upgrade vášnivého amatéra

Tomáš

Dobrý den,

Již několik let velmi často a velmi rád fotím. Vlastním stroj D5200 s 18-105 a 70-300 – ještě plánuji dokoupit 50mm F1.8 G AF-S a externí blesk samozřejmě vše NIKON. Zjistil jsem ale, že mě nějak přestává stačit tělo. Hlavně mí chybí HSS vysokorychl. synchro, rychlejší AF a exponování a také absence OLPF AA filtru. Ať koukám jak koukám tak nevidím jinou cestu (nejlevnější) a to pořízení těla D7100. Chci se zeptat jestli toto tělo pro mě bude výhodou za rozumné peníze na to co potřebuji a nebo ožele absenci OLPF AA filtru a pořídit bazarovou D7000, která má HSS což potřebuji vůbec. Ještě jedna otázka do pranice, pomůžu si celkově opticky i rychlostně při přechodu z D5200 na D7000?? D7100 je jasná, ale cena je přece jenom celkem vysoko.

Díky za odpověď Tom

1 komentář u „upgrade vášnivého amatéra“

 1. Odpověď redakce

  Pokud máte pocit, že vám D5200 již nestačí, pak ji vyměňte za D7100, i kdybyste měl ještě chvíli spořit do prasátka. D7000 je sice a třídu výš a tedy vybavenější (právě ono HSS, ale například i podpora starých manuálních Nikkorů), ale je o dva roky starší. D5200 tak zdědila autofokus právě z D7000, zatímco některé funkce z tvorby obrazu má stejné s D7100. Nemyslím, že byste byl zcela spokojen. Snad jen kdybyste dokázal D5200 vyměnit za D7000 se zanedbatelným doplatkem, abyste mohl stejně nakonec zamířit k vyššímu modelu.

  Nicméně bych vám doporučil se opravdu zamyslet, v čem vám D5200 přestává stačit. Nepíšete, co s jak fotografujete, takže ván tu dám pár námětů k zamyšlení. Ne abych vám přechod rozmlouval, ale abyste měl předem jasno, co můžete očekávat

  Za prvé antialising – skutečně vám překáží, nebo jste si to jen přečetl? Rozdíl je ve skutečnosti velmi malý a navíc nemáte objektiv, se kterým byste rozdíl poznal. Na dpreview je dokonce test dělaný jako přímo pro vás: https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d7100/18.
  Tuto oblast můžete klidně hodit za hlavu.

  Rychlejší AF – ano, to je závažný důvod. Ale pozor, tělo dělá jen půlku, rychlému ostření ovlivňuje i objektiv.

  Rychlejší exponování – dobrá, ale opravdu fotíte tak rychlé věci, že vám 1/4000 nestačí? Pokud vám to nestačí, protože chcete mít plně otevřenou clonu, tak to se dá řešit šedým filtrem.

  HSS – fotíte rychle se pohybující objekty za plného světla? Pak ano. Pokud se jedná o objekty, na které by stačila 1/250, potom opět můžete použít šedý filtr spolu s výkonným bleskem. Ten si stejně hodláte pořídit. Pro HSS nemá význam jiná třída než ta nejvyšší. HSS znamená expozici do záblesku místo obvyklého záblesku do expozice. Využije se tak jen část výkonu blesku, takže na 1/8000 už odpovídá spíše vestavěnému blesku.

  A ještě nakonec – proč plánujete koupit 1,8/50? Fotíte portréty? Nebo jste se dozvěděl, že potřebujete světelný záklaďák? Ten je ovšem ve vašem případě 1,8/35 (naštěstí povedenější a levnější). I tak – zkusil jste si nastavit zoom na tuto hodnotu a tak fotit, abyste se ujistil, že tohle je opravdu to, co potřebujete? Já už mám ten objektiv jen v zásuvce, zjistil jsem, ze potřebuji širší úhel záběru.

  Odpovědět

Napsat komentář