Crop faktor u starých objektivů

Jansis

Rád bych příležitostně použil staré manuální objektivy pro Pentacon six (6x6cm) na FF těle Nikon (24x36mm), redukci mám. Jaký je crop faktor u totoho spojení se všemi výhodami a nevýhodami cropu, výpočtem pro čtverec mi vychází cca 4x, pro stejný formát 3:2 cca 2,8x, děkuji za upřesnění JP.

1 komentář u „Crop faktor u starých objektivů“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  ohnisková vzdálenost objektivu je nezávislá na formátu a velikosti snímače, takže například 50 mm objektiv pro Sixe se bude na fullframe těle chovat z hlediska úhlu záběru a hloubky ostrosti přesně stejně, jako 50 mm objektiv určený přímo pro danou zrcadlovku. Nicméně nasazený na Sixu bude mít tento stejný 50mm objektiv kvůli většímu políčku úhel záběru odpovídající přibližně 28 mm ohnisku na fullframe nebo 35 mm filmu. Dá se tedy říct, že crop faktor fullframe z formátu 6×6 je přibližně 1,8. Jiný výpočet (se srovnatelnými výsledky), který se používá, je

  ohnisková vzdálenost / 2 + 10 %

  (tedy např. pro 50 mm objektiv: 50 / 2 = 25 + 10% = 27,5 – úhel záběru 50 mm objektivu nasazeném na Sixu tedy bude odpovídat 27,5 mm objektivu na fullframe)

  Pokud byste dělal i na fullframe čtvercový výřez, můžeme si snímač představit jako by měl rozměr 24×24 mm, a pak by odpovídající úhel záběru mělo poskytovat zhruba 2,3× kratší ohnisko (50 mm objektiv na Sixu by odpovídal zhruba 22 mm objektivu na fullframe po ořezu na čtverec).

  Tento „obrácený“ crop faktor většinu fotografů zajímá obvykle spíš tehdy, když chceme zjistit, jaké ohnisko na Sixu je ekvivalentní tomu, které známe z fullframe zrcadlovky, protože chování ohnisek na FF má většina z nás zažité, ale uplatnit se samozřejmě mohou, pokud jste kovaný uživatel středoformátu a přecházíte na menší formát v DSLR.

  Pokud jde o výhody a nevýhody, bohužel nemohu posloužit vlastní zkušeností, ale obecně se uvádí, že středoformátové objektivy neposkytují na menších snímačích často kdovíjak úžasné výsledky, protože jejich kvalita je optimalizovaná na větší formát a jeho možnosti (tedy de facto nutnost menšího zvětšení na stejnou velikost výsledného printu). Crop samozřejmě využije střed objektivu, kde bývá kresba většinou nejlepší, ale i tak by asi bylo dobré najít si informace přímo o objektivech, které Vás zajímají, nebo si je vyzkoušet, budete-li mít tu možnost.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář