objektivy Canon EF a EF-S

Jakub Krečmer

Chci si pořídit Canon 400D. Udělám velkou chybu, když si k němu nepořídím objektiv přímo pro digitální zrcadlovku? Je to moc velký rozdíl v kvalitě snímku? V čem všem se to líší a jaké mají nevýhody objektivy pro zrcadlovky použité na digi. zrcadlovce? Dále by mě ještě zajímalo jestli Tamron, Sigma a Tokina mají také objektivy určené speciálně pro digi. zrcadlovky.

Děkuju
J.Krečmer

1 komentář u „objektivy Canon EF a EF-S“

 1. Odpověď redakce

  Žádná fatální chyba to není a v kvalitě snímků žádný praktický rozdíl není (pokud samozřejmě mluvíme o kvalitních objektivech).
  Rozdíl je hlavně v tom, že objektivy určené výhradně pro digitální zrcadlovky s menším čipem (všechny vyjma EOS 1D, EOS 5D a Kodak DSLR) tvoří menší obrazový kruh, tudíž by při použití na plném formátu kinofilmu byly černé rohy; jinak technicky vzato tyto objektivy použít na kinofilmu lze (lze je připojit a komunikují), ale vzhledem k malému obrazu je to pochopitelně nesmysl.
  Objektivy pro DSLR mívají optimalizované čočky proti odrazu světla od lesklého povrchu čipu (resp. low-pass filtru, které je před ním) – jednak mají i zadní povrch pokrytý antireflexní vrstvou, jednak je optická kontrukce upravena tak, aby paprsky dopadaly na čip co nejkolměji (ovšem toto je spíš marketingové heslo, protože technicky to není možné).
  Úskalím použití klasických objektivů na DSLR je to, že se musí přepočítávat ohnisková vzdálenost (násobit tzv. “crop-faktorem”, který je u Canonu 1.6×, u Nikonu, Pentaxu a Sony 1.5× atd.) – tudíž základní kinofilmový zoom (dejme tomu 28-105) přijde tímto přepočtem o širokoúhlá ohniska (bude z něj 45-168, resp. 42-158 mm). Při použití základního kinofilmového zoomu tedy je třeba mít ještě objektiv, který i po přepočtu bude širokoúhlý (např. 17-35 apod.).
  Tamron značí své objektivy jen pro DSLR “Di-II”, Sigma “DC” (“DG” jsou klasické objektivy s výše uvedenou úpravou pro DSLR, ale lze je použít i na film), Nikon a Tokina “DX”, Canon “EF-S” a Sony (dříve Konica Minolta) “DT”.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář