Který teleobjektiv zvolit?

Vlastimil Hegenbart

Dobrý den,vybírám z objektivu do 20 tisíc a beru objektivy i z bazaru. Mám takové dva favority oba jsou se stabilizaci a s ohniskovou vzdáleností 70-200, první by byl od canonu se světelností f4 a druhý tamron se světelností f2.8. Objektiv by měl sloužit jako “univerzální” objektiv, fotil bych krajinu, zvěř co bych potkal na cestách a možná trochu sportu ale to ještě nevím… 🙂 používám canon 700D tudíž crop 1,6
Pokud máte jiný nápad na teleobjektiv, budu rád když se s ním se mnou podělíte, děkuji předem za všechny konstruktivní odpovědi… Přeji hezký večer

1 komentář u „Který teleobjektiv zvolit?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  objektivy této kategorie patří k nejlepším, takže volba je to nepochybně dobrá. V případě Tamronu je třeba dávat pozor na to, o kterou verzi objektivu se jedná – starší (a levnější) verze s označením AF SP Di LD IF Macro nemá stabilizaci, ani rychlé a tiché ultrazvukové ostření. Pro tyto funkce (které chcete a já je rovněž doporučuji), je třeba se porozhlédnout po objektivu s označením VC USD. Ten patří ke špičce v kategorii, ale nejsem si jist, že bude k mání do 20 000 Kč (byť z druhé ruky). V této kvalitě se nejspíš žádný další utajený klenot nenabízí, i když docela dobrým kompromisem mohou být objektivy Sigma 70-200 mm s označením HSM – verze bez stabilizace, ovšem s rychlým ostřením, se dají sehnat z druhé ruky za velmi příznivou cenu a při výběru dobrého kusu jde o kvalitní sklo. Samozřejmě ani verze se stabilizací (s označením HSM OS) není špatnou volbou, ale opět se pohybuje cenově výš.

  U Canonu 70-200 mm se světelností 4 opět není co řešit, jde o povedené sklo, jehož předností je příznivá hmotnost 760 gramů – na cesty ideální. Pokud vystačíte se světelností 4 a neplánujete používat dvojnásobný telekonvertor, je to velmi dobrá volba. Jen opět pozor na existenci varianty bez stabilizace (IS), která je levnější.

  Ještě zmíním, že ve srovnatelné cenové hladině s novým objektivem Tamron 70-200 mm 2,8 USM VC je také Canon EF 70-300mm f/4,0-5,6 L IS USM – za cenu nižší světelnosti nabízí větší rozsah ohniskových vzdáleností a lidé si ho hodně chválí. Na druhou stranu, stejně jako u zmíněného Tamronu bude asi těžko k mání ve Vašem cenovém limitu.

  Moje osobní pořadí při výběru objektivu se stabilizací by asi bylo:

  Tamron 70-200 f/2,8 VC USD
  Canon 70-200 f/4 L IS USM
  Sigma 70-200 f/2,8 OS HSM
  Canon EF 70-300 f/4,0-5,6 L IS USM

  Pokud bych hodně stál o světelnost 2,8, pak by samozřejmě Sigma šla v pořadí před Canon a naopak kdyby hlavním kritériem byla hmotnost, zvítězil by Canon 70-200 f/4 nebo 70-300 f/4,0-5,6. S žádným z těchto objektivů nicméně neuděláte chybu a záleží tedy spíše na drobných detailech a osobních preferencích.

  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář