Problém s vyvoláním fotek

Tereza

Dobrý den, vyvolávání fotek bohužel nerozumím a proto bych se chtěla zeptat, zda souvisí rozlišení fotografování ( např. 2:3) s následným vyvoláním fotografie. Chtěla jsem vyvolat foto 10×15, ale bylo mi oznámeno, že to nejde, pokud nemám vyfocenu fotku v rozlišení 2:3. Je to pravda? A na co dál bych si měla dát pozor?

1 komentář u „Problém s vyvoláním fotek“

 1. Odpověď redakce

  Pokud se to vezme matematicky, je to tak. Jde o to, ze když poměr stran vstupu, tedy snímacího čipu nebo filmového políčka, není stejný jako poměr stran výstupu, tedy fotopapíru nebo monitoru, dojde buď ke ztrátě části obrazu, nebo naopak nebude plně využitá plocha fotopapíru.

  Když si vezmeme jako příklad zmíněnou fotografii 10 x 15 cm a fotoaparát například Canon IXUS 132 s maximálním rozlišením 3456 x 4608 pixelů, tak poměr stran fotografie je 2:3 a poměr stran fotoaparátu je 3:4. Pak budou dvě možnosti:

  1) Mít obraz na celé ploše fotopapíru 10×15, pak ale bude nutné obětovat kus zdrojové fotografie, konkrétně se ze vstupních dat část ořízne a využije se 3072 x 4608 pixelů.

  2) Využít veškerá zdrojová data, fotografii pak bude veliká cca. 10 x 13,3 cm a po krajích delší strany bude bílý rámeček.

  V praxi, pokud to neupřesníte, většina minilabů automaticky udělá variantu 1), na fotografii to pak většinou dopadne uříznutím části hlavy nebo nohou. Pokud se tomu chcete vyvarovat, je nutné si fotografii v počítači připravit s ohledem na výstupní velikost a formát. Případně se zeptat obsluhy, jestli pro nejčastější poměry stran (2:3, 3:4, …) podporují i takzvaný plný formát fotografií.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář