Canon 30D nebo Nikon D80

Martin Crk

Dobrý den,
nevím, zda se mám rozhodnout pro Canon 30D nebo Nikon D80 co se týká zpracování těla, ostrosti snímků a výbavy fotoaparátu. Dočetl sem se, že u Nikonu je větší snímač a z hlediska kvality snímků prý čim větší tím lepší. Další rozdíl v Mpx. Je pravda, že při 8 Mpx jsou snímky mnohem lepši než u 10Mpx zrcadlovek jelikož pracují na nižší citlivosti. 30D je prý o třídu kvalitnější srovnatelná s Nikonem D200. Hledám kvalitní zrcadlovku s dobrým objektivem pro focení portrétů a přírody. Prosím, mohl byste mi touto cestou poradit v rozhodování.
Předem děkuji,
s pozdravem Martin Crk

1 komentář u „Canon 30D nebo Nikon D80“

 1. Odpověď redakce

  V tom, které tělo vybrat, Vám neporadí nikdo – obecně vzato za stejné peníze dostanete zhruba stejně kvalitní věci…

  Otázka ostrosti snímků je otázkou hlavně objektivu; dokonce lze zcela průměrným tělem pořizovat vynikající fotografie, pokud je nasazen špičkový objektiv; naopak (tedy špičkové tělo + špatný objektiv) je to podstatně horší. Takže kvalita fotografií je převážně podmíněna použitím toho kterého objektivu.

  Snímač Nikon je sice o malinko větší než Canon, ale liší se velikostí opravdu minimálně, což je poznat i z toho, že crop-faktor je u Nikonu 1.5×, zatímco u Canonu 1.6× – tedy žádný propastný rozdíl, navíc z těchto hledisek zcela zanedbatelný.

  “Je pravda, že při 8 Mpx jsou snímky mnohem lepši než u 10Mpx zrcadlovek jelikož pracují na nižší citlivosti…” – to je dost podivné tvrzení; sice je pravda, že čím více pixelů je na stejné ploše, tím musejí být menší a jsou více náchylné k šumu, ale to platí spíše u miniaturních snímačů kompaktů a EVF (jsou řádově 5× menší než v DSLR); tady to tak není a hlavně – vůbec nejde o citlivost takto obecně. Všeobecně vzato jsou snímače DSLR mnohem méně zatíženy šumem.

  “Kvalitní zrcadlovka” znamená pro každého něco jiného. Musíte brát do úvahy také příslušenství, objektivy, případnou kompatibilitu s tím, co už doma máte, atd. – ale jak už jsem říkal na začátku: při nákupu značkového zboží a při vědomí, že nic dokonalého neexistuje, nemůžete udělat chybu.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář