motiv

Kniha "Jak lépe fotografovat - Fotografie krajiny“

Recenze knihy Michaela Busselle s tématem fotografování krajiny.
Krajina-kniha

Předem musím podotknout, že se nejedná o osamocenou knihu, ale o celou sérii knih věnovaných různým oblastem fotografie. Budu se snažit o stručné recenze i ostatních. Rovnou mohu slíbit čtenáři recenzi dalšího dílu se zaměřením na portrétní fotografii, neboť ho mám také (v mém případě dle pravidla "co nefotím, aspoň si o tom počtu").

Uvedenou knihu jsem přes její poměrně vysokou cenu zakoupil, protože mě velice příjemně překvapilo její zpracování a způsob výkladu autora. Zcela se liší od většiny běžných fotografických knížek, kdy je začátek zpravidla obsazen popisem techniky (v době vydání již dávno zastaralé) a spousty nepodstatných prvků. Pak s trochou štěstí je pětina knihy věnována skutečně tomu, o čem její název hovoří a proč jste si ji koupili. A právě tato "pravidla" pro tuto útlou knihu vůbec neplatí.

Obsah neboli kapitoly

Námět – netřeba rozebírat, od venkovské krajiny, přes mořské pobřeží k horám a lesům. Každá dvoustrana obsahuje jednu malou a jednu velkou fotografii z různého krajinného prostředí spolu s velmi krátkým, ale výstižným textem k daným snímkům. Dále je doplněna praktická rada daná zkušeností. Prostě to, na co každý fotograf zpravidla přichází sám metodou pokus - omyl. Stručný text je dělen na čtyři oblasti – pohled, příprava, provedení a technika. Obecného povídání je málo a obsah textu je spíše zaměřen na detailní informaci pro čtenáře, informace je rozšířena o použité filtry, filmový materiál, fotografický přístroj a objektiv.

Tvorba kompozice – stanoviště, výřez, využití tvarů a vzorů, perspektiva, horizont, obloha, barvy. Dělení textů a fotografií je shodné s předešlou částí, tímto způsobem je řešena celá kniha. Není nijak rozebírána teorie. Neskutečná škála zcela rozdílných fotografií prochází celým rozsahem toho, s čím se lze běžně setkat.

Světlo a obraz – slunečný den, východ/západ slunce, denní doba, struktura, barva, nálada. Nerad bych se třikrát opakoval, vše je shodné s předchozími částmi. Opět velké množství fotografií, praktický rad i zcela obyčejných úvah na téma „proč zrovna takhle“.

Fotoaparáty a příslušenství – 22 stránek věnovaných výběru fotoaparátu, objektivům, filtrům a nakonec také vlastní prezentaci fotografií. Osobně se mi na tom líbí, že technika je zde brána pouze jako doplněk, nikoliv jako něco absolutního pro vznik fotografie. Naleznete zde jen velmi obecný náhled na možnosti, což pro většinu fotografů považuji za více než postačující. Knihy o technice jsou jiné, nakonec internet je zde asi nejlepším a hlavně aktuálním médiem.

Zhodnocení

Krajina-kniha
Takto je celá kniha koncipována. Mám malý skener, pravá část je oříznuta.

Tuhle knihu jsem si prohlížel několikrát a trvalo mi skoro rok, než jsem ji nakonec zakoupil. Nakonec pro ni přes vyšší cenu rozhodl již uvedený důvod, neobsahovala tolik obvyklou „vatu“. To je text, který nemá s názvem knihy moc co dělat, ale autoři tím uměle zvyšují počet stran a dělají tak knihu „zajímavější“. Líbí se mi obrovský počet zcela rozdílných fotografií použitých v knížce, asi tak by měla vypadat každá kniha se zaměřením něco nového fotografa naučit. Sebedelší text se nikdy nemůže vyrovnat jediné fotografii, kterou vidím a mohu okamžitě zhodnotit. Zrovna tak velice stručné a výstižné poznámky ke každému snímku mohou začínajícím a nakonec i těm zkušenějším něco dát. A praktické rady občas poukazují na to, co teoreticky všichni známe, ale v praxi nám to ne vždy dojde. Navíc ne vždy je nám jasné, co například v krajině daný filtr vlastně způsobí. A tady naleznete spoustu snímků, kde je vliv filtru evidentní a hlavně, je vždy popsáno jaký filtr (nebo kombinace filtrů) byl použit a občas i proč. Mluvím i za sebe, ono časté prozření nad diapozitivem s následnou vnitřní samomluvou typu „já jsem úplný blb, dyť je to evidentní!“ mě stále potkává poměrně často a zpravidla pozdě.

Na druhou stranu je nutné podotknou, že jsou mezi námi lidé zaměření spíše teoreticky, kteří už ze svého založení vyžadují dopodrobna vysvětlující text. Předpokládám, že těm se tato kniha příliš zamlouvat nebude, veškerou práci za autora odvádějí spíše fotografie, text je pouhým doplňkem.

Závěrem mohu říci jediné, pokud je krajina častým námětem vašich fotografií, knížku si klidně kupte. Přes její útlost vám může dát docela dost. Možná překvapí způsob zpracování tématu, ale ten vůbec není na škodu vnitřního fotografického obsahu. Takže na ni někde mrkněte a pak se rozhodněte, jestli si zaslouží místo ve vaší fotografické knihovně. Já jsem usoudil, že ano.

Michael Busselle: Fotografie krajiny
Vydavatel: Nakladatelství Solithera s.r.o., 1999, vydání první
Edice: Jak lépe fotografovat
Přibližná cena: 590,- Kč

Jan Hlinák
http://www.fotoamater.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Milan28.11.2003, 12:00odpověď
misch28.11.2003, 12:28odpověď
xmsi28.11.2003, 13:00odpověď
Fesoi29.11.2003, 15:57odpověď
Petr Vaculčík29.11.2003, 16:58odpověď
Bělocký Martin2.12.2003, 08:35odpověď
Svetlik2.12.2003, 13:07odpověď
Dan3.12.2003, 08:26odpověď
Honza3.12.2003, 18:11odpověď
 NG
defacto17.12.2003, 16:29odpověď
3.1.2004, 21:54odpověď
Pavel Pola3.1.2004, 22:35odpověď
Jarda5.1.2004, 16:13odpověď
Jan Hlinák5.1.2004, 16:22odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace