motiv

související články
související linky


hledej v článcích

602 PhotoSuite

Na semináři "Fórum digitální fotografie" jsem mimo jiné obdržel CD s testovací verzí balíčku pro správu fotografií od firmy Software602. V následujícím článku se pokusím charakterizovat jeho silné a slabé stránky.

Úvodní charakteristika

602 PhotoSuite se skládá ze dvou modulů - 602Album a 602Photo. Modul Album slouží k prohlížení a do jisté míry i katalogizaci fotografií. Dále se stará o některé dávkové úpravy, exporty do HTML a hromadné tisky. Modul Photo je pak určen pro úpravy fotografií - barevné korekce, doostření, efekty, atd.

Pro pochopení některých řešení a předesílám, že hlavně pro celkové hodnocení, si je nutné uvědomit, že firma Software602 má v nabídce i poměrně kvalitní kancelářský balík 602PC Suite (editor, tabulkový procesor a drobné doplňky). PhotoSuite se sice prodává i samostatně, je ale navržena ve stylu zbytku balíku a nepochybuji, že autoři počítají s tím, že se bude používat často jako doplněk ostatních aplikací.

Instalace

Program jsem testoval na notebooku ThinkPad T30 s CPU Pentium IV 2 GHz a 1024 MB RAM. Operační systém je Windows XP Professional s aplikovanými nejaktuálnějšími opravami.

Instalace proběhla bez problémů a celkem rychle. Příliš mě ovšem nenadchlo zjištění, že při legálním pořízení je po instalaci nutná aktivace pro konkrétní počítač, při jeho změně je pak nutno registraci provést znovu. Vzhledem k použití testovací verze jsem aktivaci netestoval a nezbývá než doufat, že ji má Software602 provedenou korektně.

602Album

602PhotoAlbum základní prostředí
Základní prostředí 602Album
Začněme od prvního modulu, kterým je Album. Po jeho spuštění vás jako první upoutá levá část obrazovky s "pořadači". Jde o to, že u své Suite firma Software602 vymyslela graficky originální ztvárnění adresářové struktury ve formě obrázků kancelářských šanonů a krabic na dokumenty. Sám za sebe mohu jen konstatovat, že mi toto pojetí připadá nesmyslné a možná bych až řekl přežité. Jenže je nutno doznat, že jsem od laických uživatelů kancelářské 602Suite slyšel i kladné reakce a jelikož je 602Album vlastně její součástí, tak je pochopitelné, že bylo toto uspořádání použito i zde. Koneckonců proč ne, žít se s tím dá. V pojetí klasického bloku (tentokrát kroužkového) je i pravá část plochy, ve které jsou vidět náhledy obrázků. Po dvojím kliknutí na náhled se otevře obrázek přes celý "list bloku". Papírový styl došel až tak daleko, že je blokem možné listovat pomocí symbolů ohrnutých růžků. V případě této části plochy se mi design docela líbí a když už byly použity dříve zmíněné pořadače, tak má i svou logiku...

Za asi největší malér považuji omezené možnosti pro katalogizaci a vyhledávání snímků. No omezené - v podstatě skoro žádné... Fotografie lze třídit do pořadačů. Lze přiřadit poznámky, to vše chodí. Jenže na nějaké pokročilé hledání ve více typech médií nebo na klíčová slova můžete zapomenout. Poměrně omezené jsou i možnosti práce s EXIF. Srovnáte-li možnosti 602Album s nedávno testovaným Zoner Media Explorerem, tak zjistíte, že ZME6 je opravdu někde úplně jinde.

Tisky
Možnosti tisku
Poměrně zdařilé jsou funkce pro tisk. Nejde sice o žádný zázrak, ale všechny běžné typy tisku fotografií či indexů k dispozici jsou.

Zdařilá je i funkce prohlížení fotografií v podobě "slideshow". Nastavíte čas, typ přechodového efektu (těch je mimochodem k dispozici docela dost) a to je vlastně vše. Ale co potřebujete více? Podle mě nic... Ale kupodivu se jedna věc navíc najde. 602Album má zajímavou možnost podpory zvuku nikoli pouze v podobě hlasové poznámky, ale i v podobě textu pro integraci se Speech syntezátorem Windows. To je poměrně málo známá funkce Windows, která odříká zaslaný text. Kvalita hlasu není nějak skvělá, ale někdy se to hodit může. Nápad je to určitě dobrý.

Bohužel nadšení pro 602Album zas poněkud ochladlo při testech vytvoření HTML prezentace. Funguje to spolehlivě, o to nejde. Jenže wizard se vůbec nestará o velikost souborů a prostě je uloží tak jak jsou. Takže jestliže jsem při mých testech použil fotky získané jako 2700dpi sken z negativu, je asi jasné, že výsledek je nepoužitelný. Navíc 602Album ani nemá žádnou jednoduchou funkci pro dávkovou změnu velikosti. Žádné nadšení... Aby to bylo ještě horší, tak je v menu i volba "odeslat HTML poštou". Ano, tušíte správně - 602Album si otevře Outlook a jako přílohu mailu dá klidně 36 souborů po 5ti MB. Až to někdo z neznalých uživatelů zkusí, tak mu jistě příjemce pěkně poděkuje.

Fotostar integrace
Příprava pro FotoStar
Co dále? K dispozici je modul pro zadávání zakázek FotoStar, který vypadá použitelně.

Velmi slušné jsou i možnosti pro nahrání fotografií na web. Ovšem v jejich světle už vůbec nechápu logiku výše kritizované funkce HTML exportu - pokud totiž fotografie chcete publikovat na web, tak vám bude automatická změna velikosti nabídnuta. A navíc se na web neodesílají pouze obrázky, ale generuje se kompletní HTML a v tomto případě s docela slušnými možnostmi. Ne, nerozumím - jeden program má principiálně shodnou funkci na dvou místech a na každém z těchto míst je pojata úplně jinak. Že by špatná komunikace v tvůrčím týmu? Přitom možnosti pro HTML v modulu "Odeslání na web" mi připadají spíše nadstandardní a docela zdařilé. Kdyby se například poštou odesílala prezentace vzniklá zde, tak by nebyla nutná žádná kritika, jenže to bohužel nejde. Škoda...

602Photo

602Photo zakladni prostředí
602Photo - základní prostředí
Modul pro úpravy fotografií 602Photo je na rozdíl od svérázného prostředí alba pojat zcela klasicky. Klasické jsou i funkce - úpravy barev, kontrastu či třeba doostření. Poměrně dost dotažená je funkce pro retuš "červených očí".

Fotografii lze oříznout i přepočítat na jinou velikost. Chybí mi ale možnost ořezu se zachováním poměru stran a algoritmy pro změnu velikosti se možnostem u ZME6 ani neblíží.

Kromě klasických funkcí je k dispozici i několik efektů - rybí oko, reliéf, mozaika, rozptyl či kresba. Je dost sporné, mají-li v tomto pojetí smysl, nicméně fungují a třeba někoho potěší.

Poměrně zajímavá je funkce jménem "ladění obrazu". To je jakýsi souhrn více filtrů do jediného okna s náhledy, uživatel si výsledek volí kliknutím na patřičný náhled (lépe pochopíte z obrázku).

Ladění obrázku
Ladění obrázku
Až dosud bych hodnotil spíše kladně - 602Photo je sice program jednoduchý, který toho až tak moc neumí, ale zas na druhé straně se jistě najde hodně uživatelů, kteří ocení jeho snadnou obsluhu. Bohužel ale musím konstatovat, že program byl na mém počítači až k nepoužitelnosti padavý a každou chvíli jsem skončil s populární zprávou Windows "602PHOTO.EXE encoutered a problem...". Je samozřejmě možné, že je chyba na straně mého PC, ale jak ZME6, tak koneckonců i 602Album na stejném systému pracují perfektně. Proto musím končit trochu rozpačitě...

Celkové hodnocení

Pominu skutečnost, že na mém PC byl modul 602Photo prakticky nepoužitelný, může jít o náhodu a pokud ne, tak se dá očekávat, že se časem objeví nějaká oprava.

Pokud budu hodnotit PhotoSuite jako komponentu kancelářského balíku 602Suite, tak nemám námitky. Funkcí je poměrně dost a jako doplněk je to dobré.

Hodnocení vhodnosti samostatného nákupu je ale složité. Srovnám-li 602PhotoSuite s nedávno recenzovaným Zoner Media Explorerem 6 Professional, tak produkt od Software602 utrpí drtivou porážku K.O. Jenže je tu i faktor ceny a 602PhotoSuite stojí pouze cca 600 korun proti zhruba 1700 korunám u Zoneru. A srovnání s levnější verzí ZME6 Home za cca 750 korun už tak drtivé není. Boxerskou terminologií teď už nejde o k.o., ale o boj na body, ve kterém sice většinou vyhraje Zoner, ale dovedu si představit některé zákazníky, kteří upřednostní řešení od Sofware602. Konkrétněji, pro spíše fotograficky zaměřeného uživatele, který má spoustu fotografií a potřebuje kvalitní archivaci je určitě mnohem lepší ZME i ve verzi Home. Naproti tomu pro "svátečního" fotografa, zejména má-li zájem o jednoduché publikování na internetu, nemusí být balík od Software602 zcela špatnou volbou.  A kdyby jeho autoři ještě navíc opravili některé chyby a nelogičnosti, což je jistě reálné, mohl by se při zachování ceny produkt 602 PhotoSuite stát poměrně zajímavým i pro širší okruh zájemců. Zatím ale vyloženě kladně bohužel hodnotit nemohu.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
zvedavec1.12.2003, 14:14odpověď
Jiri Kalina4.12.2003, 09:43odpověď
Tomáš Klíčník17.3.2004, 15:35odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace