmu hovoří větší odstup od objektu, HSM motor a lepší kvalita zpracování což je, ale vykoupeno o cca 7000,- vyšší cenou. Podle testů jsou oba obrazově perfektní.
Vyplatí se investovat do Sigmy (a v případě nedostatku financí ušetřit na těle fotoaparátu) nebo raději D80 s Tamronem.
A bude Sigma fungovat na D40x (měla by, má svůj HSM motor)?

Děkuji a přeji příjemný den

1 komentář u „Rozdíl mezi makroobjektivy Tamron a Sigma“

  1. Odpověď redakce

    Pokud se hodlátě vážněji věnovat focení makra, je pro vás vhodnější D80. D40x totiž postrádá některé funkce, které jsou při focení makra užitečné, jako možnost předsklopení zrcátka, možnost připojit externí blesk jinak než přes sáňky a synchronizaci blesku pro velmi krátké časy, která bývá užitečná při prosvětlování stínů bleskem. Oceníte i jeho lepší hledáček – má větší zvětšení a měl by být díky tomu, že se jedná o klasický hranol a ne o zrcadla, i jasnější (přiznávám, že osobně jsem to ale nikdy nesrovnávala).

    Co se objektivu týká, osobní zkušenost s těmito dvěma konkrétními modely nemám, ale na základě jejich specifikací a mých zkušeností s focením makra obecně bych řekla, že pokud se nechcete speciálně věnovat třeba honění motýlů, tak větší ohnisková vzdálenost Sigmy a HSM zas až tak strašně důležité nejsou. Makro je většinou potřeba fotit ze stativu, s manuálním ostřením, takže HSM Sigmy spíš oceníte, máte-li v plánu tento objektiv používat i jako univerzální teleobjektiv, nejen pro focení makra. Co se pracovní vzdálenosti týká, tak ta je poměrně rozumná už i u 90mm objektivu. Nezapomeňte, že D80 má prodlužovací faktor 1,5x, což znamená že i pracovní vzdálenost je 1,5x větší než s kinofilmovou zrcadlovkou.

    Odpovědět

Napsat komentář